SNIMANJE TIK-TOKA MOŽE BITI POSLEDNJA STVAR KOJU ĆETE URADITI! Ovo su neki od najsmrtonosnijih izazova na internetu, a žrtve su uglavnom DECA
Pamet u glavu i ne radite stvari koje mogu biti opasne po vaš život i zdravlje.
Činjenica je da društvene mreže nikada nisu bile najbezbednije mesto za publiku školskog uzrasta, premda podaci pokazuju da je ova starosna grupa nesumnjivo među najaktivnijima na svim vodećim platformama, posebno dobija na značaju danas, kada su među mladima sve popularniji zloglasni Tik-tok izazovi, od kojih neki, neretko, izazivaju povrede, pa čak i smrt učesnika.
Stručnjaci ocenjuju da je deci ovde cilj i ujedno glavna nagrada upravo pažnja, koja se često ogleda kroz preglede, deljenja, kao i broj lajkova. Ipak, tu nagradu sve češće prate i teške posledice.
Izazov "gušenje" (poznat i kao "Blackout")
Učesnici namerno uskraćuju protok vazduha ili zadržavaju dah dok ne izgube svest, kako bi doživeli kratki, euforični osećaj zbog nedostatka kiseonika. Ovo može dovesti do ozbiljnih oštećenja mozga, napada, pa čak i smrti.
Umrlo najmanje 20 dece
Smrtni izazov "Gušenje" na Tik-toku navodno je povezan sa smrtima najmanje 20 dece u poslednjih 18 meseci.
Prema podacima koje je prikupio Blumberg biznisvik, najmanje 15 dece, koja su poginula dok su snimali izazov, imala su 12 godina ili manje, dok je pet žrtava imalo 13 ili 14 godina.
2. Izazov "razbijač lobanja"
Ovaj izazov uključuje dvoje ljudi koji obmanjuju treću osobu da skoči uvis, dok namerno udaraju nogama ispod nje. Naočigled nesvesna osoba pada unazad i često udari glavom o tlo. Iako nije toliko često povezivan sa smrtnim slučajevima, izazov je doveo do ozbiljnih povreda poput potresa mozga i preloma lobanje.
Ovo je izuzetno opasno jer može dovesti do povreda glave, slomljenih kostiju i ozbiljnih potresa mozga.
3. Izazov "kapsula deterdženta"
Učesnici grizu ili jedu kapsule sa deterdžentom, s ciljem šokiranja publike i postizanja viralnog efekta. Zabeleženi su slučajevi teških zdravstvenih problema, a u nekim slučajevima i smrt, povezani sa pokušajem ovog izazova.
Kapsule s deterdžentom sadrže izuzetno otrovne hemikalije koje mogu izazvati trovanje, opekotine i, u nekim slučajevima, smrt.
4. "Vatreni izazov"
Učesnici zapale sebe da bi snimili dramatičan video, a plamen je obično ugašen brzo, ali ponekad ne pre nego što osoba pretrpi ozbiljne opekotine.
Teške opekotine, trajne deformacije i potencijalno životno ugrožavajuće povrede.
Na Kosovu povređeno 13 devojčica
U Đakovici je medicinsku pomoć primilo 13 učenica osnovne škole nakon što se povredilo oštrim predmetom.
Direktorka obrazovanja u opštini Gnjilane Eranda Kumnova Bači izjavila je tada za Kohu da očekuje zvanični izveštaj policije. Međutim, nezvanično joj je rečeno da je broj povređenih učenica usled izazova na Tik-toku "samopovređivanje", porastao na 13, nakon što je prvobitno prijavljeno troje.
Tzv. kosovska policija je ovaj slučaj pokrenula kao "podsticanje na samoubistvo".
6. Izazov "kašika cimeta"
U ovom izazovu učesnici pokušavaju da progutaju kašiku cimeta bez pijenja vode. Cimet je suvlji i može izazvati gušenje, povraćanje i ozbiljne respiratorne probleme. Iako nije toliko smrtonosan kao neki drugi izazovi, povezan je s nekim hospitalizacijama zbog gušenja i oštećenja pluća.
Udisanje cimeta može dovesti do gušenja, problema s disanjem i oštećenja pluća.
Ovi izazovi, iako su često zamišljeni kao način da se šokira publika i postigne viralni efekat, nose ekstremne rizike. Oni su često popularizovani kroz društvene mreže, a neki mladi učesnici možda nisu u potpunosti svesni posledica svojih postupaka.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)