GOMILA SMEĆA KOJE UGROŽAVA MALINE I DRUGO VOĆE: Otpad na nepristupačnim terenima u Arilju: Šokantni detalji sanacije! (FOTO)
Nadležni u opštini Arilje nisu i ne mogu ostati nemi na ovaj veliki problem sa kojim se suočavaju meštani velikog broja sela.
Poznato kao opština koja važi za prestonicu crvenog zlata u Srbiji i bogat prirodnim lepotama Arilje uspešno, ali i uporno bije bitku sa nedovoljno ekološki osvešćenim građanima koji neretko formiraju divlje deponije na obali reke Moravice. Neretko se dešava da upravo nagomilani otpad ugrožava zasade malina i drugog voća koji se nalaze u priobalju reka.
- Mahom dolaze preko noći i istovare gomolu otpada, kako ne bi bili uhvaćeni. Mi ujutru kad odemo do malinjaka imamo šta i da vidimo. Nesnosan smrad se neretko širio selom, bacaju uginule životinje, stari nemaštaj, šporete. Nema čega nema. Mi uvek prijavimo ovo nadležnima, jer sami problem ne možemo da rešimo. Mnogo ulažemo u svoje zasade kako bi to sve bilo zdravo i organski i onda neko dođe i u neposrednoj blizini vam izbaci smeće - kaže za RINU meštanin sela Bogojevići kod Arilja.
Nadležni u opštini Arilje, kako kažu, nisu i ne mogu ostati nemi na ovaj veliki problem sa kojim se suočavaju meštani velikog broja sela. Redovno postupaju prema prijavama i organizuju čišćenje novonastalih divljih deponija, ali veliki problem predstavlja odlaganje smeća na ruralnom području. Divlje deponije neretko se nalaze na nepristupačnom terenu, ali uprkos tome nekoliko njih u prethodnom periodu je sanirano, pa je na taj način olakšano svakodnevno funkcionisanje žitelja ariljskih sela.
- U proteklom periodu smo sanirali nekoliko dovljih deponija u selima u Virovo, Brekovo i Rzavac. U saradnji sa ministarstvom zaštite životne sredine opredeljana su značajna sredstva i radi se o milionima dinara. Cilj nam je da ih sve očistimo, ali i da se postave kamere kako se takve stvari više ne bi ponavljale. Krajnji cilj jeste da se dopre do svesti građana, da shvate da je priroda naše zajendičko dobro i da ne treba da je uništavamo, jer tako sami sebi štetimo - rekao je za RINU Predrag Maslar, predsednik opštine Arilje.
On dodaje da će u anredoj godini biti izdvojena još veća sredstva za zaštitu živiotne sredine na teritoriji opštine Arilje. Sačinjen je katastar divljih deponija na teritoriji opštine Arilje, a sve grupe i pojedinci koji na nedozvoljena mesta i obale reka budu odlagali otpad biće sankcionisani.
- Dosta deponija nalazi na nepristupačnom terenu, ali smo uspeli i njih da saniramo. Novac iz budzeta bice izdvojen i za pristupne puteve do divljih deponija do kojih je veoma teško prići. Ovo je bogat poljoprivredni kraj i opština sa velikim turističkim potencijalom, pa ne moramo naglašavati koliko je važno da se taj problem što pre trajno sanira - kaže Maslar.
Veliki projekti na polju ekologije u Arilju tek slede, a tokom poslednje dve godine uspešno je izvršeno nekoliko akcija pošumljvanja na nekoliko gradskih teritorija.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Veliki Rzav - ekološki biser kom takođe peti da bude zagađen?
Iako u javnost stižu ružne slike sa srpskih reka koje su prepune smeća, za Veliki Rzav koji izvire u podnožju planine Mučanj i protiče kroz Arilje može se reći da koliko-toliko odoleva jer je ova reka proglašena zvanično za jednu od dve najčistije reke u čitavoj Srbiji. Veliki Rzav dugačak je 62 kilometra, a od vitalne važnosti je i za hiljada građana koji se sa tog sistema snabdevaju vodom za piće.
- Prave ga Presečka reka koja izvire na obroncima planine Čemernice i Jamčica u selu Močiocima, reka dalje teče kroz četiri kanjona daleko od puteva i naseljenih sela, prvi je Visočki, gde se mogu videti i termalni izvori, a na potezu od Radoševa do Kruščice se nalazi suženje i kaskadni vodopad visine oko 2 metra. Na tom delu reka je uska i ulazi u kanjon Orlovače i ovaj deo može da se uporedi sa Tarom. Veliki Rzav je jako lepa i uzbudljiva reka, koja protiče kroz čist krečnjački kanjon, sa jako brzim protokom vode i konstantnim manjim bukovima - kažu za RINU u Sportsko - turističkom centru Arilje.
Ostaje nada da pojedinci i grupe neće uništiti ovaj prirodni biser koji protiče kroz njihov kraj.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)