BRISEL UPUTIO DRAMATIČNO UPOZORENJE: Situacija na Kosovu bi mogla da ugrozi celu Evropu

Autor:

Vesti

29.12.2021

10:19

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Velika potražnja za električnom energijom na Kosovu i Metohiji mogla bi da ugrozi snabdevanje strujom širom Evrope, upozorila je Evropska mreža operatera prenosnog sistema sa sedištem u Briselu.

BRISEL UPUTIO DRAMATIČNO UPOZORENJE: Situacija na Kosovu bi mogla da ugrozi celu Evropu

Foto: pixabay.com

Operatori prenosnog sistema u regionalnoj grupi za kontinentalnu Evropu pozvali su Operatera prenosnog sistema na Kosmetu ( KOSTT), da održi svoj sistem električne energije u ravnoteži, što je njihova ugovorna obaveza, prenosi Sputnjik.

Uvoz struje na Kosmetu ugrožava i druge zemlje Evrope

Zemlje širom Evrope, kako navode, suočavaju se sa rastućim cenama gasa i struje delimično zbog porasta potražnje usred ekonomskog oporavka zemalja od pandemije. Ovo je posebno izraženo na Kosovu i Metohiji, gde je došlo do smanjene proizvodnje struje zbog tehničkih kvarova u sred zimske sezone. Sve to, kako navode, primorava da se uvozi više struje nego što je uobičajeno na teritoriji Kosova i Metohije.

Navode primer preduzetnika Dželjalja Gašija koji razmišlja o zatvaranju svoje pekare u Prištini jer ne uspeva da pokrije troškove goriva za generator.

- Obično plaćam oko 300 evra račun za struju, ali sada trošim 100-110 evra dnevno da kupim gorivo za agregat - rekao je Gaši u čijoj pekari radi 10 radnika.

Mnoga preduzeća i domaćinstva na Kosovu nabavila su prenosive generatore električne energije otkako su počele restrikcije struje.

Republika

Foto: Tanjug/R. PRELIĆ

Foto: Ilustracija

Rojters navodi i da je premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti govorio o drastičnom porastu cena struje, a navode i da građani na Kosmetu plaćaju najjeftiniju struju u Evropi jer su tarife za domaćinstva u velikoj meri subvencionisane.

Većina energije na Kosmetu proizvodi se u dve termoelektrane na ugalj, izvan Prištine, i obično se uvozi od 10 do 15 odsto energije koja se troši u južnoj srpskoj pokrajini, ali tokom ove krize uvoz je skočio na 40 odsto.

- Kao rezultat toga, za Kosovo i Metohiju uvozi se energija koja nije bila planirana na tržištima, pa bi ta povećana tražnja mogla da ugrozi snabdevanje strujom širom Evrope - navodi Rojters.

U tekstu se podseća i da elektrane na Kosmetu rade na lignit, meki ugalj koji proizvodi posebno toksično zagađenje prilikom sagorevanja, a zvanični podaci pokazuju da su na Kosmetu pete najveće svetske rezerve lignita, između 12 i 14 milijardi tona, prenosi Kosovo onlajn.

Pomoć iz Albanije

Albanska vlada obezbediće za Kosovo i Metohiju 7.680 megavata električne energije za 31. decembar i 1. januar, u pokušaju da pomogne prevazilaženje energetske krize.

- Posle dogovora koji smo imali sa čelnicima Kosovske energetske korporacije uspeli smo da obezbedimo 3.600 megavata za 31. decembar, a 4.080 megavat sati za 1. januar - rekla je ministarka za infrastrukturu i energetiku Albanije Beljinda Baluku.

Energija će biti data bez finansijske nadoknade, a biće vraćena tokom leta, prenosi Kosovo onlajn pisanje medija u Prištini.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (1)

Loading
Jomar

29.12.2021 17:16

To je njihovo čedo, neka ga snabdeju kako znaju. Moćna EU, strepi zbog male lažne države koja ima manje žitelja od Berlina ili Pariza...