OGNJENOM OBRUČU OKO SRBIJE SE PRIDRUŽUJE I BUGARSKA?! Sklapa se veliki antisrpski vojni pakt u režiji Prištine, hoće li nam Sofija ponovo zariti nož u leđa?

Autor:

Vesti

18.04.2025

10:23

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Proširenje vojnog saveza Hrvatske, Albanije i Prištine izgleda ne ide baš tako glatko.

OGNJENOM OBRUČU OKO SRBIJE SE PRIDRUŽUJE I BUGARSKA?! Sklapa se veliki antisrpski vojni pakt u režiji Prištine, hoće li nam Sofija ponovo zariti nož u leđa?

Foto: shutterstock/FunF.Studio/Royal Graphics/BUTENKOV ALEKSEI/Valery Brozhinsky/Gorodenkoff/Dmytro Sheremeta/patrice6000

Prvo je Priština objavila da je i Bugarska zainteresovana da se pridruži, ali je usledio hladan tuš i demanti da je Sofija izrazila spremnost na takav korak. Ipak, analitičari ukazuju da postoji mogućnost da je Bugarska ranije nešto obećala, a da je sada nesuđeni partneri na to podsećaju, i ocenjuju da se iza svega krije želja da se ojača utisak o važnosti kosovskih vojnih kapaciteta, piše Blic.

Takvog je stava Branka Latinović, bivša ambasadorka Srbije pri OEBS-u.

- S obzirom na to da je kosovski ministar odbrane, na neki način "prozvao" Bugarsku da se pridruži Deklaraciji o vojnoj saradnji Albanija - Hrvatska - Kosovo, meni to više liči na neko javno podsećanje bugarske strane. Bugarska je poslednje dve-tri godine često menjala vlade, pa nije isključeno da je neko nešto rekao na način što je druga strana to razumela na svoj način - rekla je za Blic Latinović.

Republika

Foto: AP/Valentina Petrova/ Ministarstvo odbrane Albanije

 

Ona podseća da su Albanija i Hrvatska članice NATO ali da su slabi izgledi da bi to mogao da bude jak savez sa Kosovom.

- Jer, Rezolucija 1244 SBUN je i dalje pravno relevantna. Sve to pre čitam kao nameru da se ojača utisak o relevantnosti kosovskih vojnih kapaciteta. Albanija je dugo bila prilično uzdrzana o tom pitanju, ali je očito promenila stav - kazala je Latinović.

"Pažljivo proučavamo dokument"

Ringišpil je zavrtela izjava ministra odbrane Kosova Ejupa Maćedoncija koji je rekao da je Bugarska pokazala interesovanje za vojni savez koji su formirale Hrvatska, Albanija i Priština.

- Imamo potvrdu iz Bugarske, koja je ranije razgovarala sa hrvatskim ministrom o mogućnosti da se pridruži ovom trojnom sporazumu - izjavio je Maćedonci.

Isto je izjavio i albanski ministar odbrane Albanski ministar odbrane Piro Vengu, ali je ubrzo stigao hladan tuš: bugarski ministar spoljnih poslova Georg Georgijev odbacio je te navode kao netačne informacije.

- Bugarska pažljivo proučava dokument koji su 18. marta u Tirani potpisali ministri odbrane tri zemlje. Ministarstvo spoljnih poslova Bugarske 25. marta od ambasade Albanije dobilo je zvaničnu verziju potpisanog dokumenta, ali ni u jednom trenutku ministarstvo, ili uopšte bugarske vlasti nisu konsultovane o mogućnosti da se pridruže toj inicijativi, niti je bilo koji bugarski zvaničnik primio takav poziv - rekao je Georgiev.

 

Slaba karika regiona

Zašto je baš Bugarska privlačna?

- Verovatno je slaba karika jer često ima izbore. A i koga bi drugog iz regiona? - pita Latinović.

Zoran Milivojević, bivši diplomata, ranije je rekao za Blic da trojni savez ima tri cilja, da se afirmiše i potvrdi kosovska državnost, da se pošalje poruka Srbiji da je državnost Kosova neprikosnovena činjenica, da pokaže da je stav prema albanskom pitanju na Balkanu i Kosovu dugoročan strateški interes Hrvatske.

Milivojević je podsetio i da je ovakvih saveza i ranije bilo na Balkanu, ali da su bili usmereni protiv velikih sila.

- Smisao je bila otpor protiv velikih sila i očuvanje državnosti, odbrana srednji i duži rok. Ali ovo sada je savez isključivo protiv Srbije. Da se Srbija definiše kao potencijalni agresor i da se da do znanja da će se Kosovo braniti i od strane država potpisnika - napomenuo je Milivojević.

Zajedničke vojne vežbe i obuke

Trilateralni memorandum u oblasti odbrane između ministarstava odbrane Albanije, Prištine i Hrvatske potpisan je 18. marta u Tirani. Uključuje i vojni savez, a tamošnji mediji objavili su da “pored vojne i strateške saradnje, ovaj savez uključuje i saradnju u oblasti odbrambene industrije”. Dokument predviđa i zajedničke vojne vežbe i obuke, a do “pakta je došlo zbog geopolitičkih i bezbednosnih izazova u jugoistočnoj Evropi, kao i spoljnih uticaja u regionu”.

Potpisali je ministar odbrane iz Prištine Ejup Maćedonci i albanski i hrvatski ministri Niko Peleši i Ivan Anušić.

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (1)

Loading
Ko je ovde lud

18.04.2025 12:33

Srbija agresor? Pa ko je kome oteo teritoriju. Kosovo je uvek u vekove vekova bilo srbsko...