GOSPODO IZ NOVE, ODLUČITE SE! Tajkunski megafoni uhvaćeni u neviđenom licemerju: U Srbiji bagatelišu dokaze sa "Skaja", u Crnoj Gori druga priča!

Autor:

Vesti

13.12.2022

15:54

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Kako vetar duva!

GOSPODO IZ NOVE, ODLUČITE SE! Tajkunski megafoni uhvaćeni u neviđenom licemerju: U Srbiji bagatelišu dokaze sa "Skaja", u Crnoj Gori druga priča!

Foto: Youtube/Vijesti.me, Tanjug/R. Prelic

Licemerni tajkunski medij objavio je pre dva dana tekst u kome na sva glas tvrdi da je aplikacija "Skaj" validan dokaz pomoću koje u Crnoj Gori "padaju" tužioci, sudije i policajci...".

I to ne bi bilo ništa čudno da samo tri meseca ranije, u slučaju optužnice protiv Veljka Belivuka i njegovog kriminalnog klana, nisu tvrdili da dokazi sa "Skaja" ne prolaze na sudu. 

Foto: Printscreen Nova.rs

Tekst Nova.rs

Nova u svom tekstu podseća da je specijalni tužilac Crne Gore Saša Čađenović uhapšen pre nekoliko dana u velikoj akciji crnogorske policije, zbog sumnje da je 2020. godine postao član ozloglašenog kavačkog klana iz Kotora.

Ovo nije prvo hapšenje istaknutih funkcionera u Crnoj Gori, piše taj portal, a možda najveće iznenađenje bilo je privođenje bivše predsednice Vrhovnog suda Crne Gore, Vesne Medenice.

Kako su mediji ranije preneli, bivša predsednica Vrhovnog suda uhapšena je nakon objave transkripta presretnutih telefonskih razgovora sa aplikacije Skaj, između njenog sina Miloša i njenog telohranitelja, policajca Darka Lalovića, u kojima su dogovarali krijumčarenje droge i šverc cigareta.

Da su pravi licemeri pokazuje tekst koji su napisali pre samo dva meseca u kom pišu protiv Skaj aplikacije i srpskom tužilaštvu podmeću nogu.

Na portalu Nova, u oktobru, objavljen je tekst pod naslovom "Šta je sporno sa Skaj dokazima u slučaju Belivuk: Glavni adut srpskog tužilaštva pao u Italiji i Francuskoj" u kome značaj prepiske zloglasnog klana na navedenoj aplikaciji u najvećoj meri dovodi u pitanja.

Takođe, kako se u tekstu može i videti, nastoji se da se po svaku cenu ospori dokaz protiv ozloglašene grupe Belivuka i Miljkovića, čiji se pripadnici terete za stravične zločine: sedam ubistva, trgovinu drogom, nezakonito držanje i nošenje oružja, otmicu i silovanje.

Time se, baš kako je Republika i pisala, udara na samo srce optužnice.

 

Republika

Foto: St/N. Pančić, nova.rs

Tekst Nove.rs

 

Naš portal, podsetimo, 14. oktobra objavio je ekskluzivna saznanja da je "kavački klan" platio je milion evra za obaranje materijala sa Skaja kao dokaza u sudskim procesima.

Jedan srpski političar pohvalio se u intimnom krugu da je već dobio milionče da razdeli s nekolicinom svojih saradnika, srazmerno njihovom uticaju, da aktivno govori o Skaju kao nezakonitom dokazu, koji su evropski sudovi odbacili, pa i mi kao pretendenti na mesto u EU moramo isto da učinimo. Kazao je i da taj iznos može da se pojača ako to prilike budu zahtevale - otkrio je izvor Republike.

Plan "kavačkog klana", tvrde upućeni, da u pojedinim medijima izlaze potureni tekstovi u kojima se navode primeri inostrane sudske prakse u zemljama poput Holandije, Belgije i Italije, gde sudovi zamrzavaju ili obaraju optužnice bazirane na Skaj, već je našao put i do srpske javnosti.

Pogledajte samo pisanje Nove i neće vam biti teško da saberete dva i dva. Glavno pitanje koji treba postaviti i koje bi državni organi trebalo da istraže je ko je uzeo pare da lobira da se Belivuk i njegovi pajtosi nađu na slobodi - naveo je tada sagovornik Republike.

Sada se postavlja pitanje kako je moguće to da se Skaj aplikacija blati kada je u pitanju Srbija, a kada je u pitanju Crna Gora da se pišu hvalospevi?

Tajkunski portal ne propušta ni jednu priliku da potkači sve ono dobro što se radi u Srbiji, dok im je to u susednim zemljama za svaku pohvalu.

Šta je Skaj aplikacija?

"Sky ECC" je bila aplikacija za razmenu poruka sa end-to-end enkripcijom zasnovana na pretplati. Prvobitno je razvijena za BlackBerry platformu, a koristila je kriptografiju eliptičke krive (ECC) za šifrovanje. Jedna od karakterističnih opcija bila je "samouništenje" poruka nakon isteka roka trajanja koji definiše korisnik. 

Za korišćenje aplikacije bilo je potrebno koristiti modifikovane Nokia, Google, Apple i BlackBerry telefone koje je isporučivala kompanija Sky Global. Ti telefoni imali su onemogućene kamere, mikrofone i GPS. Poruke su bile šifrovane i automatski brisane nakon 30 sekundi. U situaciji u kojoj mreža nije mogla da kontaktira telefon, poruka bi se čuvala 48 sati, a zatim bi se brisala, preneo je magazin "Computer Weekly", a prenosi Euronews Srbija.

Svaki pristup aplikaciji zahtevao je više autorizacija, a postojala je i opcija lažne šifre: ako bi neko primorao korisnika da otvori Skaj pred njih, on bi mogao da unese "paničnu" lozinku, nakon koje bi uređaj obrisao sav sadržaj i javio centrali da je uređaj kompromitovan.

Osim toga, aplikacija se mogla sakriti u telefonu u vidu kalkulatora, te aktivirati nakon kucanja ispravne šifre. Štaviše, koliko se smatrala sigurnom svedoči činjenica da je kompanija nudila nagradu od četiri miliona američkih dolara svima koji mogu da razbiju njenu enkripciju u roku od 90 dana.

Poruke su se čuvale pomoću 521-bitne kriptografije eliptičke krive, dok su mrežne veze bile zaštićene 2048-bitnim SSL-om. 

Registrovan je 171.000 ECC uređaj, uglavnom u Evropi, Severnoj Americi, nekoliko centralnih i južnoameričkih zemalja - uglavnom u Kolumbiji i na Bliskom Istoku. 

Četvrtina aktivnih korisnika bila je u Belgiji (6.000) i Holandiji (12.000), a polovina od tih uređaja korišćena je samo oko luke u Anverpenu, preneo je "The Observer". 

Raskrinkavanje 

Dana 9. marta 2021. godine, belgijska policija je izvršila oko 200 racija, uhapsila 48 osoba i zaplenila 1,2 miliona evra u gotovini zajedno sa 17 tona kokaina. Među uhapešnima su i advokati i članovi motociklističkog kluba "Anđeli pakla", policajci, službenik javnog tužilaštva, državni službenici, poreski službenici i bolnički administratori za koje se sumnja da su davali informacije grupama, kao i osobe osumnjičene za kriminalne radnje i povezano nasilje, izvestio je "The Brusseils Time". 

Belgijski savezni tužilac Frederik Van Leuv je tada rekao da je "operacija bila koncentrisana na uklanjanje SKY ECC infrastrukture, demontiranje distributivne mreže i zaplenu imovine distributera" i da je "više SKY ECC uređaja" zaplenjeno od strane identifikovanih korisnika. Savezni tužilac se pohvalio i razbijanjem enkripcije: "Uspeli smo. Poslaćemo kompaniji SKY ECC broj računa savezne policije". 

Belgijske i holandske vlasti su navodno mogle da pristupe mreži od 15. februara 2021. godine do neposredno pre racije, pisao je "NL Times". Presretnuto je oko milijardu poruka, od kojih je otprilike polovina dešifrovana do aprila 2021. Godine. 

Kompanija Sky Global je osporila tvrdnje da su njihovi serveri i aplikacija bili kompromitovani, tvrdeći da su bili svesni da je lažna Sky ECC aplikacija dostupna na nesigurnim telefonima. 

Sky global je u saopštenju rekao da "aktivno istražuju i vode pravne radnje protiv pojedinaca koji su počinili krivično delo lažnog predstavljanja, lažnog svetla, kršenja žiga, štetnih laži, klevete i prevare" 

Optužnica protiv vlasnika i gašenje 

Dana 12. marta 2021. godine Ministarstvo pravde SAD u San Dijegu podiglo je optužnicu protiv generalnog direktora kompanije Žan-Fransoa Epa i bivšeg distributera Tomasa Herdmana. Oni su optuženi za "zaveru zbog kršenja saveznog Zakona o organizacijama pod uticajem reketaša i koruptivnim organizacijama (RICO), a izdati su i nalozi za hapšenje", naveli su u saopštenju. 

U optužnici se navodi da su uređaji Sky Globala "posebno dizajnirani da spreče organe za sprovođenje zakona da ativno prate komunikaciju između članova transnacionalnih kriminalnih organizacija umešanih u trgovinu drogom i pranje novca. Štaviše, kao deo svojih usluga, Sky Global je garantovao da će poruke sačuvane na serverima kompanija biti daljinski izbrisane ako uređaj bude zaplenjen od strane organa za sprovođenje zakona ili na drugi način kompromitovan" 

U odgovoru, vlasnik kompanije je objavio izjavu u kojoj se navodi da su optužbe lažne, rekavši da su on i njegova kompanija "na meti" jer "grade alate za zaštitu osnovnog prava na privatnost", preneo je ZDnet. 

Sky Global je očigledno 19. marta 2021. godine prekinuo poslovanje nakon što ga je kompanija BlackBerry izbacila iz svojih servisa, a FBI zaplenio veb stranicu, preneo je TechRadar. 

BONUS VIDEO: 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading