Kurtiju zvonilo u ušima posle šamara od Amera: Grenel otkrio detalje boravka prištinskog lidera u SAD
Ni stavovi s kojima je lider kosovskih Albanaca stigao u Američku nisu naišli na razumevanje.
Bivši izaslanik Vašingtona za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel otkrio je sve detalje posete Aljbina Kurtija Americi. Bivši američki specijalac za Balkan do detalje je opisao kako se premijer takozvane države Kosovo proveo na sastancima u Americi. Prema onome što je Grenel napisao na Tviteru, Kurtiju je zvonilo u ušima koliko su ga republikanci, ali i demokrate, nalupali.
Prvi šamar je Kurtijeva laž da je imao sastanke u Beloj kući:
- Nije pogrešno reći da Kurti nije imao sastanak u Beloj kući. Kurti nije bio nagrađen sastankom u kancelariji savetnika za nacionalnu bezbednost - odnosno Ruzveltovoj ili ovalnoj sobi.
PLJUŠTE KRITIKE
Kaže i da se Kurti suočio s veoma oštrim kritikama republikanaca.
- Čak i slab Bajdenov tim razočaran je Kurtijem - naveo je Grenel.
Ni stavovi s kojima je lider kosovskih Albanaca stigao u Američku nisu naišli na razumevanje.
- Bio je pun izgovora, a ne novih ideja. Američki političari nisu bili srećni što je odbio pomoć američke vlade kada je reč o čistoj energiji - napisao je Grenel.
Pored Grenela, o Kurtijevom boravku u Vašingtonu govorio je i američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer. On je objavio da je sastanak Kurtija i savetnika američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivena održan u zgradi izvršne kancelarije Ajzenhauera, koja je, kako je naveo, deo Bele kuće i u kojoj se održavaju sastanci na visokom nivou.
SAMO EKSKURZIJA
Vladimir Marinković, narodni poslanik SNS, kaže da je Kurtijeva poseta SAD, koja je trajala skoro 20 dana, bila prazan hod, koji, ističe, Srbija treba pametno da iskoristi.
- Ključna stvar je to što se Kurti, za vreme svoje više ekskurzije nego posete, kako su rekli i iz Prištine, nije sastao ni s kim iz Stejt departmenta, koji je glavna institucija u definasanju spoljne politike - ističe Marinković.
Zanimljivo je, kako kaže, i to Kurtijevo sabotiranje Vašingtonskog sporazuma, koji, iako je delo Trampove administracije, ima podršku i od Bajdenove.
- Što se tiče inicijative Kosova za Savet Evrope, meni lično je Gabrijel Eskobar rekao da oni to neće podržati, a da će, s druge strane, insistirati na formiranju ZSO - ističe Marinković, koji navodi da, kada se bolje analizira poseta Kurtija SAD, može se videti da ona zapravo nema nikakav rezultat.
Šetnja od 18 dana
Za opoziciju i medije na albanskom samo sastanci sa desetak predstavnika američkih kompanija i nekoliko kongresmena, kao i sa albanskom dijasporom i umetnicima, poraz je spoljne politike Kosova.
- Kurtijeva 18-dnevna šetnja u SAD, u vreme globalnih i evropskih bezbednosnih izazova i u vreme ekonomske krize u zemlji, umanjuje težinu institucionalnih poseta koje je Kosovo uvek imalo. Nije svaki sastanak u prošlosti u Americi dao rezultate, ali ova vlada nije uspela da obezbedi čak ni same sastanke - rekao je Šćipe Mjekići iz Demokratskog saveza Kosova.
Vuković: Ishitren put u Ameriku
Nenad Vuković, predsednik Udruženja lobista, istakao je da su nastojanja kosovskih Albanaca poznata, a to je da za vreme prvog mandata predsednika Bajdena ispune svoj cilj.
- Kurtijeva poseta je ishitrena, nije dala željene rezultate, odnosno nije dala ubrzanje tom njihovom nastojanju da iskoriste političke prilike koje im idu naruku. O tome svedoče i neke izjave Gabrijela Eskobara, koji je rekao da su protiv apliciranja Kosova u Savet Evrope. Ako se u obzir uzme celokupna namera posete, onda se ona mora oceniti kao neuspešna - smatra Vuković.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)