DA LI STANARI SMEJU SAMI DA POPRAVLJAJU KVAROVE NA ZGRADAMA? Jedna stvar je najvažnija, a kazne su ogromne
Nije retkost da sa zgrada padaju delovi krova, fasada, terasa.

Foto: ST/Vladimir Lukić
Kada je deo izolacije otpao u prolazu u Ulici Palmira Toljatija na Novom Beogradu, niko nije bio povređen. Ovaj događaj, ipak, otvorio je pitanje – kada stanari imaju pravo sami da izvode radove na zajedničkim delovima zgrade? Da li stanari smeju sami da popravljaju fasade ili krov?
Srećom, pao je samo stiropor, pa i da se neko u tom trenutku zatekao u prolazu, ne bi bio ozbiljnije povređen. Nakon što je u četvrtak otpala izolaciona ploča od stiropora u Ulici Palmira Toljatija 14, sada je plafon saniran, izolacija je vraćena, a prolaz deluje bezbednije.
Nije retkost da zbog nevremena ili zato što posao nije dobro urađen, sa zgrada padaju delovi krova, fasada, terasa. Ne samo stanovi, već i podrumi i hodnici pripadaju stanarima kao zajednički delovi zgrade, pa je prema tome njihova obaveza da sve to održavaju.

Foto: ST/Vladimir Lukić
- Stanari ne mogu sami da izvode radove na zajedničkim delovima zgrada, po pitanju fasade, po pitanju sanacije krova, popravke liftova, već to mora da se radi na osnovu odluke stambene zajednice - ističe profesionalni upravnik Ljubiša Banovački.
Za te radove mora da se angažuje firma, koja garantuje za bezbednost i kvalitet radova. Procedura je jasna – na sastanku se predstave ponude i stanari biraju, jer se tako zna ko je odgovoran za eventualnu štetu, piše RTS.
- Od 2016. imamo interesantnu sudsku praksu i sudske sentence, gde se kaže da su naručioci i izvođač radova solidarno odgovorni za štetu koja nastane trećim licima u slučaju izvođenja radova - navodi Marko Aksentijević iz Privredne komore Srbije.
Za sitnije popravke nađe se majstor u zgradi ili neki vlasnik ima prijatelja koji to ume da uradi, pa se stanari tako dogovore.
- Oni za te jednostavnije radove, to što je krečenje, košenje, farbanje stolarije, uređenje hodnika, da stave neku sliku u hodnik, žardinjere, cveće – eto za to se opredeljuju - kaže Ljubiša Banovački.
Po Zakonu o održavanju zgrada, odluke o održavanju zgrade donose se na sednicama stambene zajednice, prostom ili kvalifikovanom većinom.
- Zakon o stanovanju i održavanju zgrada prepoznaje izvesni izuzetak kada ustanovljava pravo vlasnika poslovnog dela da sam izvrši popravku na zajedničkom delu zgrade, ukoliko sa njega preti opasnost ili je već nastala šteta na njegovom delu. Posle takvih popravki, vi imate pravo da ispostavite regresni zahtev stambenoj zajednici za troškove koje ste imali prilikom popravke zajedničkog dela - objašnjava Marko Aksentijević.
Stambena zajednica mora da donese odluku na vreme i da ugovorom sa izvođačem sve utvrdi, uključujući i kvalitet radova i nadzor. Zakon predviđa kazne za nepoštovanje ugovora i takvi slučajevi uglavnom završavaju na sudu.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)