KAKO ŽIVE INŽENJERI U SRBIJI? Potražnja za stručnjacima nikad veća, a PLATE idu u nebesa!
Da se u Srbiji isplati učenje i usavršavanje, govori nam i primeri inženjera iz različitih oblasti koji su u našoj zemlji traženi, a odlično su i plaćeni.
Ako ste poslednjih godina pažljivo pratili oglase za posao, sigurno ste primetili veliku potražnju za mašinskim inženjerima, inženjerima elektrotehnike i saobraćaja, ali ništa manje popularni nisu ni inženjeri saobraćaja.
Istini za volju, do ovog zvanja je trnovit put, teško se dolazi uz mnogo muke i učenja, ali, isplati se! Tako bar kažu iskustva inženjera na jednoj poznatoj srpskoj platformi.
Jedan elektro-inženjer istakao je da su u ovoj branši plate i nekoliko puta veće od prosečne plate u našoj zemlji.
- Radio za 2500 evra do pre nekoliko u domaćoj firmi, pa sad počeo frilens za dosta bolje pare. Kolege sa fakulteta su u sličnoj situaciji. Uglavnom, retko ko radi za ispod 2.000 evra sa 5 plus godina iskustva - istakao je on.
Ni "mašinci" nisu u goroj situaciji, istakao je jedan naš sugrađanin.
- Master inženjer mašinstva, Mašinski Beograd. Može lepo da se živi, zavisi od tebe koliko ćeš da se trudiš i da učiš van struke (elektronika npr). Meni je početna plata bila 100.000 dinara u jednoj stranoj firmi u zapadnoj Srbiji i mogu da kažem da sam imao duplo veću platu od mnogo kolega koji su ostali u Beogradu da rade, tamo strane firme bukvalno ponižavaju mašince iz nekog razloga. Takođe, radim projekte neke za neku firmu u Americi pa i tu zaradim. Sad da upisujem faks verovatno bih opet izabrao Mašinski ili ETF, ali sigurno bih se držao inženjeringa. I znaj, nailazićeš na mnogo raznih inženjera koji će da te obeshrabljuju. Kad sam tražio posao, čuo sam se sa tečom koji je isto mašinski inženjer i radi u nekoj firmi već 25 godina, ima platu 110.000 dinara i govorio mi da bežim odavde, da je situacija užasna itd. Ja sad imam veću platu od njega a završio sam faks relativno skoro i nisam ni 20% inženjer kao on, to ti govori da postoje takvi ljudi kao moj teča da ne znaju da se snađu kad je zarada u pitanju, plaše se da promene firmu ako im se ne svidja ova itd - posavetovao je ovaj korisnik budućeg inženjera.
Inače, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku za prethodne dve godine, odnosno u periodu od 2021. do 2023. godine, mašinski inženjeri i svi oni koji rade na IT pozicijama u grupi su od 10 zanimanja koja su najplaćenija.
POSLOVI BUDUĆNOSTI
Nemački mediji objavili su spisak poslova budućnosti. S godišnjom platom od 80.000 evra, NET programer u Nemačkoj je jedno od bolje plaćenih trend zanimanja.
Trend zanimanje 2023. s najvećom godišnjom platom je oftalmolog. Povećan broj oglasa za ovaj posao je 277 odsto. Oni imaju godišnju platu od 125.000 evra.
Plate trend poslova u 2023. godini
- NET programeri, godišnja bruto plata, 80.000 evra
- Rukovodilac koji obučava radnike, godišnja bruto plata 66.000 evra
- Oftalmolog, godišnja bruto plata 125.000 evra
- Cloud inženjer, godišnja bruto plata 77.500 evra
- Inženjer, godišnja bruto plata 77.500 evra
- Konzultant za finansiranje izgradnje, godišnja bruto plata 90.000 evra
- Savetnik kupaca u prodaji, godišnja bruto plata 60.000 evra
- Senior Account Executive, godišnja bruto plata 75.000 evra
- Agencijski poslovi, godišnja bruto plata 109.745 evra
- Magistar elektrotehnike 125 posto 50.500 evra
- U mnogim će sektorima u Nemačkoj broj radnih mesta i dalje raste i prema sadašnjim procenama se neće puno promeniti sitacija, prenose njemački mediji.
- Broj zaposlenih će verovatno ostati isti u sljedećim sektorima:
- Upravljanje otpadom
- Trgovina na malo
- Energetika i vodoprivreda
- Nekretnine
- Ulaganja
- Aeronautičko inženjerstvo
- Industrija obrade kamena
- Obrada čelika i metala
- Mašinstvo i inženjerstvo
- Farmaceutske kompanije koje imaju sektor istraživanja
BONUS VIDEO:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (1)
Перагеније
17.09.2023 12:45
Другим речима: српска индустрија РАСТЕ.