"NA OVIM GREŠKAMA SE NAJVIŠE GUBE BODOVI": Nepažnja na maloj maturi koja osmake košta upisa u željenu školu

Autor:

Vesti

28.04.2025

22:06

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Greše zbog nepažnje i brzopletosti

"NA OVIM GREŠKAMA SE NAJVIŠE GUBE BODOVI": Nepažnja na maloj maturi koja osmake košta upisa u željenu školu

Foto: Shutterstock/AciiiDsgn

Učenici osmih razreda neretko zbog nepažnje i brzopletosti na završnom ispitu gube značajne poene, što ih može koštati upisa u željenu srednju školu! A svedoci smo i da 0,1 bod može nekome da uništi snove, prenosi Kurir.

Manjak koncentracije su demonstrirali i ovih dana na probi male mature. Nikola Topalović, pomoćnik direktora beogradske OŠ "Pavle Savić", kaže za Kurir da su se već izdvojile greške koje se prenose s generacije na generaciju.

- Đaci ne slušaju pažljivo šta im se kaže i nisu fokusirani na zahteve i zadatke. To je posebno vidljivo kod dece iz ovih poslednjih generacija, jer ne pročitaju dobro šta se od njih traži. Često se dešava da preko rešenja zadataka zaborave da pređu hemijskom olovkom, pa oni ostanu popunjeni grafitnom, iako dežurni nastavnik to nekoliko puta naglasi. Takva rešenja se ne priznaju - navodi Topalović:

- Sada je na probnom testu iz srpskog jezika retko ko uradio prvi zadatak, u kojem je preko cele strane bio tekst koji je trebalo da se pročita. Ukoliko se u zadatku traži da zaokruže slova, u množini, pored ponuđenih rešenja, oni obično zaokruže samo jedno, a ukoliko se traži jedno rešenje, neretko zaokruže dva. To se dešava i na testu iz matematike, gde ima dosta zadataka u kojima se ne traži postupak, već samo rešenje, što povećava šanse za prepisivanje.

Na takvim greškama se najviše gube ili smanjuju poeni. Sistem bodovanja testova je s nula, 0,5 i jedan poen, a učenik po testu može da osvoji maksimum 20 poena. Da bi se izračunali bodovi, broj ostvarenih poena sa srpskog i matematike množi se sa koeficijentom 0,7, a na trećem testu sa 0,6. Tako, recimo, ukoliko učenik sakupi iz srpskog 20 poena, on će po formuli 20 x 0,7 imati 14 bodova. Ako je pak imao 17 poena, on će (17 x 0,7) iz srpskog imati 11,9 bodova.

Maksimalni broj bodova po uspehu iz osnovne škole je 60 bodova, a dobijaju se tako što se prosek ostvaren na kraju šestog, sedmog i osmog razreda, zaokružen na dve decimale, sabere i zatim pomnoži brojem četiri.

Inače, učenicima nije strano ni da ne popune ispravno identifikacioni obrazac, u kom treba da se navedu ime učenika, roditelja i prezime.

- Nastavnici ih opominju i na ovakve greške, koje moraju da se konstatuju u zapisniku. Imali smo slučajeva da učenici nesvesno šaraju hemijskom olovkom u gornjem desnom uglu, gde se nalazi kju-ar kod, koji se povezuje sa identifikacionim brojem, i zbog toga kompjuter ne može da ga očita. Vrlo često pocepaju identifikacionu nalepnicu ili je nalepe na pogrešno mesto - objašnjava Topalović.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading