NA DANAŠNJI DAN POD NATO BOMBAMA STRADALA "SRPSKA HIROŠIMA": Slike grada koji je imao najviše žrtava JOŠ UVEK PROGANJAJU (VIDEO)

Autor:

Vesti

27.04.2025

17:24

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Poginulo 12 dece

NA DANAŠNJI DAN POD NATO BOMBAMA STRADALA "SRPSKA HIROŠIMA": Slike grada koji je imao najviše žrtava JOŠ UVEK PROGANJAJU (VIDEO)

Foto: Tanjug/RADE PRELIĆ

Na današnji dan pre 26 godina NATO avioni bombardovali su centar Surdulice. Ubijeno je najmanje 20 civila, među njima dvanaestoro dece, a više od 200 ljudi je povređeno. Srušeno je ili oštećeno više od 500 kuća. Ovaj kobni utorak ostaće zapisan crnim slovima u istoriji ovog mesta.

Tačno u 12.10, dva od 14 NATO projektila namenjenih tog dana Surdulici i okolnim vojnim objektima, završili su usred naselja Čubrine livade, nedaleko od centra grada i naselja Piskavica.

Tom prilikom je povređeno više od 100 građana, a srušeno je ili oštećeno preko 500 kuća, zbog čega je Surdulica dobila naziv srpska Hirošima. Razrovarene ulice, srušene kuće, cigle koje su letele svuda okolo. To je prizor koji je usledio posle jednog sasvim običnog dana, a kom se niko od meštana nije nadao. Jer da se nadao - pojurili bi da spasu živu glavu, ako već domove ne mogu.

Poginulih je najviše bilo u kući porodice Milić, u kojoj je poginulo čak 15 ljudiː šestočlana porodica i devet njihovih komšija. Svi su se u trenutku bombardovanja nalazili u dobro ozidanom podrumu kuće, u kome su bezuspešno pokušali da se spasu od NATO bombi. Ugašene su dve porodice: Milići i Malobabići. Malobabići, otac, majka i dvoje dece bili su izbeglice iz Srpske Krajine, koji su poterani "olujom” našli utočište u ovom gradu i tu su i stradali.

NATO je sutradan zvanično saopštio da je uspešno pogodio kasarnu u Surdulici, a kako je tada rečeno, tvrdnja da su civili namerno gađani je laž.

Portparol Alijanse, Džejms Šej, izjavio je da je reč o "jednoj bombi koja je promašila cilj", ali ga je demantovao izveštač Si-En-Ena.

- Nema nikakve sumnje, potpuno sam uveren na osnovu onoga što vidim da je ovde palo više od jedne bombe - rekao je tada novinar američke TV mreže.

Surdulica, gde je NATO od 6. do 27. aprila ispalio 175 projektila, u odnosu na broj stanovnika, imala je najviše žrtava tokom bombardovanja.

Amnesti internešenel je juna 2000. godine, povodom tragedije u Surdulici, objavio da je, verovatno, prekršena Ženevska konvencija.

Kralj Aleksandar Karađorđević je 1924. godine podigao spomen kosturnicu stradalnicima iz Surdulice u Prvom svetskom ratu, kao i gimnaziju. Bugarski okupatori su taj spomenik razorili u Drugom svetskom ratu, kada su takođe stradale stotine žitelja varošice.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, sa središtem u Hagu, zaobišao je istragu na temu napada na zdravstvene ustanove tokom agresije NATO 1999. na Srbiju.

Surdulica je doživela i ranije teška stradanja tokom ratova, najviše tokom Prvog svetskog rata, kada su bugarski okupatori posebno brutalno pobili hiljade nevinih stanovnika tog mesta.

Izvor: Kurir.rs/ RTS/Republika/M.A.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading