NJIMA JE PLATA U SRBIJI MINIMUM 1.000 EVRA! Posao sve traženiji!
Nema ih dovoljno, roditeljima preko potrebne!

Foto: Shutterstock/Vitalii Stock
Roditelji u Srbiji sve više traže dadilje da im pomognu oko čuvanja dece, a mnogi od njih muče muku da pronađu onu koja im odgovara. Prema rečima roditeljima, dadilja u Srbiji nema dovoljno, pa su samim tim porasle i cene, a ova vrsta pomoći postala pravi luksuz, piše Informer.
Roditelji u Srbiji sve više traže dadilje da im pomognu oko čuvanja dece, a mnogi od njih muče muku da pronađu onu koja im odgovara. Prema rečima roditeljima, dadilja u Srbiji nema dovoljno, pa su samim tim porasle i cene, a ova vrsta pomoći postala pravi luksuz.
Kako Tanja Vujanović ističe za Informer, kod nas je problematično što ne postoji nikakva škola i licence za dadilje, ali da postoje agencije koje se bave angažovanjem dadilja.

Foto: shutterstock
Urednica portala Bebac, Jelena Cirić Nikolić kaže da troškovi za usluge dadilja nisu zanemarljivi, su i te kako opravdani.
- Evidentno je da su zarade siterki veće nego na nekom prosečnom poslu u Srbiji, ali je i to s razlogom jer je reč o vrlo odgovornom poslu. Ovo je naročito stresno za majke koje moraju da se vrate na posao - kaže Jelena.
Ukoliko ne mogu da nađu mesto u vrtiću, a ni da plate bebisiterku, one neretko napuštaju posao i ostaju kod kuće da čuvaju decu. Na taj način stvara se jedna ekonomska nesigurnost za celu porodicu, a samim tim i ekonomska zavisnost jednog partnera od drugog", kaže ona.
Agencije za dadilje su najsigurnije
Vlasnica jedne Beogradske agencije za bejbisiting kaže da je za roditelje najsigurnija opcija potpisivanje ugovora sa registrovanom agencijom za čuvanje dece.
Foto: Shutterstock
- Najpre vršimo psihološko testiranje kandidata. Nakon toga ide provera radnog iskustva, preporuke porodica u kojima su ranije radile, dokaz iz suda da nisu osuđivane. Kada prođu prvu selekciju, onda slede intervjui gde prolaze kroz šemu pitanja posle kojih odlučujemo koga ćemo primiti. Kvalifikacije koje su nam najvažnije svakako su prethodno iskustvo. Veoma je važno da je osoba pedantna, smirena, da nije nametljiva - objašnjava ona i naglašava da najviše kandidata za posao dadilje dolazi sa defektološkog fakulteta.
Ivana Lukić, diplomirani defektolog i profesionalna dadilja navodi kako agencije predstavljaju sigurnost ne samo roditeljima, već i bebisiterkama.
- Kada dolazim sama van agencije u neku porodicu, ne znam šta me tamo čeka. Ne znam kakvi su roditelji. Često se napravi jedan dogovor, a kasnije nešto sasvim drugo očekuju od nas. Ponekad traže i pomoć u kući ili se pojavi još dece koja nisu spomenuta ranije i prosto mi tu nismo zaštićeni. Preko agencije dogovor sa porodicom pravi se pre nego što se ode na posao. Jasno se definišu očekivanja, tako da tu i ne može da bude nekih problema - tvrdi dadilja.
Bonus video:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)