"IZLEĆE MENI U BRANIK I PADA MRTVA!" Nakon saobraćajne nesreće Srbin traži pomoć na internetu: "DAJTE SAVET KAKO DA SE IZVUČEM?"

Autor:

Vesti

21.04.2025

22:47

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Preminula je na licu mesta

"IZLEĆE MENI U BRANIK I PADA MRTVA!" Nakon saobraćajne nesreće Srbin traži pomoć na internetu: "DAJTE SAVET KAKO DA SE IZVUČEM?"

Foto: Shutterstock/Matt Gush, ST/Dragan Kadić

Na putu iz pravca Knjaževca ka Svrljigu, posle naselja Tresibaba, dvadesetčetvorogodišnji vozač je doživeo saobraćajnu nesreću kada je srna iznenada istrčala iz žbunja i udarila u njegovo vozilo. Nažalost, divlja životinja preminula je na licu mesta, a mladić se našao pred dilemom - šta dalje činiti.

 Ovaj mladić rešio je da moguće rešenje problema potraži na Reddit-u, jer ga je policija obavestila o mogućim koracima, ali on smatra da će morati da se suoči sa procedurama koje uključuju i odgovornost za smrt srne.

- Situacija, idem iz pravca Knjaževca ka Svrljigu, posle Tresibabe. Put označen zonom 24 km da je divljač na putu, u jednom trenutku vozim 70 km/h i srna iz žbuna izleće meni u branik i krilo se zabija s desne strane, pada mrtva - počeo je sa svojom pričom mladić.

On je dalje naveo da je nazvao oca, jer, kako kaže, ima 24 godine i nema iskustva u ovakvim situacijama, koji se raspitao i predložio mu da pozove policiju i tražio odštetu za auto. Međutim, situacija se nije odvijala onako kako je želeo.

 - Ja pozovem, dođu oni i ponude mi dve opcije - prvo Evropski izveštaj, a drugo da ovo ode kod javnog tužioca i da se radi uviđaj i sve ostalo. Ja prihvatim Evropski i shvatim da ja moram da snosim odgovornost za srnu tj. da moram da ga platim preko osiguranja - zaključio je on.

"Imao si znak za divljač na putu, problem za tebe"

Na kraju pitao je korisnike Reddit-a za savet i "kako da se izvuče" iz situacije u kojoj se našao.

- Imao si znak za divljač na putu (problem za tebe), morao si da paziš više. Policija ako izađe kontaktira lovačko udruženje i utvrđuje se koja je vrsta srndaća, pa kad se utvrdi pravi se zapisnik naravno, visina kazne isto zavisi i od podvrste srndaća. Sve se gleda i zeznuto je jako - napisao je jedan od korisnika.

Jedan je istakao i da mu se skoro desilo, na istoj deonici, da se tri puta susretne sa divljači, od kojih je jedna bila zgažena, te da treba biti veoma oprezan.

- Baš sam prošle noći na putevima oko Svrljiga i video jednog divljeg zeca, jednu srnu i nešto zgaženo na asfaltu poput lisice. Treba biti oprezan, nema tu pravila. Znam za situaciju kada je ogroman jelen skočio iz šume pored puta pravo na auto u pokretu. Auto je bio "totalka", ali sreća niko nije nastradao (sem jelena). To ne možeš ni da predvidiš, ni da izbegneš. Samo povećana opreznost i blago smanjena brzina za svaki slučaj. Ne mora svuda da se juri - upozorio je mladića.

Šta da radite ako udarite divljač na putu

Kako je Blic ranije pisao, tokom 2024. godine Lovačko udruženje u Somboru zabeležilo je 18 naleta divljači na vozila, najčešće su stradale srne, a šteta po jednom vozilu procenjivala se na oko nekoliko desetina hiljada dinara.

Naleti divljači na vozila nisu retkost, svakome se mogu desiti i šteta na automobilu tada je često velika. I šta uraditi ako naletite vozilom na divljač? Prvi korak kod takve situacije je pozvati policiju i obavestiti ih o saobraćajnoj nezgodi.

 Policija će tada izaći na teren, uraditi uviđaj, a na sam uviđaj biće pozvano i Lovačko udruženje koje na tom potezu deluje.

"Nanosi se šteta za koju smo odgovorni pred državom"

Za njih je to pak višestruka šteta.

"Gubi se određeni fond divljači, nanosi se šteta našoj populaciji za koju smo mi odgovorni pred državom i gubi se eventualno prihod od nekog lovnog turizma koji bi bio moguć u slučaju da je ta životinja nastavila da živi. Mi uz sva ulaganja i obaveze koje imamo u sklopu ugovora o dodeli lovišta na korišćenje jednostavno ne možemo izaći u susret takvim obavezama i to se mora rešiti na neki način", kazao je ranije za RTV Ljubiša Kos, predsednik lovačkog udruženja Sombor.

 Zajedno sa kolegama je, napomenuo je, dao predlog Lovačkom savezu Vojvodine i Srbije da se kao moguće rešenje ovog problema uvede simbolična taksa kroz registraciju vozila od 150 do 200 dinara po vozilu.

- Onda bi na milion vozila koliko je registrovano u Srbiji to bilo 200 miliona i onda bi svaki vozač, vozeći po pravilima znači poštujući znake i sve to, mogao biti siguran da će dobiti pravičnu nadoknadu za tu svoju štetu, a mi ćemo biti relaksirani da možemo razvijati lovni turizam, ulagati u lovišta, popravljati imidž što će svakako doneti korist svakome - objasnio je Kos.

Izvor: Blic/Jelena Peranović/Republika/M.A.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading