"SREĆAN USKRS, SRBI" Tog dana, NATO agresor je pljunuo na CRVENO SLOVO, a u kiši bombi stradala je i beba Bojana u tatinom zagrljaju
Tokom bombardovanja 1999. neprijatelj nije imao trunke poštovanja. Uskrs - 11. april te 1999. godine, pamtićemo kao dan najžešćeg udara na teritoriju Srbije.

Foto: Tanjug/Emil Vas
Potporučnik Vojske Jugoslavije u penziji Petar Mišić podsetio je jutros u TV gostovanju na tv Kurir da će Vaskrs 1999. godine, za vreme NATO agresije, ostati upamćen kao jedan od najkrvavijih dana bobmardovanja i najžešćih udara na tadašnju SR Jugoslaviju.
- Tog 19. dana agresije i trećeg dana pokušaja kopnenog upada na teritoriju SRJ i Srbije iz pravca Albanije, trpeli smo najžešće udare a Mišić podseća da su na Vaskrs, koji je te godine pao 11. aprila, na nas bacali i bombe sa porukom Srećan uskrs, Srbi! One su ispaljivane sa nosača aviona - rekao je Mišić naglasivši da u svim ratnim izveštajima piše da je to najkrvaviji dan za pripadnike 53. graničnog bataljona.
Tog dana poginulo je sedam vojnika i jedan podoficir 53. graničnog bataljona.
Tog dana čak je i jato ptica ubijeno, a upotrebljeno je sve što je moglo da bude upotrebljeno. Taj dan bio je najkrvaviji na karauli Košare a mladi vojnici heroji, na odsluženju vojnog roka, odbili su tada napad dve brigade.
Kako su izdržali, nikom nije jasno ni dan-danas.
Neprijatelj je koristio verske praznike za razliku od Prvog svetskog rata kada se primirje poštovalo makar na crvena slova.
- Tog dana na Vaskrs poginula je i najmlađa žrtva bombardovanja Bojana, beba od 9 meseci, u zagrljaju svoga oca, podsetio je Mišić.
Bojana je tada bila samo bebica od 9 meseci.
Majka nastradele Bojane bila je u sedmom mesecu trudnoće
Marija Tošović (40), čiji su jedanaestomesečna ćerka Bojana i suprug Božin (29) poginuli tokom NATO agresije na SRJ, kada je projektil pogodio njihovu kuću u Merdaru 11. aprila 1999., ovako je govorila pre nekoliko godina.
Zavila je svoju bebu u ćebe i sa suprugom se spustila u podrum, kada je oko pola 11 sati uveče, dan uči Uskrsa, kasetnim bombama počelo bombardovanje okoline Merdara.
- Božin je uzeo Bojanu u naručje, a ja sam čučnula pored njih kada je "tomahavk" udario u temelj naše kuće. Sve se obrušilo na nas, bila sam zatrpana zemljom, glava i leva ruka su mi samo bile slobodne... Dima nije bilo, svuda je bio mrak. Čujem muža kako me ispod ruševina doziva i hrabri, a Bojanu nisam čula. Nakon toga stigli su moj otac i brat, koji su rukama pokušavali da nas izvuku, dok su bombe padale celu noć - priseća se tragedije Marija i dodaje da je kao kroz san čula glasove svojih roditelja:
- Nisam videla kad su ga izvukli, ni njega, ni Bojanu. Moj otac je prvi video da mu je unuka mrtva, ali je bebu zavio u ćebe, rekao da je dobro i izneo je. I sama sam bila teško povređena i tek ujutru sam saznala da su svi poginuli. Bila sam tada trudna sa ćerkom i to mi je posle mnogo pomoglo, inače bih verovatno danas bila luda žena. Sećanja bole iznova i iznova. Tokom obeležavanja godišnjica peče najjače. Danas bi moja Bojana, najmlađa žrtva NATO bombardovanja, imala 21 godinu - izjavila je 2014. goedine Marija Tošović za Kurir.
19. dan NATO agresije - tragičan Uskrs!
Podsetićemo i na devetnaesti dan NATO bombardovanja obeležili su stravični napadi na sve značajnije gradove u SRJ, pri čemu je najveću štetu toga dana doživelo stanovništvo Kosova i Metohije. Već u ranim jutarnjim časovima sa 20 NATO projektila i većim brojem kasetnih bombi bombardovano je selo Merdare.
Prilikom tog mučkog napada poginulo je 5 osoba, a teže telesne povrede zadobila je i Marija Tošović, trudnica u sedmom mesecu trudnoće.
U ovom nezapamćenom napadu NATO zločinaca na goloruko i nezaštićeno srpsko civilno stanovništvo Marija je ostala i bez supruga i 11-mesečne kćerkice. Nedaleko od kuće Tošovića jedna od kasetnih bombi pala je i na obližnji automobil čiji vozač je od posledica napada preminuo na licu mesta. Treba napomenuti da je upravo upotreba kasetnih bombi po svim važećim konvencijama međunarodnog humanitarnog prava strogo zabranjena i da se kršenje ove zabrane smatra za jedan od najvećih zločina protiv čovečnosti.
Toga dana NATO avijacija nanela je ogromnu štetu i stanovnicima Prištine i Đakovice. Napad na pomenute gradove jedan je od najvećih vazdušnih napada NATO pakta tokom agresije na SRJ. Takođe toga dana ponovo su bombardovani aerodrom Slatina i okolina manastira Gračanice.
Oko 16 časova tog dana 199. godine u neposrednoj okolini Niša došlo je do jake eksplozije u kojoj je 6 osoba poginulo, a njih 23 zadobilo je teže telesne povrede. U Novom Sadu čule su se tri jake eksplozije prilikom čega je došlo do oštećenja privatne benzinske pumpe „Bistrica“.
Kako je toga dana javila agencija Tanjug, jedan NATO avion oboren je između Sombora i Odžaka. Pretpostavlja se da je avion dolazio iz pravca Hrvatske ali je pogođen protivavionskom raketom što je prouzrokovalo njegov raspad na hiljade komada. Pilot je poginuo na licu mesta.
Tada su čak govorili i o podeli KiM
Oko 22 časa u Beču je održana konferencija za novinare na kojoj je Ričard Holbruk izjavio, da je jedna od opcija, o kojoj NATO pakt ozbiljno razmišlja, podela Kosova i Metohije.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)