KAKO PROMENA VREMENA UTIČE NA NAS? Doktor za Republiku otkrio: Ova grupa ljudi je NAJUGROŽENIJA!
Značajno hladnije posle pravih prolećnih temperatura!

Foto: TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ, Schutterstock/New Africa/Stock-Asso/Ian Heffernan1
Juče je u Srbiji bilo gotovo prolećno vreme, sa temperaturom koja se u pojedinim delovima zemlje penjala i do 20 stepeni, ali se danas situacija potpuno preokrenula – živa u termometru pala je za čak 12 do 15 stepeni. Nedelja je donela naglu promenu vremena: vetrovito, oblačno i značajno hladnije, uz povremenu kišu, ali i kratkotrajne pljuskove snega, posebno u popodnevnim satima.
Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, današnje temperature kretaće se između tri i osam stepeni, a na jugu, jugozapadu i u planinskim predelima sneg već stvara manji snežni pokrivač. U tim krajevima duvaju i jaki udari severnog i severozapadnog vetra, ponegde olujne jačine.

Foto: RINA
Beograđani su se danas probudili uz vetar i oblake, a tokom dana se očekuju i kratkotrajni pljuskovi snega. Najviša dnevna temperatura u glavnom gradu je oko sedam stepeni, s tim da će uveče biti dodatno hladnije.
Nagle promene vremena kojima svedočimo danas poprilično će napraviti probleme pulmološkim bolesnicima, ali i potpuno zdravim osobama, rekao je za Republiku dr Saša Milićević.
- Nagle promene vremena najviše utiču na organe za disanje, bronhije i dušnik. Kada je toplo, disajni putevi se šire, a kada je hladno – sužavaju. Kod naglih prelaza iz toplog u hladno vreme, posebno kod dece i osetljivih osoba, dolazi do njihovog "zbunjivanja", što se manifestuje kroz kašalj, otežano disanje, i to ne pri naporu, već i pri hodu, smehu ili plakanju, kao i kroz sviranje u grudima - objašnjava pedijatar, pa dodaje:
- Kod osoba koje boluju od astme, pogoršanje se najčešće javlja noću, između 2 i 4 sata ujutru, kada su inače bronhije najuže, kada se javlja teško disanje. Tada je neophodna dodatna terapija – pumpice i inhalacije. -
Foto: printskrin
Težak period za kardiovaskularne i bolesnike sa duševnim bolestima
Neće biti pošteđene ni osobe sa kardiovaskularnim bolestima. Nagle promene mogu dovesti do povišenog pritiska, a mogu se javiti i tegobe poput bolova u grudima.
- Kada je reč o kardiovaskularnim problemima, može se javiti osećaj umora, zamora, poremećaj srčanog ritma i povremena aritmija kao posledica vremenskih promena - kazao je dr Milićević.
Danas i potpuno zdrave osobe mogu da budu nervoznije nego inače, ali promena i te kako utiče i na duševne bolesnike.
Foto: shutterstock
- Promene vremena takođe utiču i na psihičko stanje. Bez obzira na to da li osoba već koristi terapiju, mogu se javiti promene raspoloženja, povećana nervoza, pojačane emocionalne reakcije na situacije koje to ne bi inače izazvale, problemi sa snom i pospanost tokom dana - naveo je lekar.
- Svi smo mi u nekoj meri meteoropate – neko više, neko manje. Sasvim je logično da se, kada je napolju sunčano, osećamo raspoloženije - dodao je.
Foto: Shutterstock
Hronični bolesnici - pazite se!
Drastičan pad temperature, kiša i sneg, koji su danas najavljeni, pogoršaće simtome hroničnih bolesnika.
- Osobe sa hroničnim bolestima, uključujući epilepsiju i maligna oboljenja, mogu osetiti pogoršanje simptoma, pojačan umor i sklonost ka depresivnosti - zaključuje naš sagovornik.
Foto: YouTube/Printscreen
Deci će se pogoršati ekcemi!
Nepovoljan je period i za osobe koje su sklone alergijama.
- Deca koja imaju ekcem na obrazima ili pate od atopijskog dermatitisa često dobijaju pojačano crvenilo i svrab usled alergijskih reakcija.
Kada pada kiša, poleni iz vazduha se spuštaju na tlo, pa osobama koje su alergične na polen drveća ili trave bude lakše. Međutim, ako nakon kiše dođe do naglog otopljenja, usled isparavanja i povećane koncentracije alergena u vazduhu, simptomi se mogu ponovo pogoršati - rekao je za Republiku pedijatar Saša Milićević.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)