NA DANAŠNJI DAN NEMAČKI BOMBARDERI SEJALI SU SMRT U BEOGRADU! Hitlerova odmazda ubrzo je okončana kapitulacijom Jugoslavije, ali ON je pokazao šta je srpski prkos
Aprilski rat značio je kraj zemlje i njeno rasparčavanje

Foto: wikipedia.org
U zoru 6. aprila 1941. godine, kapetan Miloš Žunjić predvodio je 102. eskadrilu jugoslovenskog vazduhoplovstva u herojskom pokušaju da zaustavi formaciju nacističkih bombardera koja je napadala Beograd. Ovaj događaj se obeležava kao let u slavu i legendu, što je posebno značajno jer se tačno 84 godine kasnije sećamo tog trenutka. Nemačka, tada najveća evropska sila, surovo je napala Kraljevinu Jugoslaviju, koja je u to vreme imala samo 23 godine mira. Ovaj aprilski rat nije samo označio početak Drugog svetskog rata u Jugoslaviji, već je doneo i neizmerno stradanje srpskom narodu.
Pre nemačkog napada, Jugoslavija je bila okružena članicama Trojnog pakta, uključujući Mađarsku, Nemačku, Italiju, Rumuniju i Bugarsku. Odluka o pristupanju Trojnom paktu, doneta 25. marta 1941. od strane predsednika vlade Dragiše Cvetkovića i ministra spoljnih poslova Aleksandra Cincar-Markovića, bila je veoma kontroverzna. Knez Pavle Karađorđević, koji je bio svestan opasnosti, smatrao je da će to odložiti ulazak Jugoslavije u rat, iako je znao da će to dovesti do većeg stradanja naroda.
Državni udar 27. marta, uz podršku britanske obaveštajne službe, promenio je političku situaciju u zemlji. Premijer Vinston Čerčil planirao je da iskoristi Jugoslaviju kao sredstvo u borbi protiv Hitlera. Međutim, istog dana kada je puč sproveden, Hitler je izdao direktivu za napad na Jugoslaviju, smatrajući je neprijateljem. Beograd je proglašen "otvorenim gradom", ali to nije sprečilo nemačku vojsku da bombarduje prestonicu kao kaznu za puč.
U aprilu 1941. godine, Beograd je bombardovan u nekoliko talasa, a prvi napad dogodio se između 6:30 i 6:45 časova. Tokom bombardovanja poginulo je najmanje 2.274 ljudi, a uništeno je preko 600 zgrada, uključujući Narodnu biblioteku. Nemački feldmaršal Evald fon Klajst kasnije je izjavio da je ovo bombardovanje imalo političko-teroristički karakter, što ukazuje na brutalnost i surovost napada.
Kapetan Žunjić je u tom haosu uspeo da obori jedan nemački bombarder, ali je i sam bio teško povređen. Njegova smrt, kao i smrt drugih pilota tog dana, postali su simbol herojstva jugoslovenskog vazduhoplovstva. Dan pre bombardovanja, piloti su se okupili u kafani "Zora", gde su proveli poslednje trenutke sa svojim najmilijima. Ova kafana, danas simbol sećanja na heroje, svake godine okuplja potomke pilota i ljubitelje avijacije.
Sećanje na kapetana Žunjića i njegove saborce ostaje živo, a njihova hrabrost i odanost služe kao inspiracija za buduće generacije. U noći između 5. i 6. aprila, kada se u kafani "Zora" ponovo čuje zvono telefona, to simbolizuje sećanje na dan kada su se piloti suočili sa svojim sudbinama, braneći Beograd i čast svoje otadžbine.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)