EVO ZAŠTO SE U SLUČAJU NESTANKA DEČAKA IZ ZEMUN POLJA NIJE OGLASIO SISTEM "PRONAĐI ME"! Informacije porodice bile su ključne!
Građani su postavljali pitanje - zašto se i u ovom slučaju nije prekidao program na TV i radio stanicama!

Foto: Društvene mreže
Dečak Ilija Matić (12) nestao je juče oko 21 sat, kada se nije vratio kući nakon nastave u školi, ali su danas stigle lepe vesti da je dečak pronađen i da je u dobrom opštem stanju.
Ilija inače živi sa ocem i maćehom, a iz škole je otišao pre poslednjeg časa. Otac dečaka potvrdio je da je dečak i ranije odlazio od kuće, ali da su ga uspešno pronalazili.
Inače, veliki broj građana, nastavnika škole koju je dečak pohađao, pripadnika policije i roditelja njegovih školskih drugara, učestvovalo je u potrazi, a veliki broj građana zapitao se zašto se nije u ovom slučaju oglasio sistem "Pronađi me".
Kako funkcioniše sistem "Pronađi me"
U slučaju aktiviranja sistema za nestanak maloletnog lica, građani će biti obavešteni putem SMS poruka, prekidom televizijskih i radio emisija, kao i obaveštenjima na krajnjim tablama na auto-putevima, aerodromima, autobuskim i železničkim stanicama.
Ovaj sistem je dizajniran kao Amber Alert, koji je aktivan u mnogim zemljama, ali kako je ranije naveo Igor Jurić, direktor Centra za nestalu i zlostavljanu decu, sistem "Pronađi me" će se razlikovati od sličnih sistema u svetu. Na njemu je radilo kako bi se prevazišli problemi i manjkavosti drugih sistema, a takođe je prilagođen specifičnim uslovima u Srbiji.
- Smatram da će naš sistem zaista dobro raditi jer smo ga mi podredili našem podneblju i onome što vidimo da jeste problem kada pričamo o nestancima naše dece. Moram reći da je sistem Pronađi me prvi u regionu i u većem delu zemalja Evrope - rekao je Jurić tada.
Kako je tada pojasnio, mediji će prekinuti sa emitovanjem svojih programa u prvih osam sati na svakih 30 minuta.
- Prekidanje će se ogledati u tome da će morati da se objavi jedna formatirana fotografija nestalog deteta sa osnovnim informacijama i eventualno neki podaci vezani za sam nestanak, u smislu gde je dete poslednji put viđeno, šta je imalo na sebi - ukazao je Jurić.
Naveo je da će zatim mobilni operateri poslati svojim korisnicima poruku o nestalom detetu, zajedno sa linkom sajta Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). Takođe, JP "Putevi Srbije", aerodrom Nikola Tesla, autobuske i železničke stanice objavljivaće na ekranima informaciju o nestanku deteta.
Na pitanje koji su kriterijumi za pokretanje sistema, Jurić je naglasio da sistem ne može biti pokrenut sa svakim prijavljenim nestankom, već moraju biti ispunjeni određeni uslovi.
- Ukoliko je dete mlađe od sedam godina, sistem će se automatski pokrenuti. Takođe će se pokrenuti i ako je dete mlađe od 18 godina i ima neki oblik invaliditeta, kao i u situaciji kada se pouzdano zna da je dete u životnoj opasnosti - objasnio je Jurić.
Sistem od javnog interesa
Vlada Srbije je 2023. godine usvojila zaključak kojim je utvrđeno da je sistem "Amber alert" od velikog značaja za ostvarivanje javnog interesa.
U septembru je Savet Regulatornog tela za elektronske medije doneo pravilnik o hitnom obaveštavanju javnosti o nestanku maloletnika. Prema ovom pravilniku, bliže se uređuje način ispunjavanja obaveza medijskih usluga u vezi sa obaveštavanjem o nestanku maloletnika, sa ciljem prikupljanja informacija koje mogu pomoći u potrazi i pronalasku deteta.
Nakon 48 sati od prvog obaveštavanja, prestaje obaveza daljeg objavljivanja informacija.
Sistem "Pronađi me" omogućava da se, nakon procene policije i tužilaštva, putem masovnih komunikacija odmah uzbuni javnost, čime se značajno povećava šansa da nestala osoba bude brzo pronađena. Ovaj sistem takođe omogućava građanima da aktivno učestvuju u potrazi i javljaju svoje informacije policiji.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)