SVE BLIŽI CRNI SCENARIO S GUBITKOM GODINE! Ovo je poslednji datum povratka na nastavu!

Autor:

Vesti

01.04.2025

21:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Sve se menja!

SVE BLIŽI CRNI SCENARIO S GUBITKOM GODINE! Ovo je poslednji datum povratka na nastavu!

Foto: Tanjug/Vladimir Pori/Sava Radovanović/Miloš Milivojević, Dragan Kadić

Ministarka prosvete u tehničkom mandatu Slavica Đukić Dejanović izjavila je juče da je 15. april poslednji termin da fakulteti u blokadi počnu da rade i da se spase akademska godina, a da posle tog datuma skoro da nema smisla razgovarati o nadoknadi nastave i ispita.

NIGDE S MRTVE TAČKE

Đukić Dejanović je za TV Prva rekla da nije dobro što mnogi fakulteti ne rade i što neki, kako kaže, nemaju nameru ni da razmatraju mogućnost nadoknade nastave i naglasila da su, ako fakulteti uskoro ne počnu da rade, ugrožene dve akademske godine.

U međuvremenu, na sednici Nastavno-naučnog veća Pravnog fakulteta u ponedeljak uveče odbijen je zahtev studenata koji žele da nastave školovanje da se putem ankete glasa o inicijativi o povratku na nastavu.

Republika

Foto: Tanjug

 

- Na sednici je trebalo da se raspravlja o inicijativi grupe studenata koja je sebe nazvala tihom većinom i koja je do prošlog petka brojala 442 potpisnika. Nažalost, pošto je veći deo kolektiva glasao protiv toga da predstavnici studenata iz te grupe uopšte prisustvuju sednici veća, na kraju je odlučeno i da se uopšte o njihovoj inicijativi ne glasa. Bilo je različitih argumenata, ali suština je da smo u istom stanju kao što je bilo pre sednice - rekao je profesor Vladan Petrov.

Na Pravnom fakultetu, kako ističe, do daljeg neće biti mogućnosti da se studenti putem e-platforme, odnosno e-studenta, izjasne o tome da li su za nastavak školske godine i ispita. Dodao je da je rasprava bila dosta konfuzna i da se na kraju zaključilo da nema uslova da se o inicijativi studenata uopšte izjašnjava.

PRAVO NA MIŠLJENJE

- Tako da je praktično ta tačka dnevnog reda okončana bez glasanja o e-anketi - zaključio je Petrov i dodao:

- Iziritiran sam nespremnošću da se makar čuju argumenti tih naših studenata. Nakon okončanja te tačke sam napustio sednicu. Do daljeg, pod punom odgovornošću, disciplinskom i radno-pravnom, kao što ni prethodno nisam prisustvovao sednicama Nastavno-naučnog veća, to neću ni nadalje činiti, sve dok se situacija na fakultetu ne dovede u red, odnosno dok se nastava i ispiti ne nastave.

Dodao je da je očigledno da ovaj pristojan put da se omogući svim studentima da makar daju svoje mišljenje preko e-platforme nije način za rešavanje problema blokada na fakultetima:

- Stanje na fakultetima je identično onom kada su blokade i započete.

Oborili sajt za e-glasanje

Na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu dogodio se još jedan incident u nizu pokušaja manjine da nametne svoju volju većini. Naime, studenti-blokaderi srušili su sajt kako bi onemogućili da se svi studenti preko platforme e-student izjasne o nastavku nastave i ispita. 
Umesto da dozvole demokratski proces i uvaže volju većine, blokatori su se odlučili za sabotažu sistema i uvođenje potpune kontrole nad glasom svojih kolega, javljaju mediji.

Jovanov: Studenti oruđe dekana i rektora

Ovim povodom se oglasio i Milenko Jovanov, šef poslaničke grupe SNS.

Republika

Foto: Tanjug

 

- Još jedan dokaz da iza blokada fakulteta ne stoje studenti, već profesori, dekani i rektori, s manjim brojem studenata koji postupaju po njihovim nalozima. Da je drugačije, da zaista imaju većinsku podršku, sami bi insistirali da se svi izjasne, ovako sprečavaju bilo kakvo izjašnjavanje van kružoka koje kontrolišu, a koje od milošte zovu plenumi - objavio je Jovanov na društvenim mrežama.

Biće plaćen svaki čas nadoknade

Slavica Đukić Dejanović je rekla da će u periodu nadoknade nastave nastavnicima i profesorima biti plaćen svaki čas i sve što nadoknade i pozvala ih da se vrate poslu jer je to, kako je istakla, pre svega u interesu učenika:

- Imaju mogućnosti da sve što nije do sada plaćeno nadoknade, ako ispune punu normu i pun sadržaj rada. Sistemi su takvi da mi znamo ko koliko radi. Najveća odgovornost je na direktorima škola i dekanima jer se obračuni o tome koliko neko radi i koliko mu treba platiti rade na nivou škola, odnosno fakulteta.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

 

Komentari (0)

Loading