STIŽU BESPLATNE BANJE ZA PENZIONERE! Pokriveni su troškovi prevoza i boravka od 10 dana - evo ko ima pravo na PRIJAVU!
Ovo je detaljan način bodovanja.
Upravni odbor Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje usvojio je novi Pravilnik o društvenom standardu korisnika penzija, koji uvodi niz mera osmišljenih da poboljšaju životni standard i zdravlje najstarijih sugrađana
Novousvojeni pravilnik predviđa da penzioneri sa nižim primanjima dobijaju priliku za besplatan boravak u srpskim banjama ili zdravstvenim ustanovama u trajanju do deset dana.
Ovo uključuje i pokriće putnih troškova, a za one kojima je neophodno omogućen je i boravak pratioca. Na raspolaganju će biti čak 26 lokacija širom Srbije, uključujući Nišku banju, Vrnjačku banju i Banju Koviljaču.
Za pravo na rehabilitaciju korisnici penzija moraju ispunjavati nekoliko uslova. Tako, na primer, visina penzije ne sme prelaziti iznos prosečne penzije, a korisnici ne smeju imati dodatna lična primanja.
Osim toga, oni koji su već koristili rehabilitaciju 2020. neće moći ponovo da ostvare pravo na iste usluge.
Bodovanje se vrši pre svega na osnovu visine penzije
Do najnižeg iznosa penzije dobija se 40 bodova
-Do 60 odsto prosečne penzije: 35 bodova
-Do 70 odsto prosečne penzije: 30 bodova
-Do 80 odsto prosečne penzije: 25 bodova
-Do 90 procenata prosečne penzije: 20 bodova
-Do prosečne penzije: 15 bodova
Bodovanje prema broju godina staža osiguranja podrazumeva da se za svaku godinu dobija po jedan bod. Takođe, za svaku godinu korišćenja penzije sledi po jedan bod.
Ako je korisnik ostvario pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica dobija deset bodova.
Za korisnika koji ima pravo na porodičnu penziju sledi pet bodova.
Korisnici penzija sa Kosova i Metohije neće dobijati bodove na osnovu radnog staža, dok se bodovi za godine starosti i druge kriterijume računaju samo po jednom osnovu. U slučaju istog broja bodova, prednost ima stariji penzioner.
Ako se više članova porodice prijavi na oglas rehabilitaciju ostvaruje samo jedan, osim u slučaju da deca nisu sposobna za samostalan život - tada svi imaju pravo na rehabilitaciju.
Nakon zatvaranja konkursa sve prijave moraju biti obrađene u roku od 20 radnih dana, a penzioneri mogu uložiti prigovor u roku od pet dana. Konačna lista se zatim sastavlja i koristi kao osnov za raspoređivanje korisnika u odgovarajuće ustanove.
Komisije, koje čine predstavnici udruženja penzionera, zaposleni u Fondu i medicinski stručnjaci, odlučuju o smeštaju korisnika u ustanove. Ukoliko odabrana ustanova nema mesta, korisnici će biti upućeni u alternativnu. Korisnici su dužni da obaveste Fond ako nisu u mogućnosti da iskoriste odobreno pravo.
Zainteresovani penzioneri mogu se prijaviti u jednoj od 26 specijalizovanih ustanova širom zemlje, među kojima se nalaze renomirane bolnice i banje, kao što su Niška Banja, Vrnjačka Banja, Sokobanja, i mnoge druge. Za upućivanje na rehabilitaciju korisnici će moći da izaberu nekoliko ustanova, u skladu sa svojim željama i medicinskim stanjem.
Za učešće u programu penzioneri će morati da podnesu prijavu udruženjima ili odborima korisnika penzija, uz medicinsku dokumentaciju i potvrdu o visini penzije. Svi prijavljeni biće rangirani prema prioritetima, koji će biti utvrđeni od strane komisije, a lista odobrenih korisnika biće javno dostupna.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)