DECA NAM U OVOM PERIODU OSTAJU BEZ PRSTIJU, DELOVA ŠAKE... Petarde su opasne igračke, prvi slučajevi već zabeleženi!

Autor:

Vesti

15.12.2024

08:54

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

U 30 do 40 odsto slučajeva od petarda najčešće strada šaka, zatim povrede glave i vrata.

DECA NAM U OVOM PERIODU OSTAJU BEZ PRSTIJU, DELOVA ŠAKE... Petarde su opasne igračke, prvi slučajevi već zabeleženi!

Foto: Shutterstock

Jedanaestogodišnji dečak povređen je pre nekoliko dana u Stublinama, kada je njegov drug bacio petardu u njegovoj blizini. Ovakvi incidenti postaju uobičajeni tokom novogodišnjih praznika, dodatno podstaknuti opasnim trendovima na društvenim mrežama, poput izazova ko može duže da drži petardu u ruci ili ustima.

Statistika pokazuje da su povrede najčešće među dečacima u pubertetu, koji se često upuštaju u rizične izazove kako bi se dokazali u društvu. Opasni trendovi na mrežama, poput "letećeg supermena", izazova gušenja i eksperimentisanja s petardama, prisutni su već skoro dve decenije, a sve više privlače pažnju dece školskog uzrasta.

- Veliki broj dece ne shvata zapravo, ne sagleda iz kritičkog ugla - a šta ako nešto krene po zlu. Nisu svesni zapravo tih negativnih posledica, koje mogu da nastanu nisu svesni da taj završni stadijum tog izazova može da ih povredi, da im ugrozi zdravlje i da im ugrozi život. Imali smo nažalost u Srbiji zabeležene smrtne slučajeve upravo zbog izazova - kaže Katarina Jonev Ćiraković, edukatorka za bezbednost dece na internetu za RTS.

U 30 do 40 odsto slučajeva od petarda najčešće strada šaka, zatim povrede glave i vrata.

- Najčešće dolazi do opekotina, zatim i neke dublje povrede od lakih telesnih do teških telesnih povreda, povrede tetiva, povrede mekih tkiva, amputacije ekstremiteta - sve to smo viđali u praksi. Glava i vrat, odnosno najčešće oči i samo lice - kaže Aleksandar Vlahović, upravnik klinike za dečiju hirurgiju Instituta za majku i dete.

Gubitak prsta ili dela šake kod deteta znači trajni invaliditet, upozorava doktor Vlahović, naglašavajući da takva povreda ne ugrožava samo dete već i celu njegovu porodicu.

Zabranjena prodaja mlađima od 18 godina

Iako je Zakonom zabranjena prodaja pirotehnike mlađima od 18 godina, praksa pokazuje da oni ipak nađu način.

- Maloletna lica pronalaze načine kako da dođu do pirotehničkih sredstava time što pošalju punoletno lice - majku, oca, nekog starijeg člana porodice da im kupi pirotehnički proizvod - kaže Marko Kulenović, prodavac pirotehnike.

Roditelji, ne kupujte deci pirotehniku!

Rade Milošević, pomoćnik načelnika Uprave za preventivnu zaštitu od požara и eksplozija, apelovao je na roditelje da pirotehnička sredstva koriste isključivo u skladu s deklaracijom.

Deca sama ne mogu da kupe pirotehnička sredstva u prodavnicama. Zato se apeluje na roditelje i staratelje da prilikom kupovine i upotrebe tih sredstava striktno poštuju propise i da nikako ne dozvoljavaju deci da ih koriste, istakao je Milošević.

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) zabeležilo je 118 slučajeva narušavanja javnog reda i mira zbog upotrebe pirotehnike u poslednje tri godine. Zakonom o javnom redu i miru predviđene su kazne od 50 do 100 hiljada dinara, ili zatvorske kazne u trajanju od 30 do 60 dana.

BONUS VIDEO

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading