OTISAK, FOTOGRAFIJA, PODACI! Evo kakva PRAVILA građane Srbije čekaju na ulasku u EVROPSKU UNIJU!
Strog sistem.
Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje evropskog digitalnog graničnog sistem ulaska i izlaska (EES), dajući članicama EU rok od šest meseci da ga primene. Novi sistem za ulazak u EU i ostale zemlje Šengen zone, koji stupa na snagu za šest meseci, važiće za državljane oko 60 zemalja, među kojima je i Srbija. Sistem bi trebalo da počne da se primenjuje za šest meseci, otprilike u isto vreme kada kreću letovanja.
Građani Srbije će u većini slučajeva biti podložni ovom sistemu kada prelaze granice EU, a kako se navodi u saopštenju EK, reč je o najsavremenijem IT sistemu koji će digitalno beležiti ulaske i izlaske, podatke iz pasoša, otiske prstiju i fotografije lica ljudi koji nisu državljani EU, a koji putuju radi kraćeg boravka u neku od članica EU ili šengenskog prostora.
Uvođenje sistema EES do sada je odlagano u više navrata, a razlikuje se od Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji bi, prema ranijim najavama, takođe trebalo da stupi na snagu sledeće godine, premda nije precizirano tačno kada. ETIAS će od putnika zahtevati da popune kratak formular, a podnošenje zahteva za putnu dozvolu koštaće sedam evra.
Za razliku od ETIAS, sistem EES prikupljaće biometrijske i druge potrebne informacije na graničnim prelazima prilikom ulaska i izlaska putnika iz šengenskog prostora. Nakon što EES stupi na snagu, putnici će biti registrovani u novom sistemu prvi put kada uđu u šengenski prostor, a informacije će se ažurirati svaki put kada ponovo uđu ili izađu sa tog prostora. Sistem se neće primenjivati na legalne državljane EU ili one koji imaju boravišnu dozvolu u nekoj od zemalja članica.
Šta je sistem EES i koje podatke prikuplja
Dakle, EES će na granicama prikupljati podatke o putnom dokumentu, otiske prstiju, vreme ulaska i izlaska iz EU, a putnicima će biti skenirano i lice. Skeniranje lica i podaci o otiscima prstiju će se uzimati na svake tri godine i važiće za više putovanja u tom periodu.
Sistem EES je, inače, razvijen da bi se pratio ulazak i izlazak putnika iz Šengen zone i ima za cilj da poboljša upravljanje granicama, kao i da spreči zloupotrebu prava na boravak. Njime se olakšava praćenje vremena i mesta boravka putnika, ali i osigurava da ne borave na teritoriji EU duže od 90 dana u periodu od šest meseci. Slični sistemi koje uvodi EU već su na snazi u Australiji, Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)