O OVOME SE MALO PRIČA! Da li mobilni telefoni pružaju SVET NA DLANU ili služe za MANJAK INTERAKCIJE MEĐU LJUDIMA?

Autor: Republika/Miodrag Stanković

Vesti

08.12.2024

11:11

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Rizik od ulepšavanja naše stvarnosti i izostanka međuljudskih odnosa je sve veći.

O OVOME SE MALO PRIČA! Da li mobilni telefoni pružaju SVET NA DLANU ili služe za MANJAK INTERAKCIJE MEĐU LJUDIMA?

Foto: Schutterstock

Kada je na samom početku 2007. godine kompanija Apple predstavila prvi iPhone, niko nije mogao da predvidi da će pametni telefon postati više od „igračke za bogate“. Potom se u oktobru 2008. godine pojavio HTC Dream, prvi telefon sa Android operativnim sistemom. Upravo je sa tim pojavljivanjem na tržištu i u ovom sektoru otpočela konkurentska bitka za kupce, najpre u razvijenim zemljama a potom i u zemljama u razvoju.

Treba naglasiti da nakon osamnaest godina nije došlo do promene načina na koji funkcionišu svi pametni telefoni. Ako posmatramo njihove karakteristike, sve je isključivo modernizovano: Ekran osetljiv na dodir ima veće dimenzije i otporniji je na oštećenja, mogućnosti za beleženje fotografija i video-zapisa su značajno poboljšane, a u poslednje dve godine se posebno ističe uticaj veštačke inteligencije.

Republika

Foto: Schutterstock

Facebook je postao najveći gubitnik čitavog procesa koji se odvijao tokom proteklih nekoliko godina. Sa druge strane, Instagram i Whatsapp su postali neizostavni deo komunikacije u današnje vreme - dok Instagram primarno služi za plasiranje vizuelnih objava i početnu interakciju među potencijalnim kupcima, Whatsapp je najčešći izbor za ličnu komunikaciju zbog većeg fokusa koji se usmerava na razmenu poruka.

 

Dakle, to je postao uređaj bez kog se u današnje vreme ne može zamisliti život i rad. Međutim, intenzivna upotreba je, između ostalog, dovela do pojave potpuno drugačijih načina komunikacije, obavljanja svakodnevnih aktivnosti i interakcije među ljudima. Primera radi, u današnje vreme je vrlo izvesno da ćete umesto ličnog kontakta sa osobom poslati tekstualnu poruku koja u sebi sadrži emodžije kao i da ćete umesto čuvanja fotografije u galeriji telefona istu postaviti na društvenu mrežu uz navođenje lokacije na kojoj je taj konkretan trenutak zabeležen. Ukoliko se u obzir uzme podatak da je krajem 2023. godine skoro sedamdeset odsto svetske populacije koristilo pametni telefon u svakodnevnom životu, neosporiva je tvrdnja da je većina svetske populacije prihvatila ovakav način socijalizacije i međusobne interakcije.

Republika

Foto: Miodrag Stanković

Servisi kao što je Google Maps su idealan primer pružanja dvostrukog efekta, te se ne može izvući jednostavan zaključak o tome da li je posedovanje mape sveta u džepu korisno ili ne: Lakše snalaženje u nepoznatom okruženju se ističe kao prednost, ali se vrlo često kritikuje manjak direktne interakcije sa lokalnim stanovništvom u pogledu dobijanja smernica i preporuka.

Ukoliko se širenje sredstava za komunikaciju i konstantno unapređenje njihovih mogućnosti posmatraju sa aspekta globalizacije, može se izvesti sledeći zaključak: Tehnološki napredak je postao neizbežan proces koji je u poslednje vreme podstaknut težnjom da se očuvaju postojeće i stvore nove kulturne i identitetske veze, sa ciljem daljeg jačanja multikulturalnosti ka kojoj teži čitav svet. Pametni telefoni igraju veoma značajnu, možda čak i presudnu ulogu u tom procesu.

Kompanije koje su proizvođači ovih uređaja su u potpunosti poprimile karakteristike multinacionalnih kompanija, dok je sam zaštitni brend proizvođača garancija da je proizvod jedinstven, bez obzira na to da li je kupljen u Beogradu, Bukureštu, Moskvi ili Melburnu. Sa druge strane, intenzivna upotreba ovih uređaja može dovesti do porasta desocijalizacije i formiranja slike o životu pojedinca koja nije verodostojna, a to nikako ne može biti korak u dobrom smeru.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading