ZAŠTO JE TEMU PODIGAO CENE i kako pobeda Donalda Trampa UTIČE NA KOMPANIJU

Autor:

Vesti

01.12.2024

14:53

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Pobeda Donalda Trampa na američkim izborima mogla bi predstavljati probleme za kineske brendove tzv. brze mode, posebno za jeftine brendove generacije Z kao što su Shein i Temu. Nedavno, i u Srbiji je uvećan limit za dostavu

ZAŠTO JE TEMU PODIGAO CENE i kako pobeda Donalda Trampa UTIČE NA KOMPANIJU

Foto: profimedia-0773681177

Popularna kineska aplikacija "Temu" zaludela je čitav svet, a već mesecima unazad i građani Srbije pazare putem ove aplikacije. Mnogima je jedan od razloga kupovine, bio i taj što se dostava ne plaća. Međutim, pojedinim korisnicima uvećan je minimalni iznos za porudžbinu. Do skoro je taj iznos bio 1.700 dinara, a sada je kako se neki žale, on uvećan na 2.200 dinara, a nekima čak i na 2.700, piše Blic.

Pitanje za predstavnike Temu aplikacije u Evropi bilo je da li je to tako. Temu nema filijalu u našoj zemlji, a na upit deluje da su dali tumačenje koje je sastavljala veštačka inteligencija.

- Podstičemo kupce da dostignu minimalnu vrednost porudžbine kako bismo mogli efikasnije koristiti raspoloživi prostor za pakovanje", navedeno je u odgovoru za koji potpisuje portparol kompanije Temu.

Takođe, pitanje je bilo ih da li kompanija razmatra partnerstvo ili logistički centar s obzirom na broj porudžbina iz Srbije:

- Temu sarađuje sa logističkim partnerima treće strane kako bi osigurao da naši kupci uživaju u brzim i pouzdanim isporukama. U Srbiji sarađujemo sa kompanijama Dexpress i Pošta Srbije za dostavu do potrošača - naveli su oni.

Zanimljivo je i kako će dalji tok istrage EU uticati na njihovo poslovanje:

- Temu ozbiljno shvata svoje obaveze prema Zakonu o digitalnim uslugama (DSA), kontinuirano ulažući u jačanje našeg sistema usklađenosti i zaštitu interesa potrošača na našoj platformi. U potpunosti ćemo sarađivati sa regulatorima kako bismo podržali naš zajednički cilj – bezbedno i pouzdano tržište za potrošače - rekli su iz Temu.

Foto: Credit: Jaque Silva / Zuma Press / Profimedia

Temu

 

Temu poskupljuje zbog Trampa

Tramp je naime, najavio dodatnih 10 posto carine na kineske proizvode, povrh svih carina koje već planira da uvede, a naveo je da su ove tarife kazna za Kinu koja šalje „ogromne količine droge, posebno fentanila“, u SAD.

U prvom mandatu od 2016. do 2020. godine, Tramp je nametnuo protekcionističku politiku, uključujući carine od 25 posto na kinesku robu vrednu 50 milijardi dolara, što je dovelo do trgovinskog rata sa Kinom.

Tokom kampanje ove godine, Tramp je rekao da će uvesti carine od 60 posto ili više na kineske proizvode.

Kao odgovor na Trampove izjave od ponedeljka, portparol kineske ambasade Liu Pengju rekao je da „niko neće pobediti u trgovinskom ili tarifnom ratu“.

Izveštaj koji je objavila Nacionalna maloprodajna federacija 4. novembra izračunao je da bi američki potrošači mogli da izgube između 46 i 78 milijardi dolara godišnje u potrošačkoj moći.

Ako Tramp uvede univerzalnu carinu od 10 posto na sav uvoz i dodatnih 60 do 100 posto carine na robu iz Kine, cene odeće bi se povećale između 12,5 i 20,6 posto, piše NRF u izveštaju. Potrošači bi smanjili potrošnju na odeću do 33 posto, predviđa izveštaj NRF-a.

Džefri Tauson, osnivač maloprodajne konsultantske firme "TechMoat Consulting" sa sedištem u SAD-u i Kini, rekao je da su Shein i Temu popularni u SAD-u upravo zbog svojih jeftinih proizvoda. Rekao je da će se potrošači verovatno suočiti sa povećanjem cena, osim ako se „lanci snabdevanja ne preusmere“, što je veoma verovatno.

Džejkob Kuk, izvršni direktor konsultantske firme za e-trgovinu WPIC Marketing + Technologies, ponudio je alternativni pogled.

On je rekao da, čak iako se uvedu carine na Temu uvoz, brend će „i dalje biti konkurentan cenama zbog nižih trgovinskih marži i pristupa jeftinim kineskim izvorima“.

Shein je poznat po masovnoj proizvodnji odeće. Međutim, reputaciju su narušile izrabljivačke radne prakse i istrage koje su pokazale da njeni proizvodi sadrže otrovne supstance.

Odredba o trgovini, nazvana „de minimis“, omogućava uvoznicima da izbegnu plaćanje uvoznih naknada na pošiljke manje od 800 dolara ako idu direktno potrošačima.

Foto: Credit: Jaque Silva / Zuma Press / Profimedia, Pixabay.com

Temu

Pala vrednost akcija Temu

Temu beleži značajan pad prodaje i profita jer kineski potrošači nastavljaju da smanjuju kupovinu. Akcije ovog giganta e-trgovine pale su za skoro 11% nakon ove objave.

Alibaba je takođe prijavio loše rezultate za prošli kvartal. Kina je pogođena i u sektoru nekretnina i visokim nivom nezaposlenosti mladih.

Temu se osim pada kupovine u Kini suočava sa pitanjem nastavka rada u Vijentamu. Indonezija je zahtevala u oktobru od Google i Apple da uklone Temu iz svojih prodavnica aplikacija. A EU je pokrenula istragu o time da li ova aplikacija nudi prodaju ilegalnih proizvoda što može da rezultira visokim kaznama. Donald Tramp je obećao veće carine na uvoz robe što će značajno uticati i na rad ove platforme.

(Blic)

BONUS VIDEO

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading