U OVOJ ZEMLJI RADI 700.000 SRBA, A OČEKUJE SE TALAS MASOVNIH OTKAZA: Da li se naši državljani vraćaju u otadžbinu?

Autor:

Vesti

23.11.2024

04:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Teškoće u građevinskom sektoru

U OVOJ ZEMLJI RADI 700.000 SRBA, A OČEKUJE SE TALAS MASOVNIH OTKAZA: Da li se naši državljani vraćaju u otadžbinu?

Foto: Shutterstock

Nemačka se suočava sa ozbiljnom ekonomskom krizom, a to posebno osećaju radnici srpskog porekla koji rade u ovoj zemlji. Kriza je pogodila auto-industriju, sa najavama masovnih otkaza, ali i građevinski sektor koji beleži pad porudžbina i otkazivanje ranije dogovorenih poslova.

Broj srpskih državljana u Nemačkoj

Prema podacima Ministarstva spoljnih poslova Srbije, u Nemačkoj živi oko 232.000 srpskih državljana, dok se procenjuje da sa drugom i trećom generacijom iseljenika, broj stanovnika srpskog porekla može dostići između 500.000 i 700.000.

Očekivani talas masovnih otkaza

Republika

Foto: shutterstock/ilustracija emit 24

Građevinska industrija na udaru

Ekonomista Mahmud Bušatlija upozorava da će se kriza u Nemačkoj verovatno preliti na tržište rada, donoseći talas masovnih otkaza koji će zahvatiti i građane Srbije koji rade u ovoj zemlji. On ističe da bi eventualno subvencionisanje kompanija od strane države moglo rezultirati angažovanjem nemačkih radnika umesto stranih, što bi moglo dovesti do povratka srpskih radnika u zemlju.

Teškoće u građevinskom sektoru

Građevinski sektor, koji je bio značajan izvor zapošljavanja za srpske radnike u Nemačkoj, takođe je pogođen krizom. Kompanije se bore s visokim kamatama, nedostatkom porudžbina i otkazivanjem ranije dogovorenih poslova, što utiče na broj radnih mesta u ovoj oblasti.

Srpski građevinari u inostranstvu

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, skoro svaki drugi građevinac iz Srbije koji je prošle godine radio u inostranstvu bio je angažovan u Nemačkoj. Međutim, direktor GP "Planum" Ratomir Todorović ukazuje da srpske građevinske firme sve manje rade van granica zemlje, te da se radna snaga iz Srbije uglavnom iznajmljuje preko agencija za zapošljavanje.

Promene na tržištu rada

Generalni direktor agencije za posredovanje u zapošljavanju Novotek, Bojan Tanasković, ističe da postoji potreba za prekvalifikacijom radnika koji gube posao u automobilskoj industriji, ali da se stručan kadar i dalje traži u Nemačkoj. Takođe, pojednostavljenje sistema viziranja radnika iz Srbije olakšava dolazak nekvalifikovane radne snage u Nemačku.

U ovakvoj situaciji, srpski radnici u Nemačkoj suočavaju se s izazovima očuvanja radnih mesta i pronalaska novih poslova, dok se srpske građevinske kompanije suočavaju sa sve većim teškoćama u konkurenciji na međunarodnom tržištu.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading