JELENA TRIVAN I MINISTAR DEJAN RISTIĆ NA PANELU O DIGITALNOJ BEZBEDNOSTI I PISMENOSTI: Malo dece traži stručnu pomoć, roditelji moraju da budu informisani

Autor:

Vesti

15.11.2024

15:58

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Više od 50 odsto ispitane dece, uzrasta 10 godina i starija, reklo je da je već upoznato s nasiljem i vršenjem krivičnog dela, odnosno da zna kako se vrši ubistvo i samoubistvo.

JELENA TRIVAN I MINISTAR DEJAN RISTIĆ NA PANELU O DIGITALNOJ BEZBEDNOSTI I PISMENOSTI: Malo dece traži stručnu pomoć, roditelji moraju da budu informisani

Foto: Printskrin youtube

Oni su već videli monstruozne scene, navela je generalni direktor kompanije "M:tel Bosna i Hercegovina" Jelena Trivan na panelu "Odgovornost u podizanju nivoa digitalne pismenosti" u beogradskom hotelu "Mona plaza" i istakla da malo dece traži stručnu pomoć i da roditelji moraju da budu informisani.

Ona je dodala da su ova deca navela i da su upoznata s pornografskim sadržajem, kao i s lažnim modelima lepote, anoreksijom i bulimijom.

Na panelu je rečeno i da su roditelji slaba karika jer nisu dovoljno informisani i ne znaju kako da reaguju, a u velikoj meri i prosvetni radnici.

MORA DA SE RADI BRŽE I BOLJE

- Ceo taj lanac moraće brže i bolje da radi - zaključila je Jelena Trivan.

Ona je istakla da su mnoge zdravstvene i bezbednosne pretnje već sad stvarne među mladim korisnicima interneta, a da još više zabrinjava da malo dece traži stručnu pomoć.

Foto: Printskrin youtube

Jelena Trivan

 

- Istraživanja pokazuju da samo 35 odsto dece potraži pomoć, ali od vršnjaka. Dakle, na adresi gde pomoći nema - rekla je Jelena Trivan i posebno istakla probleme osvetničke fotografije - koja je i te kako prisutna na društvenim mrežama.

Ona je rekla da postoje i pozitivni modeli, na primer, da mnogi influenseri na pametan način koristi svoj uticaj u društvu, a da za razliku od konzervativnih medija mnogo lakše dolaze do mladih ljudi, pa oni predstavljaju resurs koji mora više da se koristi.

KLJUČAN UPORAN RAD

Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić naglasio je da je u digitalnom svetu važno koliko umemo da prepoznamo opasnosti, posebno u kontekstu dece koja su bez iskustva, naivna i dobrodušna, te im ne pada na pamet nešto loše.

- Naše ministarstvo je 2017. formiralo nacionalni kontakt centar za bezbednost dece i to je jedini institucinalni odgovor na ovaj izazov u Evropi, pa i šire. Program je usmeren na prevenciju i reakciju, kad dođe do neželjenog događaja, odnosno kako ga prepoznati i kako se odnositi prema potencijalnoj žrtvi. Takođe, na koji način tretirati slučaj i uputiti ga drugim državnim organima - rekao je Ristić.

On je naglasio da su koleginice koje rade na ovom programu požrtvovane i da se on sprovodi u velikim gradovima isto kao u malim mestima. Do sad je organizovano 739 radionica u 148 od 156 lokalnih samouprava. Time je obuhvaćeno oko 33.000 dece 10.000 roditelja.

Republika

Foto: Printskrin youtube

Dejan Ristić

 

- Koleginice koriste i sportske i druge kampove i manifestacije da dođu do dece i tokom raspusta. Tako je mimo školske godine program realizovan s oko 4.000 dece. I sam sam bio ubeđen da sam svestan svih izazova, ali sam bio iznenađen kolio ne znam. Radionice su prilagođene uzrastu, pa sam i sam sa svojom decom prošao upitnik. Razgovarali smo kakve fotografijse smsmo da objavimo ili kako da komnuniciramo s bepoznatima u digitalnom svetu - ispričao je ministar Ristić.

POMOĆ SPORTISTA I BIBLIOTEKARA

On je istakao da je su u program uključeni i Sportski savez Srbije i Bibliotekarsko društvo, pošto su Srbiji postoji mreža od oko 2.300 biblioteka. Naime, ministarstvo je prepoznalo da su i roditelji slaba karika u lancu, te da ih treba edukovati o opasnostima digitalnog sveta, pa se obrazovni programi za njih realzuju pre svega u bibliotekama. Takođe, bibliotekari se edukuju da budu treneri u tome.

U razgovoru su učestvovali i glavni i odgovorni urednik dnevnog lista Alo Vasilije Papović, kao i pomoćnik glavnog i odgovornog urednika Novosti za digitalna izdanja Andrijana Nešić.

Društvene mreže postaju ozbiljan oblik zavisnosti
Ona je istakla da deca 80 odsto vremena na Internetu provode u igrama, dok je samo 20 odsto sadržaj koji ima veze sa obrazovanjem ili njihovim interesovanjima.
- Vikendom su na Internetu sedam do osam sati, što je takođe zabrinjavajuće, ako uzmemo da su 14 časova budni. Njihov čitav život se događa u virtuelnoj sferi - naglasila je Jelena Trivan i dodala da se može naslutiti da će uskoro internet i društvene mreže biti ozbiljan oblik zavisnosti, koji već sada pokazuje svoje lice kod pseudoautizma, te slabog govora kod dece koja mnogo vremena provode pred ekranom.

Svako može anonimno da se obrati za pomoć na broj 19833
Prema podacima Nacionalnog centra bilo je 44.000 inetrakcija s decom, roditeljima i nastavnicima, pri čemu je obavljeno 8.000 savetoidavnih aktivnosti. Postoji i sajt "Pametno i bezbedno" i poseban telefonski broj 19833 gde su moguće anonimne prijave i zahtevi za savetom, što je iskorišćeno u oko 18.000 slučajeva. Osim toga, postoji i tim koji prati sve društvene mreže, a partneri su odeljenja za visokotehnološki kriminal MUP i tužilaštva, kao i Minsitarstvo prosvete i centri za socijalni rad.
- Najčešči incidenti su uvred i javno ponižavanje, zloupotreba fotografija, pretnje i ucene, ali i realno nasilje - istakao je ministar Ristić i dodao da su čak i digitalno napredne zemlje zainteresovane za naš model, pa se trnutno radi na transferu uskustva s Izraelom.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading