DOMOVI ZDRAVLJA PREPUNI, SRBE TRENUTNO KOSE DVA VIRUSA! Simptomi su im identični, a od kojeg bolujete moguće je utvrditi samo na JEDAN NAČIN!
U Institutu za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" prošle nedelje je potvrđen tip A (H3) gripa kod jedne žene iz Novog Sada, koja se trenutno leči u kućnim uslovima. Sa druge strane, korona virus je prisutan u Srbiji od marta 2020. godine, a trenutno je u cirkulaciji omikron soj i njegove podvarijante.
U Srbiji je tokom prošle nedelje potvrđen i grip, što ukazuje na to da pored aktuelnog virusa kovid 19, cirkuliše i ovaj virus. Njihovi simptomi su identični, što može da stvori konfuziju kod pacijenata. Prema izjavama stručnjaka, jedini način da se utvrdi da li neko ima grip ili korona virus jeste PCR test.
U Institutu za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" prošle nedelje je potvrđen tip A (H3) gripa kod jedne žene iz Novog Sada, koja se trenutno leči u kućnim uslovima. Sa druge strane, korona virus je prisutan u Srbiji od marta 2020. godine, a trenutno je u cirkulaciji omikron soj i njegove podvarijante.
Oba virusa mogu da izazovu respiratorne simptome, koji su identični.
Kako za Novosti objašnjava dr Ivana Begović Lazarević, specijalista epidemiologije u Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu, jedini način da se razlikuje grip od korona virusa jeste laboratorijska dijagnostika.
- Radi se o virusima koji izazivaju respiratorne simptome. Kod nas u cirkulaciji je omikron soj korona virusa koji daje vrlo blage simptome. Čovek uopšte ne mora da ima nikakve tegobe, ili mu se može slučajno otkriti da je zaražen prilikom testiranja za prijem u neku hospitalnu ustanovu - izjavila je dr Begović Lazarević.
Ona je dodala da osoba može da ima blage simptome kovida 19, koji se mogu javiti i kod gripa. U oba slučaja mogu se javiti povišena temperatura, suv kašalj, sekrecija iz nosa, glavobolja, što dodatno otežava razlikovanje ova dva virusa samo na osnovu kliničke slike.
Zbog toga je neophodno uraditi PCR test brisa grla kako bi se utvrdilo da li je u pitanju grip ili korona virus. Dr Begović Lazarević je naglasila da se krvna slika kod virusnih infekcija ponaša na isti način, dok kod bakterijskih infekcija dolazi do povećanja broja leukocita.
U cilju prevencije, važno je izbegavati bliske kontakte sa obolelim osobama, redovno prati ruke, provetravati prostorije i jačati imunitet pravilnom ishranom i umerenom fizičkom aktivnošću.
Najefikasnija mera prevencije je vakcinacija, a u Srbiji su od oktobra dostupne dve vrste vakcina protiv gripa - četvorovalentna i trovalentna. Ove sezone planirano je ukupno 364.500 doza vakcine, od kojih je većina četvorovalentna, a manji deo trovalentna. Kao što je ranije saopšteno iz Instituta "Batut", četvorovalentna vakcina sadrži dva tipa A i dva tipa B virusa gripa, dok trovalentna sadrži dva tipa A i jedan tip B virusa. Pored toga, važno je naglasiti da vakcina ne štiti od korona virusa, već samo od gripa.
Koliko je sličan gripu, govore i simptomi koji se pripisuju korona virusu, a koji su, uglavnom, blagi i mogu da budu slični simptomima gripa. Povišena temperatura, suv kašalj, otežano disanje, bol u mišićima i umor su najčešće prisutni, ali ne moraju uvek svi biti ispoljeni. Zato je važno da se obratimo lekaru ukoliko primetimo bilo kakve simptome i da pratimo preporuke stručnjaka kako bismo se zaštitili od virusnih infekcija.
Bonus video
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)