BEOGRADSKI UNIVERZITET NAGLO SKOČIO NA ŠANGAJSKOJ LISTI! Profesori otkrili TAJNU uspeha, evo šta je doprinelo tome!

Autor:

Vesti

02.11.2023

09:33

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Najbolje rezultate Beogradski univerzitet ostvario je u oblasti - nauka i inženjerstvo tekstilnih materijala, gde je zauzeo 40. mesto.

BEOGRADSKI UNIVERZITET NAGLO SKOČIO NA ŠANGAJSKOJ LISTI! Profesori otkrili TAJNU uspeha, evo šta je doprinelo tome!

Foto: ST/N. Mutić

Univerzitet u Beogradu ove godine popravio je plasman na čuvenoj Šangajskoj listi i zauzeo poziciju između 301. i 400. mesta. Ovo je druga godina zaredom da najstariji univerzitet u Srbiji beleži napredak na prestižnoj listi najboljih svetskih univerziteta.

Kako saznaje Blic, evo šta bolja pozicija donosi domaćim studentima, koliko je atraktivna za one iz inostranstva koji bi poželeli da studiraju u Srbiji, ali i kako utiče na ugled Beogradskog univerziteta u svetu.

Napretku Beogradskog univerziteta u poslednje dve godine posebno su doprineli profesori Dragan Pamučar sa FON-a i prof. Petar Seferović sa Medicinskog fakulteta. Njihova imena našla su se među jedan odsto visokocitiranih, najuticajnijih svetskih naučnika, što je jedan od indikatora pri sastavljanju Šangajske liste najboljih svetskih univerziteta.

Foto: ST/N. Mutić

Kapetan Mišino zdanje

- U svakom od naučnih polja a to su prirodno matematičke nauke, tehničko-tehnološke nauke, bio nauke, medicinske nauke, društveno-humanističke nauke, dakle, u svakoj od tih pet naučnih oblasti velikih, mi imamo ponajmanje dve institucije koje su visoko rangirane. To za Beogradski univerzitet znači bolju vidljivost, odnosno govori da je Univerzitet u Beogradu poželjan inostranim studentima - kaže za Blic prof. dr Branislav Boričić, prorektor za nauku Beogradskog univerziteta.

U oblasti - nauka i inženjerstvo tekstilnih materijala na 40. mestu

Najbolje rezultate Beogradski univerzitet ostvario je u oblasti - nauka i inženjerstvo tekstilnih materijala, gde je zauzeo 40. mesto. Profesorka Mirjana Kostić sa Tehnološkog fakulteta i njena ekipa dali su značajan doprinos da se ta oblast dobro pozicionira.

- Svake godine organizujemo prezentaciju radova koje su studenti 3. I 4. Godine koji su bili zainteresovani za naučni rad uradili pod mentorstvom naših profesora, tako da ih od malih nogu uključujemo da vide da li imaju afinitete za bavljenje naučno istraživačkim radom, a nama profesorima da vidimo njihov potencija. Mislim da je to negde klica od koje sve počinje i kako stvaramo buduće naučnike - rekla je Mirjana Kostić, profesorka na Tehnološko-metalurškom fakultetu.

Dobri rezultati ostvareni su i u oblasti u nauke o hrani i tehnologije hrane gde je Univerzitet zauzeo od 51. do 75. mesta. A da bismo ovako dobru poziciju zadržali ili napredovali neophodna su ulaganja.

- Neophodno je dalje stimulisati naučni rad u svim naučnim poljima, čak i u onim za koja se ne vidi da direktno utiču na ekonomski rast. Na primer fundamentalne nauke, prirodno matematičke nauke, ali one predstavlja važnu osnovicu za sve ostalo - prof. dr Branislav Boričić, prorektor za nauku Beogradskog univerziteta.

U budžetima države u budućnosti treba da bude predviđen veći procenat ulaganja u nauku, a tome prethodi veći procenat ulaganja generalno u obrazovanje.

Jedan od način da se nauka popularizuje i približi budućim studentima jesu i brojne besplatne aktivnosti koje fakulteti organizuju u cilju motivisanja mladih.

- Ovu subotu od 10 do 15 časova imamo otvorena vrata pa koristim priliku da pozovem sve srednjoškolce da dođu, da nas posete, da vide šta mi to radimo, dočekaće ih profesori, naši saradnici i studenti, sprovesti kroz zgradu fakulteta i pokazati neke lepe eksperimente - kaže prof. Mirjana Kostić sa Tehnološko-metalurškog fakulteta.

Od ostalih univerziteta u Srbiji na prestižnoj Šangajskoj listi nalazi se još Univerzitet u Novom Sadu, a vodeće pozicije kao i prethodnih godina zadržali su Harvard, Kembridž, Berkli, Prinston i Oksford.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

 

 

Komentari (0)

Loading