NOVI SOJ KORONE NAPADA OSLABLJEN IMUNITET! Svi se žale na OVA 3 simptoma, doktorka otkrila kako da sprečite na vreme širenje zaraze!
Iako je zvanično proglašeno da je epidemija koronavirusa okončana, nova varijanta vrste omikron, poznat kao "Eris", stigao je u Srbiju.
Nedavno je u Srbiji potvrđeno prisustvo novog soja koronavirusa po imenu "Eris", a najčešći simptomi koje ljudi trenutno prijavljuju uključuju glavobolju, malaksalost i povišenu temperaturu. U protelih sedam dana, zabeleženo je 1.529 novih slučajeva COVID-19 infekcije.
Iako je zvanično proglašeno da je epidemija koronavirusa okončana, nova varijanta vrste omikron, poznat kao "Eris", stigao je u Srbiju. Broj zaraženih ovim virusom se udvostručio tokom poslednjih nekoliko dana. Lekari ističu da je situacija i dalje pod kontrolom i da za sada nema ozbiljnijih kliničkih komplikacija. S dolaskom jeseni, pored COVID-19, moramo se pripremiti i za grip, prehlade i pojavu respiratornih problema usled hladnijeg vremena.
Kako vakcinama sačuvati zdravlje?
Ivana Begović Lazarević, načelnica jedinice za imunizaciju iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, kaže za "Blic" da bi bilo idealno ukoliko bismo bili vakcinisani i protiv korone i gripa, dok je za imunokomromitovane grupe stanovništva preporuka da obavezno vakcinišu i pneumokoknom vakcinom.
- Preporuka je za sve naše građane da se vakcinišu u predstojećoj sezoni čim stignu vakcine protiv gripa u domovima zdravlja. Treba da se obrate svom izabranom lekaru. To se primarno odnosi na osobe koje imaju pridružene bolesti poput srčanih bolesti, plućnih, bubrežnih, oSoba koje su dijalizi, osobe koje imaju maligne tumore u bilo kojoj fazi lečenja, neurološki bolesnici, oboleli od metaboličkih bolesti kao što su šećerna bolest, gojazni, trudnice bez obzira u kom su trimestru trudnoće i sve osobe koje se do sad nisu vakcinisale ili su primile samo dve doze vakcine protiv kovida. U Beogradu i Srbiji je trenutno dostupna monovalentna "fajzer" vakcina i bivalentna, odnosno kombinovana, "fajzer" vakcina - samo te su dostupne. Dok redovna vakcinacija protiv gripa kreće krajem septembra, početkom oktobra - kaže doktorka Begović Lazarević.
Ona ističe i da oni koji do sada nisu vakcinisani protiv korone takođe to mogu i sada da učine, a preporuka je i da posebno ugrožene grupe prime vakcinu protiv streptokokusa pneumonije.
- Svi koji nisu vakcinisani protiv korone, bez obzira da li su do sada preležali bolest, treba da prime. Samo je bitno da se sačeka mesec dana od zaražavanja i mogu da se vakcinišu. Mogu istovremeno da se prime i vakcine protiv gripa i protiv korone, samo treba da se daju u različite ekstremitete. Preporuka za sve hronične bolesnike je da se vakcinišu protiv pneumokoka koje kod takvih bolesnika mogu dovesti do ozbiljnih oboljenja poput zapaljenja pluća, sepsa i da iskomplikuje postojeće oboljenje. S tim da se ova vakcina prima jednom u životu, pa ukoliko su je nekad već primili ne moraju opet - rekla je Begović Lazarević.
Preporuke za nošenje maski
Prema rečima načelnika Infektivne klinike, prof. dr Gorana Stevanovića, "Eris" za sada daje blagu kliničku sliku, posebno kod mladih. Ipak, kod osoba koje su starije, sa komorbiditetima, srčanim bolestima i preteranom gojaznošću, javlja se upale pluća.
S obzirom da raste broj zaraženih koronom, radna grupa Ministarstva zdravlja za postupanje u uslovima pandemije kovid 19 na sednici održanoj u Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" donela je preporuke za postupanje na nivou primarne zdravstvene zaštite, bolničkih ustanova, kao i u vezi sa nošenjem maski u zdravstvenim ustanovama i vakcinacijom.
Od kraja prošle sedmice su posete zabranjene i u Institutu za onkologiju i radiologiju, jer je za dve nedelje kod 40 pacijenata i desetoro zaposlenih potvrđena korona. Nošenje maski je obavezno, a za sve koji čekaju prijem na operaciju neophodan je PCR test ne stariji od 72 sata.
Osim na gornji respiratorni trakt, korona zahvata i njegove donje delove. Dr Nebojša Bohucki kaže da kod mladih i osoba do oko 65 godina zahvata gornje respiratorne puteve, i najčešći simptomi su nalik prehladi, kijavica, temperatura, konjuktivitis, malaksalost, kašalj i bol u grlu. Kod starijih od 65 i mlađih hroničara mogu biti zahvaćena i pluća i javlja se teža klinička slika.
- Pre svega od korone čuvamo starije i one koji imaju hronične bolesti. Mi u zdravstvu čuvamo i sebe da ne bismo njih zarazili kada dođe do kontakta. Posebno treba da budu na oprezu gojazne, osobe sa metaboličkim poremećajima i neizlečivim oboljenjima - poručuje dr Bohucki.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO
Komentari (0)