OVO JE ZABRANJENO PRENOSITI PREKO GRANICE: Cigarete, alkohol, zlato, novac...

Autor:

Vesti

09.07.2023

11:42

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Spisak stvari koje smeju i ne smeju da se prenose preko granice, kao i šta sve treba prijaviti na graničnim prelazima.

OVO JE ZABRANJENO PRENOSITI PREKO GRANICE: Cigarete, alkohol, zlato, novac...

Foto: Tanjug/A. ORLIĆ

Carina, granica

Godišnji odmori su počeli uveliko, a Uprava carina podseća građane naše zemlje šta sve mogu da ponesu, a šta moraju da prijave na graničnim prelazima.

Oni ističu da se propisi nisu menjali u odnosu na prethodnu sezonu, te da prenos gotovine u iznosu većem od 10.000 evra, u dinarima ili bilo kojoj drugoj stranoj valuti, koji se odnosi na svakog pojedinačnog putnika, pa i na maloletnu decu, mora biti prijavljen.

Takođe, savetuju da se proverava stanje na prelazima preko aplikacija dostupnih na mobilnim telefonima, kako bi putnici mogli u slučaju velikih gužvi da se odluče za manje opterećene granične prelaze.

Republika

Foto: Promo foto

Počela sezona godišnjih odmora

Kako bi prelazak granice bio što brži i bez neprijatnosti, putnici bi trebalo da se informišu o važećim propisima. Lični prtljag čine svi predmeti koje putnik nosi sa sobom, a služe mu dok je na putovanju, a ukoliko se radi o nekom vrednijem rekvizitu ili uređaju, putnici se savetuju da popune Obrazac o privremenom iznosu kako bi po povratku u zemlju mogli da dokažu da su prethodno taj predmet izneli iz zemlje, kako on ne bi podlegao naplati uvoznih dažbina.

U ličnom prtljagu mogu da se nađu i stvari za koje postoje jasna količinska ograničenja, kao što je to slučaj sa akciznom robom.

Što se tiče duvana i duvanskih proizvoda, oni mogu biti deo ličnog prtljaga, ali u ograničenim količinama - 50 cigareta, 25 cigarilosa, 10 tompusa ili kombinacija navedenih proizvoda u manjim količinama. Kada je reč o alkoholnim pićima, dozvoljen je jedan litar žestokog pića i jedan litar vina.

Republika

Foto: Tanjug/Z. ŽESTIĆ

Pratiti propise i uputstva Uprave carina

Putnik sa sobom može da unese ili iznese hranu koja mu je potrebna tokom putovanja, sendviči, grickalice, voda, sokovi i slično, kao i da ponese nešto od fabrički upakovane hrane za koju je jasno da služi za njegove lične potrebe, ali, sa druge strane, unos hrane životinjskog porekla podleže posebnim ograničenjima i njena količina ne sme prelaziti jedan kilogram.

Dalje, putnici u ličnom prtljagu smeju poneti lekove potrebne za ličnu upotrebu ili ljubimca kog vodi sa sobom, ali u količini koja je neophodna za terapiju ne dužu od 15 dana. Uoliko se koriste lekovi koji sadrže psihoaktivne supstance, zvanično mišljenje lekara će biti potrebno za sve preko jednog pakovanja koje sadrži 30 pojedinačnih tableta.

Što se tiče dragocenosti koje putnik nosi sa sobom, najsigurnije je prijaviti sve, kako bi se izbegle moguće neprijatnosti da one budu privremeno ili trajno oduzete, a to se odnosi na lični nakit, kao i na zlato u obliku pločica, poluga i novčića.

Po povratku u zemlju, bez naplate dažbina roba koja je kupljena u inostranstvu se može uneti ukoliko njena vrednost ne prelazi iznos od 100 evra, a u slučaju da se radi o nekoj vrednijoj stvari od navedenog iznosa koja je kupljena za lične potrebe putnika, a čija vrednost ne prelazi tri hiljade evra u dinarskoj protivvrednosti, treba da se prijavi i ona može biti ocarinjena na samom graničnom prelazu u tzv. ''skraćenom postupku''. U tom slučaju, na carinsku osnovicu, odnosno procenjenu vrednost robe, zaračunava se carina od 10 odsto, a na dobijeni iznos se obračunava PDV od 20 odsto.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading