DIVNE VESTI: Potvrđena prva trudnoća sa doniranim jajnim ćelijama u GAK "Narodni front"!

Autor:

Vesti

30.03.2023

14:15

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Prvi pokušaj para sa doniranim reproduktivnim materijalom je bio uspešan.

DIVNE VESTI: Potvrđena prva trudnoća sa doniranim jajnim ćelijama u GAK "Narodni front"!

Foto: Shutterstock

Trudnoća, vantelesna oplodnja

Od ove godine omogućen je postupak vantelesne oplodnje o trošku države i doniranim ćelijama iz Španije. Već je prošlo tri meseca od kako su u Srbiju stigle prve reproduktivne ćelije u banku reproduktivnih ćelija. Prva trudnoća sa doniranom jajnom ćelijom potvrđena je u GAK "Narodni front" kod pacijentkinje koja je prva ušla u taj program.

Iz "Narodnog fronta" kažu da je u pitanju prvi pokušaj pacijentkinje i njenog supruga sa doniranim reproduktivnim materijalom.

- Pacijentkinja ima 43 godine i ovo je njena prva trudnoća, prethodno je imala dve neuspešna pokušaja vantelesne oplodnje sa svojim jajnim ćelijama. Ona je u dobrom zdravstvenom stanju i odlično se oseća - rekli su iz "Narodnog fronta.

Prijavilo se 700 parova

Navode da se preko portala e-uprave, do sada prijavilo više od 700 parova i žena bez partnera za ovaj postupak.

- Oko 100 parova i žena bez partnera je za sada biralo GAK 'Narodni front' kao ustanovu u kojoj želi da obavi ovaj postupak, dodaju iz te zdravstvene ustanove. Kažu da je do sad je stiglo 12 paketa jajnih ćelija i spermatozoida, a 11. aprila stiže donirani reproduktivni materijal za 30 parova i žena bez partnera. Postupak oplodnje doniranim jajnim ćelijama može da se uradi u svim državnim i privatnim centrima za vantelesnu oplodnju - zaključuju iz "Narodnog fronta".

Koji su uslovi?

Uslov je da žena ima do 45 godina kao i da su iscrpljene sve mogućnosti lečenja steriliteta.

Par ili pojedinac (žene bez partnera), imaju pravo na tri pokušaja oplodnje o trošku države, a od toga jedan uzorak ćelija može biti iz uvoza – tri uzorka spermatozoida ili šest jajnih ćelija.

Ko ne zadovoljava te uslove postupak može obaviti o sopstvenom trošku. Stefanović naglašava da je trenutno je u završnoj fazi portal za takve pacijente, a to mogu da učine i strani državljani.

Republika

Foto: Shutterstock

Vantelesna oplodnja

Nacionalni centar za onkofertilitet na GAK-u omogućava da žene obolele od karcinoma zamrznu ćelije ili tkiva i kada završe lečenje uđu u postupak vantelesne oplodnje.

- Kroz Centar je prošlo preko hiljadu pacijenata. Reč je o ginekološkim, hemotološkim, digestivnim, neurohirurškim malignitetima, a dešava se da žene pogodi bolest i tokom trudnoće - kaže Aleksandar Stefanović direktor GAK "Višegradska".

Kako objašnjava, embrioni i tkiva se zamrzavaju i čuvaju o trošku države, dok ne dođe do izlečenja.

Gde se vrši vantelesna oplodnja u Srbiji?

O trošku države, procedura vantelesne oplodnje može da se uradi u sedam državnih i 15 privatnih zdravstvenih ustanova, sa kojima su ugovori o saradnji potpisani prošle nedelje. U prošloj godini, Republički fond za zdravstveno osiguranje na taj postupak uputio je 8.500 parova, što je za oko 1.500 više nego u godini pre.

Već decenijama, procedure vantelesne oplodnje rade se i u Klinici za ginekologiju i akušerstvo u Kliničkom centru Srbije. To je ustanova u kojoj je i banka reproduktivnih ćelija, u koju su stigle i prve donirane ćelije iz uvoza.

Banka reproduktivnih ćelija u GAK-u osnovana je 2019. godine, a pre 32 godine je počela da se radi vantelesna oplodnja.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

 

Komentari (0)

Loading