EVO ZAŠTO NE TREBA DA PLAĆATE CARINU U EVRIMA: Beograđanin ostao bez 340.000 dinara
Internet prevare su sve češće, a kada vam stigne SMS u kome stoji da bi trebalo da platite carinu u evrima, to je prvi znak da tu nešto nije kako treba i da ne šaljete podatke sa svoje platne kartice.
Carina se, kada je sve legalno, plaća u dinarima, i zbog toga prvi signal za sumnju i obazrivost prilikom ostavljanja podtaka sa svoje platne kartice na internetu, treba da bude kada vam stigne obaveštenje da platite carinu u evrima.
Sve češće uspeva ovaj vid prevare, a poslednji u nizu takvih slučajeva dogodio se kada je jednom Beograđaninu ukradeno 340.000 dinara, prenosi RTS.
Čekajući pošiljku koja preko "Pošte Srbije" stiže iz Amerike, Beograđanin je dobio SMS sa linkom preko kojeg mora da plati carinu. Ušao je na link, platio kreditnom karticom, a nakon nekoliko sati saznao da mu je sa računa nestalo 340.000 dinara.
PRVI SIGNAL ZA UZBUNU
Prevaranti traže da se carina plati u evrima i to je prvi znak da treba posumnjati, jer se carina, kada je sve legalno, plaća u dinarima.
- Jedan drug mi je skoro rekao 'umalo da nasednem na prevaru, stiglo mi je da platim neku carinu' i kaže on da je mislio da je to stvarno, jer je čekao neku pošiljku iz inostranstva, ali mu je bilo čudno zašto u evrima da plati i onda je pogledao taj link i sve to i shvatio da je prevara. U ovom slučaju gde su platili par evra treba odmah da blokiraju karticu kako bi sprečili da im više sredstava bude skinuto - rekao je IT stručnjak Luka Milanković, prenosi Telegraf.
U prevarama 2020. godine ukradeno više od 56 milijardi dolara
Prema podacima stranih medija, 2020. godine u internet prevarama u svetu ukradeno je više od 56 milijardi dolara. Na sajtovima koje kreiraju prevaranti, često se koriste i ćirilica i latinica, ima mnogo stranih termina i to su najčešći signali da nešto nije u redu.
- Kada kliknu na link gde treba da ostave podatke o svojoj platnoj kartici taj link nije link pošte ili neke institucije, to je često fišing link, često u tom delu gde piše naziv sajta budu neki nasumični karakteri i slova i nešto nepoznato nama, a nekad bude i nešto što može da liči na naziv sajta kompanije - rekao je Milanović.
KORISTITI JEDNOKRATNE KARTICE
Ako se već nešto plaća preko interneta, to ne treba raditi kreditnom karticom, već jednokratnim karticama na kojima ima toliko novca, koliko je za transakciju neophodno.
A ukoliko ipak dođe do prevare, građani mogu da se obrate kontakt centru Pošte ili da pošalju mejl, a to se dalje prosleđuje na nacionalni centar.
Hakeri mnogim građanima šalju linkove kako bi ih prevarili i dovoljno je da im nekoliko njih poveruje. Kasnije hakeri između sebe na sajtovima koje samo oni znaju objašnjavaju uspešne načine prevare.
Svaku sumnjivu poruku treba prijaviti, kažu u "Pošti". Ipak, praksa je pokazala da je novac uglavnom izgubljen i da je veoma teško pronaći počinioca. Ovakve krađe su krivično delo za koje je predviđena i kazna zatvora, prenosi Telegraf.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)