TEMPERATURA, GLAVOBOLJA, MALAKSALOST: Lekari objasnili kako da prepoznate simptome streptokoka kod dece, a evo u kojim slučajevima može biti OPASAN!
U dva vrtića u Beogradu pre nekoliko dana proglašene su epidemije šarlaha i streptokoka, a ordinacije domova zdravlja su pune bolesne dece.
Šta je streptokok i kako se prenosi?
- Streptokok je respiratorna infekcija, koja se prenosi kapljično, ali i dodirom - poput igračaka u vrtiću ili putem čaše, flaše...ako deca starijeg uzrasta koriste istu flašu. Kapljičnim putem se najčešće prenosi. Takođe. može da se prenese i putem hrane i vode, ali to je mnogo ređe - objašava za Republiku dr Snežana Mladenović.
Uzrok nastanka šarlaha
Kako ona kaže, streptokok grupe A koji produkuje eritrogeni toksin zapravo izaziva šarlah, a simptomi su povišena temperatura, gušobolja, glavobolja, malaksalost, a nakon dva do tri dana kreće da se pojavljuje karakteristična ospa koja je aktuelna kod šarlaha.
Komplikacije
Na pitanje o devetoro dece koja su preminula od streptokoka u Velikoj Britaniji, dr Saša Milićević pedijatar objašnjava za naš portal da streptokok uglavnom izaziva upalu ždrela, odnosno anginu, te da neke teške pojave retko izaziva.
- Ako se ne leči na vreme, može da izazove komplikaciju promene na srcu, na zglobovima, u tom slučaju eventualno može da se završi fatalno - istakao je on.
- Ono što sam ja dobio kao informaciju je da je taj oblik u Britaniji bio neki poseban oblik streptokoka koji je rezistentan na terapiju. To je posebna forma, ovaj klasičan streptokok, koji postoji je pod kontrolom i dobro reaguje na terapiju penicilinom - naglasio je Milićević.
Međutim, kako kaže, ako bi se desilo da mutira, odnosno da postane rezistentan na penicilin onda može da se desi da postane opasan i da izazove fatalan ishod.
-Ovaj ovde streptokok on retko daje fatalan ishod to su uglavnom angine koje prođu od penicilina - ističe on.
Kako se dijagnostifikuje?
Milićević kaže da se streptokok najbolje dijagnostifikuje putem brisa grla, gde se onda utvrdi koja je vrsta streptokoka, te na šta je osetljiv, a takođe se prepoznaje na osnovnu kliničkog pregleda gde je izuzetno crveno grlo i ponekada postoje naslage na grlu.
Terapija
- Lečenje je antibioticima, to su uglavnom penicilinski preparati koji jako efikasno deluju na streptokok grupe a, dok se kod dece koja su alergična na penicilin primenjuje drugačija terapija - ističe dr Mladenović.
- Može se desiti da kod one dece koja imaju neke svoje hronične bolesti - slab imunitetet, kao i svaka virusna infekcija tako i ova može izazvati mnogo ozbiljniju kliničku sliku i da dovede do nekih kompikacija, dok kod zdrave dece najčešće to prođe bez komplikacija - zaključila je ona.
BONUS VIDEO:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)