TELEFONI HITNE POMOĆI SE USIJALI! Jedna grupa hroničnih bolesnika neprestano zvala!

Autor:

Vesti

01.03.2025

06:24

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ekipe Hitne pomoći obavile su 94 intervencija!

TELEFONI HITNE POMOĆI SE USIJALI! Jedna grupa hroničnih bolesnika neprestano zvala!

Foto: ST/Nebojša Mandić

Hitna pomoć

Noć u Beogradu prošla je relativno mirno, bez saobraćajnih nesreća i većih incidenata, rečeno je za Tanjug iz službe Hitne pomoći.

Ekipe Hitne pomoći obavile su 94 intervencija od čega je 12 intervencija bilo na javnom mestu.

Pomoć lekara ove službe najviše su tražili srčani bolesnici.

Prva pomoć srčanim bolesnicima ključna je za brzo i pravilno delovanje u situacijama koje mogu ugroziti život osobe sa srčanim problemima. Evo nekoliko osnovnih koraka koje treba preduzeti u takvim situacijama:

Procena stanja osobe:

Ako osoba ima bolove u grudima, teškoće sa disanjem, vrtoglavicu, znojenje ili nesvesticu, moguće je da ima srčani problem. Ako osoba gubi svest ili je nesvesna, odmah treba delovati.

Pozivanje hitne pomoći:

Pozovite odmah hitnu pomoć (broj 112 u većini zemalja EU, 194 u Srbiji). Obavestite dispečera o simptomima koje osoba ima i tačnoj lokaciji.

Pomoć pri bolovima u grudima:

Ako osoba pokazuje znakove srčanog udara (bol u grudima, znojenje, osećaj slabosti), postavite je u polusedeći položaj, sa nogama savijenim kako bi se smanjio pritisak na srce.
Ako osoba nije alergična na aspirin i nije kontraindikovan (nema problema sa želucem ili krvarenjem), može da proguta jednu tabletu aspirina (od 300 mg). Aspirin može pomoći u razrjeđivanju krvi i smanjenju rizika od daljih oštećenja srčanog mišića.

Kardiopulmonalna reanimacija (KPR):

Ako osoba ne diše i nema puls, počnite sa kardiopulmonalnom reanimacijom (KPR). To podrazumeva:

Komprese na grudima: Stavite ruke na sredinu grudi osobe i vršite snažno i brzo pritisak u brzini od oko 100-120 kompresija u minuti. Kompresije treba da budu duboke (oko 5 cm duboko).
Veštačko disanje: Ako ste obučeni za veštačko disanje, nakon svake 30 kompresije dajte 2 udaha. Međutim, u mnogim slučajevima i dalje je efikasno samo izvođenje kompresija.
Nastavite sa KPR-om dok ne stigne pomoć ili dok osoba ne počne da pokazuje znakove života.

Automatski eksterni defibrilator (AED):

Ako je dostupan AED, koristite ga prema uputstvu. Ovaj uređaj može da pomogne u ponovnom uspostavljanju normalnog ritma srca kod osoba koje dožive srčani zastoj. Jednostavan je za upotrebu i vodi korisnika kroz ceo postupak.

Pratite stanje osobe:

Ako osoba povrati svest, smirite je i obavezno obezbedite miran položaj do dolaska hitne pomoći.
Ako osoba ponovo izgubi svest, nastavite sa KPR-om dok ne stigne pomoć.

Svaka sekunda je važna, pa je brza i pravilna reakcija od ključnog značaja za preživljavanje osobe sa srčanim problemima.

 

BONUS VIDEO

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading