SVEMIRSKA LETILICA BI MOGLA DA SE SRUŠI NA ZEMLJU - SLEDEĆE NEDELJE! Sovjeti su je poslali ka Veneri, sada nekontrolisano juri nazad, u zoni pada ova SVETSKA METROPOLA
Horor!

Foto: YouTube Printscreen/IntelsatOfficial
Svemirska letelica iz sovjetske ere, poznata kao Kosmos 482, lansirana je 1972. godine sa ambicijom da sleti na Veneru. Međutim, zbog kvara na raketi, nikada nije napustila Zemljinu orbitu. Danas, skoro pola veka kasnije, stručnjaci za praćenje svemirskog otpada upozoravaju da bi ova metalna masa, teška skoro 500 kilograma, mogla nekontrolisano da padne nazad na Zemlju. Prema procenama holandskog naučnika Marka Langbruka, očekuje se da će letelica ponovo ući u atmosferu oko 10. maja, brzinom od oko 242 kilometra na čas, ukoliko ostane netaknuta.
Iako se radi o objektu koji nosi određeni rizik, Langbruk naglašava da nije potrebno panikovati. On ističe da je ova letelica relativno mala i da je rizik sličan onome koji nosi pad meteorita, što se dešava nekoliko puta godišnje. Veće su šanse da vas pogodi grom nego ova letelica. Ipak, iako su šanse da objekat pogodi čoveka ili naseljeno područje male, one se ne mogu potpuno isključiti.
Stručnjaci smatraju da bi sferna kapsula prečnika oko jednog metra mogla da preživi ponovni ulazak u atmosferu, jer je prvobitno projektovana da izdrži ekstremne uslove prilikom spuštanja kroz gustu atmosferu Venere. Ipak, posle više od 53 godine u svemiru, toplotni štit kapsule mogao bi biti oštećen, što dodatno komplikuje situaciju. Američki astrofizičar Džonatan Makdau iz Harvard-Smitson centra za astrofiziku naglašava da bi bilo bezbednije da toplotni štit ne izdrži, jer bi u tom slučaju kapsula sagorela u atmosferi.
Zona u kojoj bi kapsula mogla pasti obuhvata širok pojas planete, uključujući gradove poput Londona i Edmontona u Kanadi, kao i najjužnije delove Južne Amerike. Međutim, kako veći deo planete čini voda, postoji velika verovatnoća da će letelica završiti u nekom okeanu, što bi dodatno smanjilo rizik po stanovništvo.
Ovo nije prvi put da se suočavamo sa nekontrolisanim povratkom objekta iz svemira. Na primer, 2022. godine, kineska raketa nosilac pala je na Zemlju bez kontrole, a 2018. godine, kineska svemirska stanica Tiangong-1 sagorela je iznad južnog Pacifika. S obzirom na sve ovo, važno je pratiti situaciju i ostati informisan o mogućim razvojem događaja.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)