OVO SLAMA SRCE! U porodilištu Kliničkog centra ostavljeno 12 tek rođenih beba! RODITELJI IH NISU ŽELELI!
O bebama se brinu socijalni radnici
U porodilištu Kliničkog centra Crne Gore, od 2018. do ove godine, ostavljeno je 12 beba, odnosno, u proseku dve godišnje, a kao povod za taj čin najčešće se navode socio-ekonomski status porodilje, zdravstveno stanje, te nedostatak podrške od strane porodice, saopštila je Gradskoj TV Ivana Srdanović iz Centra za socijalni rad, prenosi Borba.
Kada je reč o bebama koje su po rođenju ostavljene u porodilištu, za dalje zbrinjavanje nadležan je Centar za socijalni rad. Iako takvi slučajevi nisu česti, ima ih i kako je naglašeno, za struku predstavljaju poseban izazov u profesionalnom i emotivnom smislu.
- Prvi korak jeste svakako zbrinjavanje dece. Kada govorimo o zbrinjavanju djece, prvo moramo utvrditi da je zdravstveno stanje dece koja su ostavljena u porodilištima dobro i da mogu napustiti porodilište. Kada dobijemo takve izveštaje od lekara koji prate stanje takvog deteta, prvo što radimo jeste zbrinjavanje deteta u hraniteljsku porodicu. Ono što je primarni cilj nege organa starateljstva, jeste da smestimo dete negde u primarnu porodicu, srodničkog hraniteljstva - rekla je Sredanović.
Kada se dete smesti u sigurno i bezbedno okruženje, rad na slučaju se nastavlja, što podrazumeva dalju brigu o detetu ali i rad sa biološkim roditeljima, objašnjava Srdanović.
- Tokom vođenja samog slučaja, radimo na tome da stupimo u kontakt sa biološkim članovima porodice, odnosno u konkrtetnom slučaju sa roditeljima ovakvog detata, da pokušamo da osnažimo roditelje, da saznamo razloge zašto je dete ostavljeno na samom početku, odnosno u ranom razvoju, i da negde pokušamo uticati na jačanje roditeljskih kapaciteta, kako bi u budućnosti negde mogli da preuzmu da li jedan ili oba roditelja brigu o detetu - kazala je Srdanović.
Izazovi sa kojima se stručni radnici suočavaju u ovakvim slučajevima su jako veliki, a kako je prisustvo emocija neizbežno, potrebno je posebno istaći profesionalnu stranu, kako bi se donela odluka u najboljem interesu deteta.
- S druge strane, nalazimo se i u izazovima da procenimo koja bi hraniteljska porodica najbolje odgovorila detetovim potrebama i gde bi se dete na najbolji način razvilo i u kojoj hraniteljskoj porodici. Takođe je izazov ukoliko nemamo srodnika koji bi mogli da preuzmu brrigu o ovakom deteu, negde, povezati se kasnije sa članovima bioloških porodica kako bi dete moglo da ostane u kontaktu sa srodnicima - rekla je Sredanović.
Osnova prevencije ovakvih slučajeva je rad na ojačavanju biološke porodice još pre rođenja, kako ne bi dolazilo do situacija da je materijalno stanje razlog za ostavljanje deteta.
Pored toga, kako je zaključila Srdanović, za pravovremenu i efikasnu reakciju jako je važna i saradnja sa socijalnim radnicima Kliničkog centra Crne Gore, koja je sjajna.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)