HAOS U SEVERNOJ MAKEDONIJI: Zbog požara vlada proglasila KRIZNU SITUACIJU!

Autor:

Svet

14.07.2024

15:20

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ova akcija je deo šireg napora da se suzbiju požari i zaštiti stanovništvo od opasnosti.

HAOS U SEVERNOJ MAKEDONIJI: Zbog požara vlada proglasila KRIZNU SITUACIJU!

Foto: Reuters

Vlada Severne Makedonije je donela odluku da proglasi kriznu situaciju zbog velikog broja požara koji su zahvatili teritoriju zemlje. Ova odluka je usledila nakon sednice održane kasno u subotu, a krizna situacija će trajati 30 dana.

Mobilizacija policijskih snaga u gašenju požara

Ministarstvo unutrašnjih poslova preuzima obavezu da angažuje policijske snage kako bi pružilo podršku u gašenju požara. Ova akcija je deo šireg napora da se suzbiju požari i zaštiti stanovništvo od opasnosti.

Zdravstvena pripravnost i apel građanima

Ministarstvo zdravlja i zdravstveno osoblje opšte medicine i medicine rada obavezuju se da će biti u pripravnosti za vreme trajanja krizne situacije. Istovremeno, Vlada je apelovala na građane da budu oprezni prilikom kretanja u šumama i šumskim pojasevima i područjima zahvaćenim požarima.

Povećan broj požara i angažovanje vatrogasaca

Povećan broj požara zahteva dodatne napore u gašenju istih. Oko 3.500 vatrogasaca je uvek spremno da reaguje kako bi se požari stavili pod kontrolu i sprečile potencijalne tragedije.

Šta prvo uraditi u slučaju požara?

Kako je u 80 odsto slučajeva uzrok požara zapravo ljudski faktor, odnosno nepažnja, nemar, nestručno rukovanje i održavanje raznih aparata, preopterećenje električne instalacije, ostavljanje električnih uređaja uključenih bez nadzora, ali i neoprezno odlaganje pepela nakon čišćenja ložišta, vatrogasci savetuju koje sve mere prevencije je neophodno primeniti kako bi se mogućnost izbijanja požar svela na minimum, ali i kako treba postupiti ako požar izbije u stanu, zgradi ili kući. 

Prvo i osnovno pozovite 193 i precizno recite adresu odnosno lokaciju požara, kao i to da li ima ugroženih osoba. Vatrogascima na licu mesta bilo bi poželjno dati što preciznije informacije o rasporedu prostorija kako bi što efikasnije pristupili gašenju, a pre toga omogućiti im nesmetan prolaz. Ukažite im na opasnosti ukoliko ih ima, kao što su na primer boce sa gasom, lakovi...

Iskusni vatrogasci napominju da ako ste već napustili stan ili kuću u kojoj je izbio požar da se ne vraćate unutra.

Mere prevencije
Kako biste predupredili da do požara dođe u kući, ne ostavljajte uključen šporet bez nadzora, grejna tela odvojte od kreveta, fotelja, kada na duže vreme napuštate kuću isključite sve električne uređaje. 

Zapamtite da električne uređaje i aparate u slučaju da se zapale ne smete gasiti vodom. Izvucite kabl iz utičnice, i gasite vatrogasnim aparatom sa prahom (S) ili ugljen dioksidom (CO2). Ni ulje koje se zapali u tiganju ne smete gasiti vodom, jer ćete izazvati još veći plamen. Potrebno je isključiti šporet ili gas, prekriti pokvašenim ćebetom ili nekom nesintetičkom tkaninom, samo prethodno zaštitite ruke i lice zbog opekotina. Na taj način vatra će ostati bez kiseonika neophodnog za gorenje i ugasiće se.

Vodu ne smete sipati ni u dimnjak ako se zapalio, upozoravaju vatrogasci. Sipanjem vode u dimnjak, voda se razlaže na vodonik i kiseonik, a poznato je da je vodonik eksplozivan gas, tako da može doći do eksplozije!

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading