ČUDO NEVIĐENO U ISTANBULU! Zvezda Meridianbet serijom 11:0 RAZBILA moćni Fener uz REKORD karijere Bolomboja! (VIDEO)

02.01.2024

16:45

Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet pobedili su Fenerbahče u Istanbulu rezultatom 76:85 (26:18, 9:16, 22:23, 19:28) u 18. kolu Evrolige.

Veliki podvig načinili su crveno-beli koji su tokom celog meča bili u podređenom položaju I jurili minus, da bi u poslednjoj četvrtini “eksplodirali” i očitali lekciju velikom favorite za plasman na fajnal-for. Bio je to, ujedno, prvi poraz ove sezone za Fener ove sezone u Istanbulu, čime su prekinuli seriju od šest vezanih pobeda u svim takmičenjima, a četiri na evroligaškoj sceni.

Predvođeni maestralnim Džoelom Bolombojem, koji je u ovom duelu ostvario rekord karijere s 24 poena, izabranici Janisa Sferopulosa su došli do veoma značajne pobede i ostali u trci za plasman u plej-of, odnosno, plej-in.

Zvezda Meridianbet je bolje ušla u utakmicu, iako je turski tim poveo, crveno-beli su imali spreman odgovor preko Bolomboja koji je dao svih pet uvodnih poena za tim s Malog Kalemegdana.

Miloš Teodosić ispred Marka Gudurića

Američki košarkaš bio je nerešiva enigma za igrače Fenerbahčea, pa ih je već do poluvremena počastio sa čak 16 ubačenih koševa!

Značajnu pomoć bivši centar Olimpijakosa imao je u Rokasu Gedraitisu koji je sa nekoliko pogođenih trojki, održavao Sferopulosov tim u igri, pa se na prvu malu pauzu otišlo vođstvom Fenera 26:18.

Na samom početku drugog kvartala bivši igrač Partizana Jam Madar doneo je prvu dvocifrenu prednost Feneru (28:18), ali se tada “probudila” Zvezda Meridianbet i preko raspoloženih Nedovića i Hange ponovo uspostavila rezultatski priključak.

FENERBAHČE - CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET 76:85 (26:18, 9:16, 22:23, 19:28)

DVORANA: Ulker arena. SUDIJE: Emilio Perez, Jakub Zamojski, Maksim Buber.

FENERBAHČE: Motli 11, Vilbekin 14, Šanli 3, Papajanis, Mahmutoglu, Hejs-Dejvis 21, Biberović 4, Gudurić 3, Dorsi 8, Kalates 2, Madar 8, Sestina 2.

CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET: Teodosić 6, Hanga 12, Davidovac, Lazić 8, Tobi 3, Bolomboj 24, Ilić, Nedović 7, Giedraitis 19, Gilespi, Topić 4, Dos Santos 2.

Serijom 0:6 Beograđani su za samo 120 sekundi istopili ogromnu prednost domaćina (28:24), ali se tada probudio Fener i uzvratio nizom 5:0, koji ih je odveo ponovo na visokih +9 (33:24).

Debitant u crveno-belom timu na evroligaškoj sceni u ovoj sezoni Nikola Topić, upisao je svoje prve poene u 18. minutu, da bi se već u narednom napadu koševima Hange, Zvezda Meridianbet približila na samo posed zaostatka. Minimalnim rezultatom u korist Fenera završeno je prvo poluvreme (35:34), pa je tek u nastavku usledila prava borba.

Na otvaranju treće četvrtine, Fenerbahče je sa dve vezane trojke otišao na sedam koševa prednosti, ali je Hanga vratio crveno-bele u igru, te se drama nastavila. Preciznim šutevima van linije 6,75 domaćin je uspeo da pobegne Zvezdi Meridianbet, koja je, ipak, malo po malo spuštala minus, da bi u poslednjih 10 minuta ušla sa egalom – 57:57!

Poslednji kvartal doneo je rapsodiju gostiju, koji su predvođeni Brankom Lazićem, najzaslužnijim za preokret, upisali novu pobedu u elitnom rangu. Pogodio je kapiten Beograđana pet vezanih poena kada se rezultat lomio, da bi nakon koševa Majka Tobija Zvezda Meridianbet otišla na osetniju prednost 60:66.

Ključni trenutak odigrao se u 38. minutu, kada je Motli načinio peti prekršaj, faulirajući Nedovića u napadu domaćina, pa je Zvezda Meridianbet realizovala posed trojkom preko Teodosića, prvom na meču za njega i potvrdila pobedu u ovom duelu!

Uspeli su gosti da sačuvaju stečeno vođstvo i na kraju upišu sedmi trijumf u 18 kola, uz 11 poraza, pred večiti derbi s Partizanom u četvrtak pred svojim navijačima.

Crvenu zvezdu Meridianbet je do pobede vodio Džoel Bolomboj koji je ostvario evroligaški rekord karijere s 24 poena, ispratio ga je Rokas Gedraitis sa 19 koševa, dok je Adam Hanga dao 12 poena.

Kod Fenera, najefikasniji je bio Najdžel Hejs Dejvis sa 21 postignutim poenom, Skoti Vilbekin se zaustavio na 14, a Džonatan Motli je ubacio 11 koševa.

Već za dva dana, Zvezda Meridianbet u evroligaškom večitom derbiju dočekuje Partizan, dok tim iz Istanbula igra kod kuće protiv Makabija u 19. kolu.

TOK MEČA

DRUGO POLUVREME

ČETVRTA ČETVRTINA

Kraj utakmice pobeda Zvezde Meridianbet 85:76.

40. minut - Trojku daje Vilbekin 75:81, smanjuje Fener, kod gostiju Nedović oba bacanja realizuje 75:83.

40. minut - Pogađa Bolomboj oba bacanja i dolazi do rekorda od 24 poena u Evroligi - 72:81.

40. minut - Šanli daje trojku za 72:79 i tera Sferopulosa na tajm-aut.

39. minut - Hanga pogađa jedno bacanje 67:79, a Hejs Dejvis siguran kod Fenera i smanjuje 69:79.

39. minut - Promašio je trojku Skoti Vilbekin, a Gedraitis s penala oba puta pogodio i doneo plus 11 Zvezdi Meridianbet 67:78. Crveno-beli grabe ka trijumfu.

38. minut - Teoooooooooooodosić trojka za Zvezdu Meridianbet 67:76. Tajm-aut Šaras.

37. minut - Nik Kalates u prodoru ne greši 67:73.

36. minut - Bolomboj pogađa oba bacanja i postavlja rekord karijere 65:73, ogromnih osam koševa više za Beograđane.

36. minut - Džonatan Motli iz drugog pokušaja pogađa 65:71.

35. minut - Motli preko Tobija precizan 63:69, a onda Gedraitis preko Džonatana Motlija donosi Zvezdi Meridianbet plus osam 63:71.

34. minut - Hejs Dejvis prvo bacanje daje, drugo je promašio 61:66, a onda Nedoviiiiiiiiiiiiić trojka za plus osam 61:69.

33. minut - Pogađa i Majk Tobi za visokih šest poena 60:66, reaguje Šaras tajm-autom!

32. minut - Prvi poeni za Marka Gudurića večeras i to trojka 60:61, ali Laziiiiiiiić vezuje pet poena i novu trojku daje 60:64.

32. minut - Laziiiiiiiiiiiiiić Branko daje nove poene za goste, koji prave seriju 0:11 i imaju vođstvo 57:61.

31. minut - VODI ZVEZDA MERIDIANBET! Koševima Jaga Dos Santosa vode crveno-beli 57:59.

TREĆA ČETVRTINA

30. minut - Još jednom Gedraitis pogađa oba penala 57:57. Nerešno je pred poslednjih 10 minuta

30. minut - Sada je Rokas Gedraitis bio siguran oba puta sa "penala" i samo je posed u korist turskog tima 57:55.

29. minut - Tobi pogađa prvo bacanje, drugo promašuje 57:53 za Fener.

29. minut - Posle koševa Dorsija za 57:50, Teodosić daje prve poene iz igre za 57:52.

28. minut - Kapiten Zvezde Meridianbet Branko Lazić postiže trojku 55:48, a onda i Bolomboj zakucava za 55:50, prepolovili su Beograđani dvocifreni zaostatak serijom 0:5.

27. minut - Sjajan pik-end-rol Teodosića i Bolomboja i Beograđani smanjuju rezultat 52:45. Međutim, trojku pogađa nezaustavljivi Hejs Dejvis za novu dvocifrenu prednost Fenerbahčea 55:45.

27. minut - Posle promašaja Hange u napadu Zvezde Meridianbet, lopta beži i Vilbekinu u aut, pa će crveno-beli ponovo imati posed.

26. minut - Motli pogađa prvo bacanje, drugo maši 52:43.

Nikola Topić i Džonatan Motli u duelu

25. minut - Opet Hejs Dejvis precizan za tri 51:40, međutim, Adam Hanga ima odgovor 51:43.

24. minut - Hejs Dejvis donosi Feneru novu dvocifrenu prednost 48:38, ali samo nakratko jer Nikola Topić daje svoje nove poene i smanjuje 48:40.

23. minut - Gedraitis promašuje prvo, drugo bacanje daje 43:38, a onda Vilbekin nova trojka za Fener koji vodi 46:68. Ide domaćin na +8, Sferopulos reaguje tajm-autom.

23. minut - Motli u skoku ispravlja promašaj i povećava 43:37.

22. minut - Brze dve trojke Fenera, sada i Skoti Vilbekin precizan 41:34, serija 6:0, koju prekida Adam Hanga uzvraćajući na isti način 41:37.

21. minut - Nastavak trojkom otvara Tarik Biberović 38:34 vodi Fener.

Počelo je drugo poluvreme!

DRUGA ČETVRTINA

Završeno je prvo poluvreme 35:34 za Fenerbahče.

20. minut - Izborio se posle promašenog bacanja Hange za loptu Bolomboj i bio fauliran. Iskoristio je oba penala za 35:34.

20. minut - Kalates asistira Hejs Dejvisu koji je precizan 35:31, ne da bivši prvak Evrope da povede Zvezda Meridianbet. Potom je Hanga bio fauliran i iskoristio samo prvo bacanje za 35:32.

19. minut - Kakva asistencija Teodosića za Hangu, koji ne greši i sada je samo poen prednosti za Fenerbahče, Crvena zvezda se u potpunosti vratila u meč 33:31.

18. minut - Sada poentira i Adam Hanga u prodoru 33:27, vodi i dalje Fener. Ali, potom, Topić u tranziciji siguran 33:29, sjajna igra crveno-belih u ovim trenucima. Bili su to prvi poeni za Nikolu Topića u Evroligi ove sezone!

17. minut - Prekida ovaj niz "spavanja strelaca" Džoel Bolomboj i pogađa prvo bacanje, drugo je promašio 33:25.

17. minut - Puna dva minuta nema poena.

15. minut - Posle promašaja Davidovca za tri, Topić greši i dodaje Kalatesu, ali ni Šanli ne pogađa.

14. minut - Sada trojku pogađa i Dorsi za 33:24, pa Sferopulos traži tajm-aut. Opet Fener ima velikih devet koševa viška, serijom 5:0.

13. minut - Seriju gostiju prekida Sestina i povećava rezultat 30:24, potom Tobi gubi loptu, ali na njegovu sreću Sestina promašuje trojku. Isto je učinio i slovenački reprezentativac Majk Tobi u narednom napadu, pa je Zvezda Meridianbet ponovo izgubila loptu.

Majk Tobi u pokušaju da blokira Jama Madara

13. minut - Još jednom su odlično odigrali Teodosić i Nedović, što je iskoristio Nedović i pogodio za 28:22, a onda i u narednom napadu Nemanja pokušava i promašuje, ali ispravlja Bolomboj za 28:24. Besan je Jasikevičijus kao ris i traži tajm-aut. Serija Zvezde Meridianbet 0:6.

12. minut - Odličan prodor Nedovića i poentiranje asa Zvezde Meridianbet za 28:20 u korist domaćina.

11. minut - Madar donosi Feneru prvu dvocifrenu prednost 28:18.

Nikola Topić je na evroligaškom debiju kao starter već upisao tri asistencije.

PRVA ČETVRTINA

Završena je uvodna četvrtina rezultatom 26:18.

10. minut - Sada i trojka Madara za najvećih sedam razlike 23:16 vodi Fenerbahče. Potom Bolomboj uz dosta sreće pod košem turskog tima pogađa 23:18, a Dorsi cepa mrežicu za tri i postavlja konačnih posle uvodne četvrtine 26:18.

9. minut - Bivši igrač Partizana Jam Madar je bio fauliran za tri poena i sve ih je realizovao za 20:16, a onda i izgubljena lopta. Loše su kombinovali Jago i Tobi, pa je posed pripao domaćinu.

9. minut - Prekida je Rokas Gedraitis novim poenima i smanjenjem minusa na 17:16.

8. minut - Precizan je Hejs-Dejvis za 17:14, nastavlja se serija Fenera od 6:0.

Jago dos Santos prvi put na parketu umesto Davidovca. Kod Fenerbahčea je ušao Dorsi.

7. minut - Vilbekin poentira iz odbijene lopte i vodi Fener mini serijom 4:0, sada je 15:14.

6. minut - Teodosić posle tajm-auta pogađa prvo, promašuje drugo bacanje 11:14, pa onda Hejs-Dejvis iz floutera precizan 13:14.

6. minut - Sjajan pik Topića za Bolomboja, koji je nezaustavljiv 11:13. Tajm-aut za Sferopulosa.

5. minut - Vraća trojku Hejs-Dejvis i Fener vodi 10:8, ali opet Rokaaaaaas ne greši van linije 6,75 i Zvezda Meridianbet ima prednost 10:11. Potom Biberović sa "penala", promašuje prvo, pogađa drugo i nerešeno je 11:11.

4. minut - Ide trojkaaaaaaaa Rokas Gedraitis donosi vođstvo gostima 8:7.

4. minut - Postiže Bolomboj svih pet poena za Zvezdu Meridianbet, na sjajnu asistenciju Teodosića - 7:5. Fenomenalan početak centra crveno-belih.

3. minut - Evo prve trojke na utakmici za Skotija Vilbekina, Fener vodi 7:3, Lazić promašuje van linije 6,75. Gubi loptu i domaćin, tačnije Hejs-Dejvis gazi aut liniju i posed je za Beograđane.

2. minut - Motli ponovo precizan, Fener okreće i vodi 4:2, ali isti igrač pravi faul nad Bolombojem koji će na liniju za slobodna bacanja. Pogodio je Džoel drugo, a prvo promašio i smanjio na 4:3.

1. minut - Džoel Bolomboj postiže prve poene na meču i Zvezda Meridianbet vodi 2:0, ubrzo pogađa i Motli "zakucavanjem" 2:2.

Utakmica je počela!

UVOD

Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet u "duplom kolu" Evrolige gostuju ekipi Fenerbahčea, u okviru 18. runde najelitnijeg klupskog takmičenja.

Izabranici Janisa Sferopulosa u ovaj meč ulaze sa 15. pozicije na tabeli i skorom od šest pobeda i 11 poraza, dok je tim iz Istanbula visoko kotiran na deobi šestog mesta sa skorom 10-7 sa još četiri ekipe. Ispred Šarasove čete su Panatinaikos i Monako, a iza njih Makabi Tel Aviv i svi ovi klubovi imaju identičan bilans.

Prvi duel ovih klubova u Areni ubedljivo je pripao Zvezdi Meridianbet koja je rezultatom 87:56 deklasirala Fener, na krilima Miloša Teodosića koji će i večeras biti jedan od najvećih aduta grčkog stručnjaka.

PRE UTAKMICE:

18.43 - Startne petorke, za Fener počinju: Vilbekin, Kalates, Hejs Dejvis, Biberović i Motli.

Kod Zvezde Meridianbet kreću: Branko Lazić, Dejan Davidovac, Rokas Gedraitis, Nikola Topić i Džoel Bolomboj.

18.41 - Za Fenerbahče neće igrati Dešon Pjer, koji nije uspeo da se oporavi.

18.35 - Uskoro počinje meč u Ulker areni.

18.22 - Veoma težak raspored je pred Sferopulosovim izabranicima, jer već u četvrtak igra se večiti derbi u kome će Crvena zvezda Meridianbet ugostiti Partizan u 19. kolu evroligaškog takmičenja, dok posle toga sledi novo duplo kolo i gostovanja crveno-belih, najpre Asvelu u Vilerbanu 9. januara, a zatim i 11. ovog meseca ekipi Armani.

17.44 - Crvena zvezda Meridianbet će biti drastično oslabljena protiv Fenera, pošto u večerašnjem meču ne računa na Luku Mitrovića. Sjajni centar je zbog povrede zadobijene u okršaju sa Panatinaikosom ostao u Beogradu i neće moći da pomogne saigračima. Više o tome pročitajte ovde.

17.34 - Fenerbahče ima uspešniji skor u prošlosti od Crvene zvezde Meridianbet, ali je na poslednjih pet međusobnih duela tim s Malog Kalemedana ostvario dva trijumfa, a njen večerašnji domaćin tri. Ipak, poslednji okršaj je ubedljivo pripao Sferopulosovom sastavu koji je slavio 31 koš razlike (87:56).

Miloš Teodosić u beogradskom meču sa Fenerom

17.22 - Od dolaska Šarunasa Jasikevičijusa, Fenerbahče je ostvarila četiri vezane pobede u Evroligi:

- Njihovi bekovi stvaraju mnogo prilika za postizanje poena. Oni su jedna od najboljih ekipa u ofanzivnim skokovima u Evroligi i tim koji generalno igra čistu košarku. Moramo biti spremni za težak meč - rekao je Šaras, od čijeg je dolaska tim iz Istanbula nanizao šest trijumfa u svim takmičenjima.

16.56 - Podsetimo se šta je trener Zvezde Meridianbet, Janis Sferopulos, izjavio u najavi ovog meča:

- Moramo da budemo kocentrisani u odbrani kako bismo zaustavili njihove glavne igrače. Imaju mnogo dobrih poentera. Što se tiče napada, moramo da čitamo te nove stvari koje rade, igramo pametno i napadamo ih na pravi način - rekao je Sferopulos.

16.45 - Dobrodošli na lajv blog utakmice Fenerbahče - Crvena zvezda Meridanbet.