OPERACIJA MILOŠA ŠESTIĆA BILA JE HOD PO IVICI ŽILETA: Doktori za Republiku otkrivaju kroz šta je prošla Zvezdina legenda
On sada može da sedi, jede, imaće priliku za nov život.
Miloš Šestić, bivši fudbaler Crvene zvezde i naše reprezentacije, operisan je 29. novembra, kad mu je presađeno srce na Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje". Operacija je prošla u najboljem redu, a Republika je ekskluzivno prva ušla u Šestićevu bolničku sobu i posetila ga 11 dana posle zahvata.
Sa Šestićevim zdravstvenim stanjem dobro su upoznati svi na institutu, ceo tim koji ga je operisao i koji je i dalje konstantno uz njega. Na čelu tog tima, kao i instituta, jeste dr Milovan Bojić, koji je za Republiku ekskluzivno otkrio u kakvom je sada stanju bivši fudbaler i šta mu predstoji. On je posebno pohvalio sve kolege na institutu.
- Oporavak ima dobar trend i optimistični smo. Šestić je gledao utakmicu između Crvene zvezde i Tekstilca, supruga je stalno uz njega. Idu dani, pred nama su iskušenja i izazovi, ali optimističan sam. Nakon transplantacije imamo nov život, pacijent se vraća potpuno normalnom životu, uz limite životne dobi - rekao je Bojić, pa nastavio:
- Ponosan na našu ekipu sa doktorom Sašom Borovićem na čelu, koji je vodio operaciju. Pratimo postoperativni tok, ali sve do sada urađeno je bilo veoma hrabro za Miloša, kao i sve nas. On je pacijent odmakle životne dobi, sa dosta pratećih bolest, a donorsko srce je od 65 godina. Niko se u svetu ne bi usudio da ovo uradi. Ali sve metode za lečenje su bile iscrpljene. Morali smo da hodamo po ivici žileta, ovo je bio poslednji voz da može da se dobije novo srce i novi život. Zadovoljni smo kako teče postoperativni tok. Naišli smo na brojne probleme, ali smo ih rešavali.
Prema rečima doktora Saše Borovića, oni su se suočili sa puno izazova.
- Izazovi su se ticali i davaoca i primaoca. Davalac srca je bio star 65 godina, a sve preko 50 godina u medicini su na ivici da li da se uzme organ. Pritom je to srce imalo zadebljanje zida leve komore. Etička dilema je bila u vezi sa primaocem srca. Malo je diskutabilno da li ćete ga dati pacijentu od 30 godina koji čeka na srce. Trebalo je uskladiti starosnu dob i krvnu grupu. Kada smo to uradili, ispao je Miloš Šestić. Sa 69 godina nosio je svoje godine stresove i bolesti i srce je popustilo. Više nije mogao da hoda svojim stanom i da obavlja elementarne stvari. A onda se pojavilo srce. Bolesti drugih organa bile su dodatni izazov - rekao je dr Borović, pa se osvrnuo na samu operaciju:
- Uzimanje srca je kratkotrajno, a mi ovde u našoj bolnici imamo posebnu mašinu i srce je sve vreme radilo u mašini van tela. Na taj način je bolje čuvanje srčanog mišića. Operacija kod pacijenta Šestića trajala je oko 4,5 sati zbog toga što je ranije već imao operaciju srca. dobro je podneo i oporavak je usporen. Ali mali pomaci su za nas veliki.
Otkrio nam je dr Borović kakvo je stanje Miloša Šestića, u šta smo se i sami uverili tokom peve i ekskluzivne posete u njegovoj sobi.
- On je sada dobro, može da sedne na ivicu kreveta, da jede. Ne dajemo mu više lekove koji kontrolišu rad srca i krvni pritisak, već lekove koji se daju protiv odbacivanja organa. Sada smo zadovoljni. Čekamo da se još malo oporavi da izađemo iz rizične zone. Sada mu predstoji izlazak iz intenzivne nege u bolničku sobu, a onda, nadamo se, za desetak dana i na kućno lečenje - jasan je dr Borović.
Inače, Bojić je poručio su problemi sa srcem, nažalost, prisutni u sportu. Kao predsednik zdravstvene komisije FSS konstatuje da se stalno prate dešavanja u svetu, da se vodi računa o prevenciji i da se ulažu najveći napori u skladu sa UEFA standardima.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
- Nažalost, izostanak pregleda u nižim rangovima i selekcijama dovodi do incidenata koji mogu da imaju fatalne posledice. Ja svaki put kada vidim Danca Kristijana Eriksena, kako trči, igra, onda znam da ništa nije uzaludno jer je njemu vraćen potpuno normalan sportski život, a znako da je pao na terenu - kazao je Bojić, pa se osvrnuo i na sluku sa transplantacijama i donorstvo u Srbiji:
- Mi smo rodonačelnici transplantacione medicine u Srbiji. Još 1995. godine, kada smo bili hermetrički zatvoreni, pod sankcijama, odvažili smo se da radimo transplantacije jetre i srca. Uradili smo ih do sada 29, a ovo je bila treća transplantacija srca. Nažalost, i danas 2.000 pacijenata čeka razne organe za transplantaciju. Moramo popraviti svest o organu kao leku, transplantaciji i donorstvu. Voleo bih da Šestićev slučaj podigne aktivne sportiste i javne radnike. Deset donora na milion stanovnika je potrebno da se uđe u Eurotransplant, a mi smo na 1,3 donora. Mi ćemo 25. decembra doći do 3.000 operacija na otvorenom srcu, najviše u Evropi, ali smrtnost od bolesti srca je kod nas među najvećima u Evropi. Prema zvaničnom podatku Batuta u 2019. od bolesti srca kod nas je umrlo 56.305 ljudi - zaključio je Bojić.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO
Komentari (0)