NEVEROVATNO! Tramp uveo Kini carine od 145%, a njihov BDP vrtoglavo počeo da RASTE!
Ovaj rezultat prevazišao je očekivanja većine analitičara!

Foto: AP Photo/Ng Han Guan/Thibault Camus/Pool
Kineska ekonomija zabeležila je rast od 5,4 odsto na godišnjem nivou u prva tri meseca 2025. godine, saopštila je kineska vlada, a prenosi BBC. Ovaj rezultat prevazišao je očekivanja većine analitičara, koji su prognozirali rast od oko 5,1 odsto, i time ukazao na neobično snažan početak godine za drugu najveću svetsku ekonomiju.
Prema navodima zvaničnog Pekinga, bruto domaći proizvod (BDP) u prvom kvartalu ove godine bio je za 5,4 procenata veći nego u istom periodu prošle godine, što je pozitivan signal s obzirom na niz ekonomskih izazova sa kojima se Kina suočava – od usporavanja domaće potrošnje, preko krize u sektoru nekretnina, do rastućih geopolitičkih tenzija.

Foto: Shutterstock/Bigc Studio
Jedan od ključnih faktora koji su doprineli ovom rastu jeste intenziviranje fabričke proizvodnje i ubrzani izvoz, što stručnjaci povezuju s pojavom poznatom kao „front loading“ – praksom da izvoznici požure s isporukom robe pre nego što na snagu stupe nove trgovinske prepreke. Naime, u istom periodu, bivši američki predsednik Donald Tramp značajno je povećao carine na kinesku robu – s 10 na čak 145 procenata, što je izazvalo nove napetosti u trgovinskim odnosima između Pekinga i Vašingtona.
Iako je Kina u prvom kvartalu uspela da premaši očekivanja, ekonomisti upozoravaju da se ovakav tempo rasta možda neće održati tokom cele godine. „Rast u narednim kvartalima mogao bi usporiti, naročito ako trgovinski pritisci potraju, a domaća tražnja ne uspe da se oporavi u dovoljnoj meri“, ocenjuju stručnjaci.
Pored trgovinskih barijera, kineska ekonomija suočava se i sa izazovima poput nezaposlenosti među mladima, visoke zaduženosti lokalnih vlasti i sve prisutnijih ograničenja u tehnološkoj saradnji sa zapadnim zemljama. Sve to ostavlja prostor za nesigurnost kada je reč o ukupnim ekonomskim izgledima do kraja 2025. godine.
Uprkos svemu, vlasti u Pekingu ostaju optimistične, izražavajući uverenje da će Kina uspeti da očuva stabilan rast i prevaziđe spoljne pritiske, uz dalja ulaganja u infrastrukturu, inovacije i zelenu tranziciju.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)