DA LI DIZEL I BENZIN IMAJU ROK TRAJANJA? Imaju - iznenadićete se!

Autor:

Biznis

04.04.2025

11:55

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Evo šta ne bi smeli da radite.

DA LI DIZEL I BENZIN IMAJU ROK TRAJANJA? Imaju - iznenadićete se!

Foto: Tanjug/S. AĆIMOVIĆ

Prevarant traži novac za benzin

Ako se gorivo skladišti u namenskim magacinima i rezervoarima, koji imaju mogućnost održavanja i dreniranja, preporuka je da se benzin čuva do dve godine, dok se dizel gorivo može čuvati do šest meseci.

Jedan od naših običaja je skladištiti gorivo u kanistrima, ostavljati ga u garažama, šupama ili na sličnim mestima. Šta se dešava sa takvim zalihama, da li je to ispravno i koliko dugo gorivo može stajati u uslovima koji su daleko od idealnih, odnosno postoji li rok trajanja goriva.  Hrvatska revija Hak prenosi odgovor koji su svojevremeno dobili u INA-i.

– Benzin i dizel gorivo skladište se u strogo namenskim rezervoarima, označenim prema važećim propisima Republike Hrvatske. Skladištenje u neadekvatnim rezevroarima, osim što ugrožava zdravlje i živote ljudi, može dovesti do degradacije kvaliteta goriva i problema prilikom njegove upotrebe. Ako se gorivo skladišti u namenskim rezervoarima koji imaju mogućnost održavanja i dreniranja, preporuka je da se benzin čuva do dve godine, dok se dizel gorivo može čuvati do šest meseci. U  rezervoarima ali i kanisterima može doći do kondenzacije vode usled velikih razlika u temperaturi okoline, kao i do razvoja mikrobiološkog zagađenja – naveli su tad u INA.

Dakle, čuvanje goriva u neadekvatnim uslovima može da ga pokvari, a dizel gorivo je osetljivije. U odgovoru INA-e reviji HAK spominju se namenski kanisteri, a samo se može pretpostaviti koliko se skraćuje rok kada se gorivo drži u neadekvatnim uslovima.

U naftnoj kompaniji, razumljivo, ne žele da nagađaju u kakvim sve posudama držati gorivo, ali relevantne informacije govore da je rok upotrebe goriva u kanistrima tek nekoliko meseci. Neki ugljovodonici iz goriva ispare, a neki reaguju sa kiselinama iz vazduha – što, možete pretpostaviti, nije dobro za kvalitetan rad motora.

Dakle, ako vam nije esencijalno, nemojte stvarati zalihe goriva u garažama, jer se radi o visokozapaljivom materijalu, a stajanje utiče i na njegovu kvalitetu.

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading