HRT PLANIRA MASOVNO OTPUŠTANJE RADNIKA! Čak 800 zaposlenih momentalno ostaje bez posla

Autor:

Biznis

26.01.2025

12:37

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

HRT treba podsticati da primenjuje i razvija nove tehnologije, razvija novu medijsku platformu

HRT PLANIRA MASOVNO OTPUŠTANJE RADNIKA! Čak 800 zaposlenih momentalno ostaje bez posla

Foto: Schutterstock

Pripreme za izradu novog Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (HRT) počeće nakon usvajanja plana konsolidacije HRT-a, koje se očekuje u februaru, potvrđeno je Hini iz Ministarstva kulture i medija. Ministarstvo ističe i ciljeve koji se očekuju od implementacije plana konsolidacije HRT-a, koji se može podeliti na tehnološke, uključujući razvoj nove medijske platforme, i programske, koji podrazumevaju postavljanje i održavanje profesionalnih standarda.

HRT treba podsticati da primenjuje i razvija nove tehnologije, razvija novu medijsku platformu, te bude relevantan za sve generacije i ostane povezan u digitalnom okruženju, ističu u ministarstvu.

Stoga, dodaju, HRT mora postavljati i održavati profesionalne i uređivačke standarde, težiti izvrsnosti i originalnosti u svakom programu koji proizvodi i naručuje, te biti partner najvećim talentima, omogućavajući im da se izraze kroz brojne platforme.

Foto: pixabay.com

 

Planirani odlazak preko 800 zaposlenih

- Da bismo ostvarili ovaj cilj, a u današnje vreme kada se informacije dobijaju putem društvenih mreža, potrebno je osigurati uslove za promene i konsolidaciju rada i poslovanja HRT-a u svim segmentima - poručuju iz ministarstva.

Uoči usvajanja plana konsolidacije poslovanja i poslovanja HRT-a, Ministarstvo kulture i medija osvrnulo se i na „Novi pravac“, strateški dokument koji je uprava HRT-a predstavila prošlog marta, u kojem se između ostalog navodi , da će tokom 2025. i 2026. godine "biti potrebno smanjiti broj zaposlenih za 30 odsto."

Drugim rečima, odlazak više od 800 od oko 2.700 trenutno zaposlenih u HRT-u najavila je dokumentom koji je, kako se navodi u uvodu, „prvi korak u saradnji s Vladom, publikom, javnošću, osoblje, kreativni sektor i drugi.“ zainteresovane strane“.

Stoga, na pitanje jesu li se s upravom HRT-a dogovorili o implementaciji strateškog dokumenta „Novi pravac” i da li se razmišlja o otpuštanju zaposlenih HRT-a i koliko ih je ukupno uz otpremnine za koje je Vlada obezbedila 28 miliona evra iz državnog budžeta, Ministarstvo kulture i mediji odgovaraju da je vodstvo HRT-a samostalno izradilo i usvojilo navedeni strateški dokument.

- U vezi sa prethodnim odgovorom i činjenicom da se uspeh pružanja javnih usluga treba meriti uspešnim ugrađivanjem vrednosti u javne programske usluge kao što su univerzalnost, nezavisnost, izvrsnost, inovativnost, različitost i posebno odgovornost prema javnosti, pitanje određivanja potrebnog broja zaposlenih svakako je „jedno od ključnih pitanja koje se mora razmotriti“.

Foto: Pixabay.com

 

Maksimalna otpremnina do 90.000 evra bruto

S druge strane, na pitanje koliki je tačan broj planiranih otpuštanja i koliko je zaposlenih pozvano ili se do sada odazvalo na razgovore o otpremninama, HRT još nije dao službeni odgovor.

Međutim, kako se nezvanično prenosi, Odlukom o uslovima i visini otpremnina koju je početkom januara doneo generalni direktor Robert Šveb utvrđeni su uslovi i visina otpremnina za radnike HRT-a u slučaju „prestanka ugovora o radu u periodu do 31. marta 2025. godine.“ „ s ciljem optimizacije poslovanja HRT-a“.

Kako saznaje Hina, maksimalni iznos otpremnine ne može biti veći od 90.000 evra bruto po radniku, a poslodavac će odrediti koji radnici ispunjavaju uslove za sticanje prava na otpremninu. Kriterijum za to će biti da radnika ne treba zameniti angažovanjem drugog radnika van HRT-a, minimalni staž na HRT-u od pet godina i da do 65. godine ima najmanje 24 meseca.

U obrazloženju odluke se navodi i da je „u cilju racionalizacije troškova poslovanja Hrvatske radiotelevizije Vlada Republike Hrvatske u državnom proračunu HRT-u obezbedila finansijska sredstva u iznosu od 28.000.000 evra i odlučila da HRT sa otpremninama za radnike koji ispunjavaju uslove“.

Zaključuju i da je rok za sprovođenje ove odluke 31. mart. Ali, osim plana konsolidacije čije je usvajanje najavljeno u februaru i provedbe odluke o visini i visini otpremnina na HRT-u, iz ministarstva su odgovorili i na pitanje hoće li novi nacrt zakona o HRT-u uključuju promene visine i načina plaćanja naknade, ali i ranije definisane programske obaveze HRT-a na osnovu ugovora sa vladom.

Foto: pixabay.com

 

Ministarstvo: Neupitno je da je HRT osigurao stabilno finansiranje

- Neupitno je da će se prilikom izrade zakona uzeti u obzir svi elementi, uključujući način osiguravanja sredstava za rad HRT-a kao i programske obaveze HRT-a, a kako bi se prema potrebama utvrdile promene u ovim delovima poslovanja - kažu u ministarstvu.

Upitan, međutim, radi li se o „hitnoj“ izmeni Zakona o HRT-u, možda i zbog tumačenja odredbi Evropskog zakona o slobodi medija, prema kojem su države članice EU dužne osigurati stabilno finansiranje i nezavisan odabir organi upravljanja javnim medijskim servisima na nacionalnom nivou, a ovom do avgusta 2025. godine Ministarstvo kulture i medija odgovara:

- Neupitno je da je HRT osigurao stabilno financiranje ne samo kroz honorare već i osiguranjem sredstava iz državnog proračuna Republike Hrvatske koja su predviđena za nesmetanu proizvodnju i emitovanje programa od javnog interesa, rad ansambala i zaštite arhivske građe“.

Što se tiče načina izbora organa upravljanja, dodaju, postavlja se pitanje šta čini samostalni izbor. Evropski zakon o slobodi medija predviđa da se šefovi uprave ili članovi upravnih odbora pružalaca javnih medijskih usluga imenuju na osnovu transparentnih, otvorenih, efikasnih i nediskriminatornih procedura i na transparentnim, objektivnim, nediskriminatornim i srazmernim kriterijumi utvrđeni unapred na nacionalnom nivou.

- Ako pogledate Zakon o Hrvatskoj radioteleviziji, on propisuje i uslove koje moraju da ispunjavaju čelni ljudi i način izbora“, zaključuju u ministarstvu da je ono što trenutno rade preispitivanje evropske prakse kako bi se utvrdilo kakav je sistem u drugim zemljama, posebno onima u kojima je poverenje u javne radiodifuzne servise na visokom nivou.

(Hina/Index)

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading