DANAS POČINJE SVETSKI EKONOMSKI FORUM U DAVOSU! Predsednik Vučić u društvu Trampa i Šolca, za Srbiju će EXPO 2027. biti tema broj jedan
Pred nama je serija odličnih prilika koje moramo iskoristiti i nema sumnje da se predsednik Vučić valjano pripremio za ovaj veliki događaj
Godišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma (WEF) počinje danas u Davosu pod sloganom "Saradnja za Inteligentno doba", prenosi Tanjug.
Prvi skup u okviru foruma biće "First Impressions: Inauguration Day", koji je posvećen inauguraciji novog predsednika SAD Donalda Trampa.
Danas će, takođe, biti dodeljene i nagrade "Kristal" liderima u oblasti kulture.
WEF traje do 24. januara i kako je objavljeno na sajtu WEF-a među političkim liderima koji učestvuju su novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp koji će učestvovati putem video-linka, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, savezni nemački kancelar Olaf Šolc, kao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ekspo 2027. ponovo tema broj 1 za Srbiju
Predsednik Vučić je izjavio ranije da će u Davosu imati mnogo sastanaka sa svetskim privrednicima, uključujući i privrednike koji će učestvovati na izložbi Ekspo 2027.
- Imaću mnogo sastanaka sa političarima, evropskim i svetskim. Verujem da ću sresti i kineskog potpredsednika vlade, što je takođe važno, da ću razgovarati sa svima koji se tamo pojave - rekao je Vučić.
Dodao je da ima tu čast da u toku prvog dana foruma u Davosu bude jedan od nekoliko ljudi koji su više od deset godina svaki put prisutni na forumu.
Godišnji sastanak 2025. saziva globalne lidere da se pozabave ključnim globalnim i regionalnim izazovima.
- To uključuje reagovanje na geopolitičke šokove, stimulisanje rasta radi poboljšanja životnog standarda i upravljanje pravednom i inkluzivnom energetskom tranzicijom", navodi se na veb stranici Svetskog ekonomskog foruma.
Osnivač i predsednik upravnog odbora Svetskog ekonomskog foruma Klaus Švab je naveo da je Davos jedinstven po tome što okuplja skoro 3.000 ličnosti iz sveta politike, biznisa i civilnog društva "kako bi se suočili sa izazovima sveta u dubokoj transformaciji".
- Godišnji sastanak 2025. će podstaći duh saradnje i konstruktivnog optimizma sa ciljem oblikovanja predstojećeg Inteligentnog doba na održiviji i inkluzivniji način - dodao je Švab.
Kako se navodi, 55. godišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma će se fokusirati na pet osnovnih, međusobno povezanih tematskih celina, od kojih je svaki ključan za održivu, inkluzivnu i prosperitetnu budućnost
Većina ekonomista koje je anketirao Svetski ekonomski forum, oko 56 odsto, očekuje da će globalni ekonomski rast oslabiti u 2025, a prognoza za Evropu je i dalje sumorna, pošto 74 odsto ispitanika smatra da će na Starom kontinentu ove godine biti zabeležen slab ili veoma slab ekonomski rast, navodi se u izveštaju.
Očekivanja za globalni rast su u celini prigušena, ali značajno se razlikuju po regionima. Američka privreda će prema predviđanjima ove godine ostariti snažan rast, kao i zemlje južne Azije, posebno Indija.
Nasuprot tome, prognoze za Kinu su i dalje slabije, a predviđa se da će ekonomski rast ove azijske zemlje postepeno usporavati u narednim godinama.
Glavni ekonomisti očekuju da će politika Sjedinjenih Američkih Država značajno uticati na globalnu privredu u narednim godinama dovesti do značajnih promena u trgovini, migraciji, deregulaciji, fiskalnoj politici, industrijskoj politici i spoljnoj politici.
Velika većina privrednika očekuje rast inflacije i javnog duga, kao i značajne dobitke na berzi.
Svetska trgovina je sve više podeljena, a čak 94 odsto ekonomista smatra da će se ovaj trend nastaviti produbiti u naredne tri godine.
Glavni uticaj rastuće fragmentacije svetske privrede koji glavni ekonomisti ističu je verovatno povećanje troškova za potrošače i preduzeća, dodaje se u izveštaju na veb stranici Svetskog ekonomskog foruma.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)