TRI MODELA KAPITALIZMA, A SAMO JEDNA IDEOLOGIJA! Koji put vodi u budućnost?

Autor: Miodrag Stanković

Biznis

05.12.2024

05:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Detaljna analiza njihovih suštinskih razlika.

TRI MODELA KAPITALIZMA, A SAMO JEDNA IDEOLOGIJA! Koji put vodi u budućnost?

Foto: Shutterstock

Kada je Frensis Fukujama u jednom novinskom članku iz 1989. godine simbolično proglasio pobedu kapitalizma nad komunizmom, činilo se da svedočimo procesu širenja uticaja liberalne demokratije na globalnom nivou, ne ostavljajući nijednu alternativu.

Njegova ideja o tom svojevrsnom trijumfu kapitalizma se uopšte nije dovodila u pitanje, sve do izbijanja finansijske krize u SAD koja se ubrzo širi i na ostale države, primarno na region zapadne a potom i na region centralne i istočne Evrope, odnosno na nekadašnji Sovjetski Savez i ostale države pod njegovom nekadašnjom sferom uticaja. Kako se i moglo očekivati, upravo je dovođenje u pitanje "zapadnog liberalizma" (koji zapravo predstavlja američki ekonomski model) bilo na snazi od trenutka izbijanja ekonomske krize.

Kritičari su tvrdili da su slobodna tržišta najviše odgovorna za ekonomski krah. Ta tvrdnja je poslužila kao argument za zahtevanje povećane uloge države u svojstvu regulatora, zato što država ima mehanizme uz pomoć kojih prepoznaje upozoravajuće signale i sprečava veće posledice po čitav ekonomski sistem ili barem ublažava iste.

Posledično je nastao i termin državni kapitalizam koji ima svoju definiciju: To je ekonomski model u kojem država putem kontrole velikih preduzeća i obimnih mehanizama regulacije ostvaruje znatan uticaj na privredu.

 

Republika

Foto: Promo foto

Nestanak Sovjetskog Saveza je označio završetak faze u kojoj se analiza i pristup ekonomskim sistemima u državama širom sveta posmatraju uopšteno, krajnje pojednostavljeno. Razlike su sve očiglednije i nisu univerzalno prihvatljive. Ipak, globalizacija je u potpunosti olakšala komunikaciju i razmenu informacija, koja posledično utiče i na razumevanje njihovih osnovnih karakteristika među različitim slojevima stanovništva.

Najpre se pojavila potreba za razdvajanjem određenih grupa zemalja u klastere uz pomoć kojih se identifikuju ekonomski sistemi koji imaju određene sličnosti. Primera radi, u anglosaksonski klaster spadaju zemlje kao što su SAD, Velika Britanija, Australija, Švajcarska i Japan. Evropski klaster se primarno deli na severni i južni (pravi se jasna razlika između mediteranskih zemalja sa jedne i ostalih evropskih zemalja sa druge strane) dok azijski klaster čine zemlje kao što su Tajland, Južna Koreja i Singapur.

Karakteristike anglosaksonskog modela kapitalizma

  • Pravni sistem uglavnom karakteriše običajno pravo a samo je Švajcarska izuzetak pošto tu zemlju karakteriše građansko pravo;
  • Privatni sektor je znatno jači u odnosu na državni sektor;
  • Velike korporacije karakteriše razdvajanje između vlasništva i upravljanja;
  • Investicije se finansiraju kroz emitovanje akcija i obevznica;
  • Korporacije maksimiziraju vrednost za akcionare.

Posebno se ističe podatak iz SAD, pošto je to zemlja u kojoj je u 2023. godini zabeleženo da skoro 90 procenata BDP-a potiče upravo iz privatnog sektora. Američki poreski zakon je izuzetno složen, ali ohrabruje traganje za monopolskom rentom.

Karakteristike evropskog modela kapitalizma

  • Pravne sisteme karakteriše isključivo građansko pravo;
  • Prisutne su državne (javne) banke koje su osnovane u cilju podsticanja regionalne privrede;
  • Tržište rada je dvostepeno - postoje zaposleni sa punim radnim vremenom i zaposleni sa skraćenim radnim vremenom, kao i nezavisni kooperanti;
  • Najčešće se zagovara ideja "Evropske socijalne države" koja svojim programima namenjenim ekonomskoj sigurnosti zamenjuje porodicu i privatnu štednju;
  • Kompanije su u obavezi da javnosti pružaju redovne, relevantne i lako dostupne informacije.

U smislu političkih parija, najviše su prisutni revizionisti, koji nisu odustali od ideja koje je zagovarao Karl Marks, ali su odlučili da se za te ideale bore u okviru demokratskog političkog procesa. Kao primeri političkih partija (koje su direktni i najpoznatiji predstavnici socijalne demokratije) se najčešće navode PSOE u Španiji i SPD u Nemačkoj.

Jedinstveno tržište Evropske Unije se može smatrati pokušajem da se kreira protivteža koja je direktno usmerena prema SAD, ali je upitan efekat i način na koji celokupna zajednica funkcioniše, naročito ako se uzmu u obzir sve češći disonantni tonovi iz zemalja u centralnoj i istočnoj Evropi.

Karakteristike azijskog modela kapitalizma

  • Pravni sistem uglavnom karakteriše meštavina običajnog, građanskog i islamskog prava;
  • Korporativno upravljanje je prisutno u formi horizontalnih ili vertikalnih konglomerata (Keirecu), a u centru tih konglomerata se nalaze najznačajnije banke;
  • Porodično vlasništvo je prisutno i opšteprihvaćeno u većini zemalja;
  • Od kompanija čijim se deonicama trguje na berzi se ne zagovara transparentnost
  • Državna poltika aktivno podstiče izvoz, kroz subvencionisanje izvoznih industrija do potpunog praktikovanja slobodne trgovine.

U azijskom modelu zaposleni dele rizik koji snosi kompanija, pošto se značajan deo njihovih ličnih primanja sastoji od bonusa koji su vezani za profit. Posebno se ističe nepisani sporazum u skladu sa kojim se zaposlenima garantuje doživotno zaposlenje i očekuje vernost i lojalnost toj kompaniji.

Ne postoji jasan konsenzus oko toga koji od modela kapitalizma je najuspešniji, pošto su njihove karakteristike najčešće veoma različite. Međutim, njih karakteriše izuzetno velika prilagodljivost i dok kompanije  dalje imaju aktivnu težnju za maksimiziranjem profita.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading