Počeo veliki test četvorodnevne radne nedelje! Hoće li i radnici u Srbiji imati dan više za odmor?

Autor:

Biznis

07.06.2022

10:40

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Najveći svetski test četvorodnevne radne nedelje počeo je u Britaniji. Više od 3.300 radnika u 70 kompanija u Ujedinjenom Kraljevstvu, u rasponu od malih lokalnih preduzeća do velikih finansijskih firmi, krenulo je s četvorodnevnom radnom nedeljom bez umanjenja plate u okviru najvećeg svetskog testiranja novog modela rada.

Počeo veliki test četvorodnevne radne nedelje! Hoće li i radnici u Srbiji imati dan više za odmor?

Foto: pixabay.com

To je snova postavilo pitanje da li je kraća radna nedelja potrebna svuda u svetu. U Austriji na primer, se žale da su vicešampioni u broju radnih sati na nedeljnom niovu.

Naime, Austrija je zemlja sa mnogo radnih sati sa 42,1 satom nedeljno, pokazuje studija koju je objavio Savez sindikata (OeGB), koji traži smanjenje kao u drugim državama Evrope.

Austrija je po radnim satima "vicešampion" u EU, iza Grčke koja ima 43,8 sati nedeljno.

Na kraju liste se nalazi Danska sa 38,4 sata nedeljno.

Ingrid Rajšl iz OeGB predlaže da se uvede radna nedelja od četiri dana.

Prema njenim rečima, zaposleni u Austriji su izloženi pritisku, stresu, i brzo sagorevaju i dobijaju psihička oboljenja.

Ukazala je da jedna studija sa Islanda pokazuje da smanjenje na radnu nedelju od četiri dana povećava produktivnost, smanjuje bolovanja, i ne donosi rastu prekovremenih sati.

Rajšl ističe da Danska, gde se najmanje radi, predstavlja 10 najbogatiju privredu sveta.

Evo tabele koja pokazuje precizne podatke o kojima OeGB govori:

Foto: Printscreen/OeGB

 

Na Malti se radi 42 sata, Sloveniji 41, 3, Belgiji 40, Bgarskoj 40,7. Finskoj 39, 9 i na kraju lestvice je Danska sa 38, 4 sata.

Kako pokazuju poslednji dostupno podaci, osim u Srbiji (43,5) više od 40 sati nedeljno radilo se tokom leta 2021. i u Bugarskoj i Rumuniji, Grčkoj i Poljskoj, dok su na radnim mestima najmanje vremena proveli Holanđani – 31,2 sata, u Danskoj, Norveškoj i Nemačkoj nešto malo više od 34 sati u sedmici.

Za zemlje u okruženju Eurostat koji je objavio ovu analizu nije imao podatke, ali prema poslednjim s kraja 2020. u Crnoj Gori radna nedelja je u proseku trajala 44 časa, a u Severnoj Makedoniji 40,7 sati.

Testiranja četvorodnevne radne nedelje, uz podršku vlada, trebalo bi da - kasnije ove godine - počnu i u Španiji i Škotskoj. Dodaje da se četvorodnevna radna nedelja generalno smatra politikom trostrukih benefita – pomaže zaposlenima, kompanijama i klimi, prenosi Telegraf Biznis.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading