Kako bude evropskoj privredi tako će i nama, za sada odolevamo krizi

Autor:

Biznis

20.05.2022

11:43

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Energenati i sirovine ključni izazov, privrednici umereni optimisti.

Kako bude evropskoj privredi tako će i nama, za sada odolevamo krizi

Foto: Promo/PKS

Rastući troškovi proizvodnje zbog visokih cena energenata na svetskom tržištu, ali i drugih sirovina i repromaterijala, jesu najveći izazovi pred kojima se nalazi privreda Srbije u 2022, u vreme kada se Evropa i svet suočavaju sa globalnom krizom čije posledice mogu biti najveće od Drugog svetskog rata. Uprkos neizvesnostima, domaći privrednici su umereni optimisti i očekuju stabilne poslovne performanse u drugom kvartalu 2022. godine – isti ili veći promet i izvoz, kao i stabilnu zaposlenost, pokazala je Anketa

Privredne komore Srbije (PKS) o poslovnoj aktivnosti privrednih subjekata, realizovana u aprilu 2022. 

Skoro 40 odsto anketiranih očekuje nepromenjen promet, svega 12 procenata smanjenje, ali zabrinjava podatak da su troškovi inputa povećani kod 83 odsto ispitanika u odnosu na kraj 2021. godine. Oko 63 procenta anketiranih povećalo je cene gotovih proizvoda ili usluga, dok 36 odsto ispitanika nije imalo promene u odnosu na poslednji kvartal prošle godine.

Privrednici pokazuju izraženi optimizam za drugi kvartal 2022. godine u pogledu kretanja izvoza – 43 odsto očekuje rast međukvartalnog izvoza i to u proseku za 23 odsto, a 44 procenta nepromenjen nivo. Najveći problem privreda ima sa nabavkom i cenom resursa. 

Čadež: Parametri dobri, ne treba da nas zavaraju

Republika

Foto: Promo/PKS

 

Privreda Srbije još ne oseća velike posledice ukrajinske krize, sadašnji parametri su dobri, ali ne treba da nas zavaraju i neophodan je oprez u predstojećem periodu. Krize dolaze korak po korak i moramo se pripremiti za jesen. Srpska ekonomija tesno je vezana sa privredom EU, najpre Nemačkom i svaka nestabilnost i kriza na tom tržištu snažno će uticati i na nas, ocenjuje Marko Čadež, predsednik PKS. Objašnjava da su tri ključna loša signala po globalnu privredu: inflacija, rast kamatnih stopa i cena bakra koja je na berzama počela da pada. Vreme jeftinog novca i energenata je prošlo. Živimo u potpuno novom i drugačijem svetu, ukazuje predsednik PKS.

Od početka godine zaposlenost je stabilna, 87 procenata anketiranih je održalo ili povećalo broj radnika, a čak 95 odsto ispitanika ne očekuje smanjenje broja zaposlenih u narednom periodu. 

Izazov privrednom rastu koji je za 2022. Narodna banka Srbije (NBS) revidirala na 3,5 do 4,5 odsto predstavlja inflacija koja je u aprilu dostigla 9,6 odsto. NBS vodi restriktivnu monetarnu politiku podizanjem referentne kamatne stope na dva odsto koja je osnovni instrument za obuzdavanje relativno visoke inflacije.  

Anketirane firme prihoduju skoro 20 milijardi evra i zapošljavaju 244.000 radnika

Republika

Foto: Promo/PKS

 

Anketa PKS o poslovnoj aktivnosti privrednih subjekata realizovana je u aprilu 2022. godine na uzorku od 1.552 privredna subjekta koji zapošljavaju preko 244.000 radnika. Prema podacima iz finansijskih izveštaja za 2020. godinu, kompanije iz uzorka ostvarile su 19,5 milijardi evra poslovnog prihoda, a prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u prvom kvartalu 2022. godine su realizovale robni izvoz u vrednosti od 2,4 milijarde evra, što je za 46 odsto više u odnosu na isti period 2021. godine. Oko 18 odsto kompanija iz uzorka imaju strani osnivački kapital. 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading