NOVO HIT OSTRVO NALAZI SE U KOMŠILUKU I IMA JEZIVU PROŠLOST! Tamo nema kola, ni prodavnica, a stanovnici se prezivaju ISTO
Mesta za smeštaj ima toliko malo da se rezerviše mesecima unapred. Turisti na ostrvo najviše dolaze na jedan dan tako što mu prilaze gliserima

Foto: youtube.com/Great Big Story
Većina ljudi na Balkanu nikada do sad nije čula za ostrvo Ošljak. Ruku na srce ni svi Hrvati možda ne znaju za njega, budući da se radi o najmanje nastanjenom ostrvu u toj zemlji.
Za Ošljak se veruje da je naseljen još iz vremena Starog Rima. Najbliži veći grad mu je Zadar, a lokalci ga nazivaju Lazaret.
Istorija kaže da je u 17. veku ostrvo bilo pretvoreno u veliku bolnicu za obolele od kuge, zbog čega se stariji stanovnici tog dela Hrvatske na pomen Ošljaka pomalo i stresu, sećajući se užasnih muka kroz koje su tu prolazili njihovi preci.
Na ostrvu ima 60 kuća, a samo jedna je namenski podignuta zbog turizma. I jedino u njoj, u jednom od osam ponuđenih apartmana turisti mogu da borave. Poslednjih godina su meštani, doduše, prodali neke kuće strancima, ali i oni moraju prilikom dolaska na ostrvo da se pridržavaju zakona prirode, kao i toga da recimo ne smeju u kuću da dovedu više osoba nego što ima kreveta.
Ošljak ima fantastičnu prirodu možda i zbog činjenice da je saobraćaj zabranjen te da ostrvo može da se obiđe samo peške ili biciklom, piše punkufer.hr.

Foto: pixabay.com
Na ostrvu prema popisu iz 2021. godine živi samo 35 stanovnika od kojih se većina preziva isto – Valčić. Zimi je tamo u vrh glave desetak osoba, dok je leti ostrvo “krcato”.
Ostrvom dominiraju borovi, čempresi i hrast, a ima i stabla maslina. Uvale poseduju debelu hladovinu u kojoj ima mesta i za poneku životinju, pa je moguće videti ševu krunicu, orla, vranca i zmijara čak i blizu obale.
Posebna turistička atrakcija je svojevrsni bunker iz Drugog svetskog rata. Na ostrvu Ošljak postoji i stara škola koja odavno nema svoju funkciju, a danas je tu mesto okupljanja meštana zbog druženja i zabave.
Do Ošljaka koji ne prestaje da oduševljava strance može se doći trajektom i to dva puta dnevno preko Zadra.
Ono što se turistima najviše sviđa je mogućnost dolaska na ostrvo privatnim čamcima i gliserima, uz poštovanje pravila ponašanja na njemu. Jedina mana koju mnogi ističu je što na ostrvu nema prodavnice. Postoji samo jedan restoran koji radi isključivo u udarnim letnjim mesecima.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)