KULTNE PREDSTAVE KOJE SU PREŽIVELE I RASPAD JUGOSLAVIJE! Ovi klasici traju decenijama (VIDEO)
Oblikovala se generacije i dobile kultni status!

Foto: Tanjug Aleksandar Nalbantjan
Srpska pozorišna scena kroz decenije je iznedrila brojne legendarne predstave, ali samo retke uspevaju da opstanu decenijama, ostajući jednako relevantne i popularne i danas. Ove predstave postale su kulturna institucija, okupljajući generacije gledalaca i dobijajući kultni status.
"Buba u uhu" – Jugoslovensko dramsko pozorište (Beograd)
Ova kultna komedija Žorža Fejdoa u režiji Ljubiše Ristića premijerno je izvedena 1971. godine i od tada je na repertoaru Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Sa hiljadama izvođenja iza sebe, "Buba u uhu" važi za jednu od najdugovečnijih predstava u istoriji srpskog teatra. Komedija situacije, vrhunska gluma i energija ansambla doprineli su da se publika i nakon pola veka neprestano vraća ovoj predstavi.
"Radovan III" – Atelje 212 (Beograd)
Napisan i igran od strane legendarnog Zorana Radmilovića, "Radovan III" je postao simbol srpskog teatra. Predstava je premijerno izvedena 1973. godine i igrana je više od 300 puta sve do Radmilovićeve smrti 1985. godine. Iako više nije na repertoaru, njen uticaj i značaj ostali su neizbrisivi, a snimci izvođenja se i danas rado gledaju.
"Kralj Ibi" – Atelje 212 (Beograd)
Ova apsurdna satira francuskog pisca Alfre Ežena Žarija u režiji Ljubiše Ristića takođe je postala zaštitni znak Ateljea 212. Prvi put je izvedena 1964. godine i godinama bila jedna od najpopularnijih predstava u Beogradu.
"Zona Zamfirova" – Narodno pozorište (Niš)
Predstava po romanu Stevana Sremca jedno je od najomiljenijih dela niške publike. Premijerno izvedena 1987. godine, ova predstava sa elementima humora, romantike i lokalnog duha uspešno je zadržala pažnju gledalaca više od tri decenije.
"Gospođa ministarka" – razne scene u Srbiji
Iako se ova Nušićeva komedija izvodi u više pozorišta širom zemlje, njena dugovečnost i stalna prisutnost na repertoarima svrstava je među najizdržljivije predstave. U pojedinim teatrima, kao što su Narodno pozorište u Beogradu i Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu, igrala se neprekidno decenijama u različitim postavama.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)