IZDAJU OTADŽBINE SMATRAO JE NAJVEĆIM GREHOM: Na današnji dan preminuo je Miloš Crnjanski, a zbog ovoga mu je otac bio PROTERAN!
Pre 46 godina napustio nas je slavni pisac Miloš Crnjanski!
Pre tačno 46 godina, 30. novembra 1977. godine, preminuo je Miloš Crnjanski, jedan od najvećih sprskih pisaca. Ubrajan je među 100 najznamenitijih Srba, a bio je književnik, novinar, prevodilac, kritičar i diplomata.
Njegova porodica bila je građanska, ali osiromašena. Crnjanski su stara sveštenička porodica u Ilandži, a preci su im pre toga živeli u Sprskom Itebeju, gde se i danas nalaze tri kuće Crnjanskih. Njegov otac Toma je bio niži činovnik, a iz Banata je proteran zbog temperamentnog zastupanja sprske manjinske politike. Tada je "prognan" iz Ilandže u Čongrad, koji je bio neka vrsta "činovničkog Sibira". Miloševa majka Marina Vujić bila je rodom iz Pančeva.
Crnjanski je odrastao u Temišvaru, a Riječku eksportnu akademiju u Opatiji upisao je 1912. godine. Na Šušaku je igrao fudbal u klubu "Viktorija". Studije medicine upisao je u Beću 1913. godine i nikada nih nije završio. Prva pesma, koja nosi naziv "Sudba", objavljena je u somborskom dečjem listu "Golub" 1908. godine. Sarajevska "Bosanska vila" 1912. godine štampala je njegovu pesmu "U početku beše sjaj".
Na početku Prvog svetskog rata mobilisan je u Bečkereku (kako se tada nazivao Zrenjanin), nakon čega je bilo poslat na galicijski front. Ranjen je kao redov austrogarskog carskog i kraljevskog 29. regimenta. Dobar deo 1915. godine proveo je u ratnoj bolnici u Beču. 1916. godine radio je u Direkciji državnih železnica u Segedinu, a sledeće godine je vraćen u vojsku, nakon čega je prekomandovan u Komoran i Ostrogon. Eksportnu akademiju u Beču upisao je 1918. godine, a već naredne godine u Beogradu književnost, gde je krenuo da uređuje list "Dan".
Između 1928. i 1929. bio je ataše za kulturu pri Ambasadi Kraljevine Jugoslavije u Berlinu, a 1930 za roman "Seobe" dobija nagradu Srpske akademije nauka. Sledećih godina putuje brodom po Sredozemnom moru i izveštava iz Španije. Između 1935. i 1941. radi u diplomatskoj službi u Berlinu i Rimu. Po izbijanju Španskog građanskog rata, kao dopisnik "Vremena" izveštava iz Frankovog štaba.
Po izbijanju Drugog svetskog rata evakuisan je iz Rima i, preko Madrida i Lisabona, u avgustu 1941. odlazi u London, gde je proveo Drugi svetski rat i uzeo britansko državljanstvo.
Radi različite poslove. Knjigovođa je obućarske radnje "Helstern" na Bond stritu i raznosi knjige firme "Hačards" na londonskom Pikadiliju, dok njegova supruga šije lutke i haljine za robnu kuću "Herods", prenose "Novosti". Ovo će iskoristiti za okosnicu "Romana o Londonu". Crnjanski usput stiče diplomu Londonskog univerziteta i diplomu za hotelijerstvo i menadžerstvo. Postaje i član međunarodnog PEN-kluba, koji mu obezbeđuje da se na mašini otkucaju njegovi romani.
Zanimljivo je da tokom života u emigraciji nikada nije javno negativno govorio o komunističkom režimu ili novoformiranom državnom uređenju u Jugoslaviji, jer je smatrao da izdaja otadžbine predstavlja najveći greh i najveću sramotu. U Jugoslaviju se vratio 1965. godine u društvu sa jugoslovenskim ambasadorom u Londonu, Srđom Pricom.
Preminuo je 30. novembra 1977. godine i sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)