DIJANA SE 6 GODINA BORILA SA RAKOM! Sve o PODMUKLOJ bolesti od koje je UMRLA bivša misica: Kod mladih žena NE POKAZUJE nikakve simptome!

Autor:

Zabava

22.07.2023

12:09

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Rak materice se kod mladih žena teško otkriva, godinama se ne pojavljuju simptomi, a kada se otkrije onda je to uznapredivala faza bolesti.

DIJANA SE 6 GODINA BORILA SA RAKOM! Sve o PODMUKLOJ bolesti od koje je UMRLA bivša misica: Kod mladih žena NE POKAZUJE nikakve simptome!

Foto: instagram.com/dijanaslife, shutterstock

Nekadašnja misica Srbije Dijana Milojković preminula je pre četiri godine u 33. godini nakon petogodišnje borbe sa invazivnim rakom materice. Ona je sa svega 27 godina otkrila da ima rak materice, a samo nekoliko meseci kasnije je saznala da ima metastaze na limfnim žlezdama - u abdomenu. Svojom borbom i pozitivnim stavom je bila uzor mnogima, podrška svim ženama koje su prolazile kroz istu borbu, a čitava javnost ju je zavolela i molila se za njeno ozdravljenje. 

Nažalost, nije uspela da dobije najtežu životnu bitku.

Republika

Foto: instagram.com/dijanaslife

Dijana Milojković preminula u 33. godini

Inače, rak materice spada u podmukle i opasne tumore koji na početku ne daju nikakve simptome, a specijalista ginekologije Aleksandra Kostić govorio je svojevremeno o ovoj bolesti.

-  To je jedna široka priča jer rak materice može da bude rak endometrijuma, sarkom materice, metastaza sa nekog drugog organa recimo grlića materice. Metastaza  uglavnom ide na najbliži organ, a kasnije na udaljene organe. Ova vrsta karcinoma uglavnom na početku ne daje nikakve simptome, a kada krenu simptomi onda je to često uznapredovala faza bolesti. Početni simptomi mogu da bude vrlo nespecifični, osoba ih ne prepoznaje, a kada ih prepozna onda je to uglavnom uzapredovali karcinom - priča doktorka Kostić i dodaje:

- Karcinom jajnika se, na primer, otkriva pukom srećom jer ne postoji skrining za karcinom jajnika, kao što postoji za rak grlića materice. Rak materice može da se otkrije ultrazvučno, ali to nije specifičan metod. Ultra zvuk je pomoćna dijagnostička metode i ne može sa sigurnošću i da nam kaže da neko ima rak. Obično se posumnja na rak materice, pa se uradi biopsija pa se pošalje na histopatološki, ali kod mladih osoba je teže. Lako nam je kada dođe žena koja je u menopauzi pa ima zadebljali endometrijum pa joj uradimo kiretažu i dobijemo nalaz da je karcinom, ali kada je mlađa osoba kod koje je endometrijum deblji ili tanji u zavisnosti od hormonskog statusa u kojem se trenutno nalazi mnogo je teža dijagnostika.

Republika

Foto: instagram.com/dijanaslife

Dijana Milojković preminula u 33. godini od raka grlića materice

Simptomi bolesti

- U početku, čak i godinama može da ne bude nikakvih simptoma. Posle toga kreće iscedak i ono što je tipično je kontaktno krvarenje ili krvarenje prilikom seksualnog odnosa. To već govori o nekoj uzapredovaloj fazi bolesti. U ranoj fazi, te pred maligne promene u onoj situaciji kada već može da se spreči nastanak karcinom ne daje nikakve tegobe - istakla je doktorka Kostić i dodala da preventivni pregled može zaštititi od ove bolesti:

- Jednom godišnje je sasvim dovoljno da se rade kontrolni pregledi i ono što je bitno je zaštita - kondom! Uzročnik karcinoma grlića materice je HPV virus koji se prenosi polnim putem. Nikada ni kondom ne može da vas žaštiti u potpunosti jer je jedan deo kože nepokriven kondomom, ali u preko 90 odsto slučajeva on je barijerna zaštita i to je na prvom mestu prevencija!

- Faktori rizika su promiskuitet, nizak imunitet (kada je imunitet dobar organizam će se sam izboriti s virusom, ali ako je slab onda je to korak ka bolesti), pušenje takođe povećava rizik od dobijanja raka grlića materice, ali pre svega ako osoba dođe u kontakt s virusom. Prvo moramo da imamo virus da bismo pričali o nastanku karcinoma!

Republika

Foto: shutterstock

Redovnim kontrolama sprečiti bolest

Šta obuhvata pregled?

- Papanikolau test i kolposkopija, a u sumnjivim situacijama može da se uradi i HPV tipizacija. Postoje tri tipa HPV virusa, sa visokim, srednjim i niskim onkogenim potenciijalom. Ako žena utvrdi postojanje virusa u telu to ne znači da će ona dobiti karcinom. To su osobe koje treba češće da se kontrolišu, znači da su one u povećanom riziku i da treba da prate stanje - zaključila je doktorka Kostić tada za Telegraf.

U Srbiji godišnje oboli oko 1.500, a umre 600 žena, što našu zemlju stavlja na treće mesto u Evropi po broju obolelih i umrlih u Evropi. Dakle, rak grlića materice se dijagnostikuje kod pet žena, a nažalost dve izgube bitku sa tom opakom bolešću.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading