KOGA PROGONI MILOŠEVIĆ I 16 GODINA POSLE SMRTI: Slobina kletva stigla četvoricu tajkuna
Biznismeni koji su se obogatili devedesetih odbili da skupe 40 miliona evra i time spasu bivšeg predsednika haške tamnice.
Slobodan Milošević, bivši predsednik Srbije i SRJ, i 16 godina posle smrti ne da mira prijateljima koji su mu zaboli nož u leđa kada mu je pomoć bila najpotrebnija - tokom petogodišnjeg tamnovanja u haškom kazamatu. Među njima se ističu četiri ovdašnja tajkuna koja su doživela teške poslovne i lične tragedije nakon odbijanja da odreše kesu i pare, "zarađene" zahvaljujući baš Miloševiću i njegovom režimu, daju eksšefu države za odbranu pred Haškim tribunalom. Za razliku od njih, Hrvati nisu žalili da odreše kesu da bi iz Haga izvukli Antu Gotovinu.
Tako je, umesto traženih oko 40 miliona evra, Milošević dobio više nego desetostruko manje - do 300.000 evra.
- Pošto je Milošević isporučen Hagu (28. jula 2001), pokrenuta je inicijativa da se skupe pare za njegovu odbranu. Oko 40 miliona evra. Kako su to radili i Albanci i Hrvati, koji su se čak i hvalili da su milionima pomagali prvo skrivanje svojih generala poput Ante Gotovine, a onda, podrazumeva se, i njihovu odbranu u Tribunalu. Naime, ideja je bila da pare za Slobu daju srpski tajkuni, naročito oni koji su se i obogatili na grbači ove države devedesetih godina - priča izvor Srpskog telegrafa, inače nekadašnji Miloševićev blizak saradnik.
NI CVONJKA BIVŠEM ŠEFU
Na taj način, priča naš sagovornik, odužili bi se Miloševiću, ali i državi:
- Nije Sloba, šta god ko mislio o njemu, u Hagu samo branio sebe, već i Srbiju i srpski narod. Međutim, ispalili su ga.
Niko nije želeo ni paru da da za Miloševićevu odbranu, što ih je, kako ističe, naknadno skupo koštalo.
- Najviše se očekivalo od četvorice tajkuna. Da su oni povukli nogu, svi bi krenuli njihovim stopama. Međutim, ta četvorica najmoćnijih su odbila da pomognu Slobi. I stigla ih je, bogami, njegova kletva. Jedan je jedva sačuvao glavu, bukvalno, jer su čak i pucali na njega. Dok se u Slobino vreme ponašao kao bog i batina ovdašnje privrede i zakonodavstva, sad se čuva i sopstvene senke. Ni ovaj drugi se više ne eksponira, imao je niz ličnih nedaća, problema s decom, zakonom... I on je jedva glavu sačuvao, a umalo nije izgubio ceo imetak. Drugu dvojicu takođe je zadesila zla kob, od finansija preko porodičnih i ličnih nesreća, pa do narušenog zdravlja, te je jedan od njih i preminuo. Stiglo ih je Slobino prokletstvo pošto od "drugara" nije dobio ni cvonjka.
HAPŠENJE ZBOG KUPUSA
Advokat Goran Petronijević, koji ima bogato haško iskustvo kao branilac Radovana Karadžića i Veselina Šljivančanina, potvrđuje u razgovoru za Srpski telegraf da je postojala ideja da se skuplja novac za odbranu bivšeg predsednika države:
- Kada je Milošević uhapšen, socijalisti i Udruženje Sloboda, kako se pominjalo, nešto su petljali i pokušavali da skupe novac za njegovu odbranu. Do toga nikad nije došlo. Za razliku od Hrvata, koji su se hvalili da su za odbranu tri generala - Gotovinu, Markača, Čermaka - skupili 46 miliona evra.
Istu šemu, priča Petronijević, primenili su i Albanci, što se videlo u slučaju Ramuša Haradinaja.
- Njemu je samo tri dana posle dolaska u Hag na račun prebačeno osam miliona evra da mu se nađe za odbranu. A naše advokate je plaćao Haški tribunal. Ili i nisu bili plaćeni. Ovde su ljudi hapšeni ako su skuvali kupus koji je neko odneo Ratku Mladiću u Hag. Takav refleks je možda stvorio odbojnost, strah da se učini nešto konkretnije.
Fila: Taktika "milom ili silom"
Toma Fila, koji je bio Miloševićev branilac u Hagu, kaže za Srpski telegraf da za naše haške optuženike niko od sunarodnika nije hteo ni dinar da da:
- Svi drugi su skupljali novac, na ovaj ili onaj način, za svoje ljude, izuzev nas Srba. Hrvati su odbranu generala plaćali najvećim delom iz budžeta. Dok su Albanci primenjivali tehniku "milom ili silom". Oni imaju ta četiri plemena koja su bila u obavezi da daju novac. Ako neko kojim slučajem nije hteo da da pare dobrovoljno, bio bi kidnapovan, mučen, ucenjivan... Haradinajeva odbrana koštala je 12-13 miliona funti.
Šuvaković: Izneverili su zbog crnih lista
Uroš Šuvaković, nekadašnji predsednik Udruženja Sloboda, potvrđuje za Srpski telegraf da je postojala inicijativa da se skupi novac za odbranu Miloševića u Hagu, ali da su mnogi izneverili.
- Posle njegovog izručenja Hagu pokrenut je predlog da mu se finansijski olakša, odnosno da se plate troškovi advokata koji su mu pomagali u haškom procesu. To, međutim, nije bilo takvog obima kako pominjete. Svako ko bi se na tako nešto usudio bio bi na crnoj listi tadašnjeg DOS. Za tih pet godina skupljeno je 200.000-300.000 evra. Novac su davali njegovi poštovaoci, koliko je ko mogao.
Činjenice
Postupak obustavljen, sahranjen u dvorištu
- uhapšen u Beogradu 1. aprila 2001. pod optužbom za finansijske malverzacije povezane s Carinom
- taj proces nije vođen jer je 28. jula 2001, na Vidovdan, izručen Haškom tribunalu
- pred Tribunalom optužen za ratne zločine na KiM, za ratne zločine i genocid u BiH i ratne zločine u Hrvatskoj
- preminuo 11. marta 2006.
- zbog smrti proces protiv njega obustavljen 14. marta 2006.
- sahranjen u dvorištu porodične kuće u Požarevcu
Činjenice
Gotovinin beg kroz 11 država
- optužnica protiv hrvatskog generala Gotovine podignuta 2001. zbog zločina počinjenim nad Srbima u "Oluji" 1995.
- bio, međutim, u bekstvu do 7. decembra 2005, kad je uhapšen na Kanarskim ostrvima
- bežeći, proputovao 11 država - od Argentine i Čilea do Japana, Mauricijusa, Singapura...
- za odbranu Gotovine i generala Mladena Markača i Ivana Čermaka samo iz budžeta plaćeno blizu 30 miliona evra, dok se nepoznati ostatak uplaćivao preko raznoraznih udruženja
- haški proces protiv ove trojke počeo 11. marta 2008.
- 15. aprila 2011. nepravosnažno osuđen na 24 godine robije
- međutim 16. novembra 2012. oslobođen svih optužbi. Istog dana pušten na slobodu
Činjenice
Odbrana od 50 miliona evra
- bivši vođa OVK optužen za zločine nad civilima na KiM 1998.
- postao premijer 2004, kao lider Alijanse za budućnost Kosova
- posle 100 dana na toj funkciji stigla haška optužnica, pa je podneo ostavku i dobrovoljno se predao
- oslobođen po svim tačkama optužnice u proleće 2008.
- Apelaciono veće Tribunala jula 2010. naložilo ponavljanje suđenja po šest od 37 tačaka optužnice
- Haški tribunal ga 2012, drugi put, oslobodio krivice za zločine nad civilima u improvizovanom zarobljeničkom logoru u selu Jablanica kod Dečana
- oko 50 miliona evra, kako se navodilo u javnosti, uloženo u njegovu odbranu
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)