Ministarka Macura na predavanju o prevenciji nasilja u Gimnaziji Priboj

Autor:

Vesti

23.01.2025

19:09

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Predavanju su prisustvovali đaci

Ministarka Macura na predavanju o prevenciji nasilja u Gimnaziji Priboj

Foto: Dejan Stanković

Ministarka u Vladi Republike Srbije Tatjana Macura posetila je danas Gimnaziju u Priboju i učestvovala na predavanju na temu prevencije porodičnog i vršnjačkog nasilja.

Predavanju su prisustvovali đaci prvog, drugog i trećeg razreda pribojske gimnazije, a predavači su bili psiholozi, predstavnici Crvenog krsta i Ministarstva unutrašnjih poslova.

Ministarka Tatjana Macura istakla je da je veoma važno što se o temi prevencije nasilja govori stalno, ne samo kada su globalne i nacionalne kampanje.

- Veoma sam zahvalna učenicima i nastavnicima pribojske gimnazije na srdačnom prijemu i na prilici da o ovoj temi otvoreno govorimo. Jedini i najbolji način da stvorimo društvo bez nasilja jeste da se bavimo prevencijom i to baš sa decom i mladima, da ukazujemo na njenu važnost svakog dana i u svakom segmentu društva i zajednice - istakla je ministarka.

Današnje predavanje organizovalo je udruženje "Sačuvajmo selo“ iz Priboja koje vodi Malina Stanojević u okviru realizacijr projekta "Škole i porodice bez nasilja“.

Prevencija porodičnog nasilja

Prevencija porodičnog nasilja počinje edukacijom i podizanjem svesti o važnosti zdravih odnosa unutar porodice. Ključnu ulogu imaju roditelji, koji kroz primer i otvorenu komunikaciju uče decu poštovanju, razumevanju i nenasilnim načinima rešavanja sukoba. Osim toga, važno je da zajednica pruži podršku kroz programe savetovanja, radionice i kampanje koje promovišu nultu toleranciju na nasilje. Sistematska saradnja škola, zdravstvenih i socijalnih službi omogućava rano prepoznavanje rizika i intervenciju pre nego što nasilje eskalira.

Prevencija vršnjačkog nasilja

Vršnjačko nasilje se najefikasnije sprečava kroz edukaciju dece i mladih o empatiji, toleranciji i poštovanju različitosti. Školski programi koji uključuju radionice o nenasilnoj komunikaciji, emocionalnoj pismenosti i rešavanju konflikata doprinose izgradnji pozitivne atmosfere u učionicama. Roditelji i nastavnici moraju biti ujedinjeni u praćenju i reagovanju na prve znake nasilja, dok digitalne kampanje i vršnjački edukatori dodatno osnažuju decu da prepoznaju nasilje i da ga ne tolerišu.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading